Zápis ze 4. zasedání Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, ze dne 17.10. 2007

 

 

Datum jednání: 17.10. 2007

 

Přítomni (dle prezenční listiny – uložena u tajemníka komise):

Členové komise: Tylová, Nechvátal, Prokeš, Punčochář, Janota - tajemník

Hosté: Karel, Maňák

 

 

Program:

 

Bod č.1 - Průběžná informace o postupu přípravy realizace jednotlivých opatření zahrnutých do Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší – 3. skupina opatření (ATEM).

   

Bod č. 2 -  Projednání opatření zpracovaných v 1. a 2. skupině a prezentovaných na předchozích zasedáních a stanoviska Komise k těmto opatřením.

 

Bod č. 3 - Projednání dalšího postupu v kauze rozptylová studie pro tunelový úsek Městského okruhu Myslbekova – Prašný most.


Jednání zahájila předsedkyně Komise Ing. Tylová. Krátce přivítala jak přítomné členy Komise tak hosty jednání a uvedla body programu jednání, které byly hlasováním schváleny.

 

Ad bod č.1

V prvním bodu jednání vystoupil zástupce firmy ATEM. Seznámil přítomné s výsledkem rozpracování dalších šesti opatření Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, které byly pracovně zařazeny do 3. skupiny. Seznámil s jejich cíli, prostředky a postupy jejich realizace, dále s požadavky a nároky kladenými na jednotlivé organizační složky města. Mimo jiné uvedl, že dalším významným bodem v realizaci tohoto Programu je stanovení kompetencí a konkrétních úkolů pro jednotlivé organizace města a odbory MHMP.

Všechna tato opatření jsou podrobně zpracována a byla předem a i nadále jsou k dispozici na účelové pracovní stránce Komise na Extranetu MHMP.   

Tři z představených opatření jsou zaměřena na zvýšení konkurenceschopnosti MHD. Jsou to:

Opatření č. 1.1.1. Podpora kvality v hromadné dopravě

Konkrétním cílem tohoto opatření je snížit objem individuální automobilové dopravy v Praze zvýšením atraktivity hromadné veřejné dopravy, zlepšením kvality vozového parku, rozšiřováním a zlepšením kvality tras MHD a preferencí vozidel MHD na křižovatkách a komunikacích.

 

 

 

Opatření č. 1.1.2. Organizační opatření pro preferenci MHD

Cílem tohoto opatření je dosáhnout zvýšení zájmu cestujících o hromadnou dopravu zvýšením její přepravní rychlosti, a to důsledným postihováním řidičů, kteří porušují dopravní předpisy a blokují tak provoz vozidel MHD.

 

Opatření č. 1.3.2. Omezování emisí z autobusů MHD a dalších vozidel města

Toto opatření vychází ze záměru snížení produkce emisí z provozu autobusů městské hromadné dopravy i dalších obslužných vozidel městských organizací (svoz domovního odpadu, doprava spojená s péčí a údržbou zeleně atp.) postupnou přeměnou používaného paliva, technologie a vozového parku.

 

Další tři opatření pak směřují do územní koordinace:

Opatření č. 5.1.1. Územní plánování

Cílem tohoto opatření je vytvořit již na úrovni územního plánu předpoklady pro účinnou ochranu ovzduší před nepříznivými dopady, které by mohly být způsobeny neuváženým umisťováním nových zdrojů znečišťování.

 

Opatření č. 5.1.2. Územní rozhodování

Toto opatření má za cíl posílit roli územního rozhodování jakožto preventivního nástroje ochrany ovzduší.

 

Opatření č. 5.1.3. Omezování zdrojů a cílů individuální automobilové dopravy

V tomto případě je konkrétním cílem opatření zamezit dalšímu zhoršování kvality ovzduší v důsledku umisťování nových kapacitních objektů, které jsou významným zdrojem a cílem dopravy.

 

Pro všechna tato opatření jsou navrženy termíny a s odborem dopravy MHMP a dalšími relevantními pracovišti byly konzultovány i náklady na jejich aplikaci.

V současné době ATEM zpracovává posledních 6 opatření, která budou představena na následujícím zasedání Komise.

V navazující diskusi Prokeš upozornil na velmi pozitivní praxi v městě Vídni ohledně organizace dopravy. V rámci zvyšování atraktivity MHD je třeba plánovat rozvoj tras metra tak, aby se minimalizovaly přestupové vzdálenosti. Za optimální je možno považovat, pokud na jednom nástupišti zastavuje více linek a je tak možno přestupovat v rámci tohoto jednoho nástupiště. Tato praxe je aplikována ve více městech Evropy, Praha by měla rovněž přejít na tento koncept. Dále upozornil na to, že se v rámci dopravních staveb a rekonstrukcí opomíjí rozvoj cyklistické dopravy. Polemizoval rovněž s praxí vytváření autobusových zastávek  MHM formou zálivů, ze kterých je pro autobusy obtížné vyjíždět, zatímco IAD okolo bez problémů projíždí.

Bylo dohodnuto, že Prokeš poskytne materiály o plánování a řešení dopravy ve Vídni firmě ATEM na CD-ROM.

 

Ad bod č.2

V tomto bodu jednání byla firmou ATEM provedena rekapitulace opatření, rozpracovaných a prezentovaných ve skupinách 1. a 2. U každého z opatření pak byli přítomní členové Komise vyzváni k případným připomínkám.

Výsledkem jednání v tomto bodě, za účasti pouze 4 členů komise s hlasovacím právem, je toto:

Opatření skupina č. 1

 

Opatření č. 1.1.3. Omezování vjezdu těžkých nákladních automobilů do částí města

Bez připomínek.

Opatření č. 3.1.2. Omezování emisí prachových částic z dopravy

Bez připomínek.

Opatření č. 3.1.3. Omezování prašnosti cílenou výsadbou zeleně

Bez připomínek.

 

Opatření skupina č. 2

 

Opatření č. 1.1.5. Parkovací politika v centru města a v lokálních centrech

Připomínka: bylo navrženo doplnit koordinační skupinu, která by měla vzniknout v rámci tohoto opatření, zástupcem Středočeského kraje.

Opatření č. 1.1.4. Časová organizace zásobování

Bez připomínek.

Opatření č. 1.1.6. Podpora záchytných parkovišť P+R

Bez připomínek.

Opatření č. 1.1.8. Podpora cyklistické dopravy

Připomínka: v opatření by měla být akcentována nezbytnost spolehlivého zabezpečení stojanů na kola a jiných odkládacích míst a to jak z hlediska bezpečnosti proti odcizení tak z hlediska ochrany proti povětrnostním vlivům.

Opatření č. 1.1.9. Zřizování pěších zón a ostatních druhů zklidněných komunikací

Bez připomínek.

Opatření č. 4.1.1. Podpora aplikace vodou ředitelných nátěrových hmot

Bez připomínek.

 

Vzhledem k tomu, že na jednání komise nebyl přítomen nadpoloviční počet jejích členů, nebylo přikročeno k formulaci usnesení a jeho následnému přijímání. Konečná diskuse k výše uvedeným opatřením a k dalším šesti, které byly prezentovány v rámci budu programu č. 1, byla odložena na další zasedání komise.

 

Ad bod č.3

V posledním bodu jednání uvedla předsedkyně Tylová, že pracovní skupina pro zpracování zadání nové rozptylové studie výduchového objektu „Octárna“ již zpracovala a předložila návrh tohoto zadání. Návrh byl konzultován s vedoucím oddělení ochrany ovzduší MHMP, na základě této konzultace došlo k jeho drobným úpravám, které byly zpětně odsouhlaseny všemi členy pracovní skupiny.

Dne 24. listopady 2007 se sejde skupina Tylová, Janota, Maňák s ředitelem OMI Tomanem za účelem projednání možností zpracování nové rozptylové studie podle výše uvedeného zadání.

Závěrem jednání Komise poděkovala předsedkyně Tylová všem přítomným za účast a aktivní přístup k jednání.

Další termín jednání komise byl stanoven na středu 14.11.2007 od 17 hodin.


Zapsal:  Mgr. Pavel Mojžíš

Schválila: Ing. Eva Tylová – předsedkyně komise

6. ledna 2010
6. ledna 2010