Záznam z jednání komise Rady HMP pro rozvoj ZOO Praha, ze dne 7.11. 2005.

 

Pro

komisi RHMP pro rozvoj ZOO Praha

Odbor

OOP MHMP

Přítomni

dle presenční listiny

Věc

Záznam z 15. pracovní schůzky komise RHMP pro rozvoj ZOO Praha, ze dne 1.11.2005

Zpracoval

mgr. Jelínková

Počet stran

3

Datum

7.11.2005

 

Program jednání byl rozdělen do těchto bodů:

1.    dokončení obnovy ZOO Praha po povodni z r.2002

2.    investiční plány ZOO Praha v dalších letech

3.    plán výstavby pavilonu slonů a pavilonu hrochů

4.    plán řešení dopravní a parkovací obslužnosti Tróje

5.    nová energetická koncepce ZOO Praha

6.    možnosti financování investic z prostředků EU

7.    budoucnost komise RHMP pro rozvoj ZOO Praha

8.    různé

 

ad 1) Komise byla seznámena s materiálem shrnujícím průběh poslední etapy (defakto dokončení) odstraňování škod způsobených povodní z roku 2002. Povodeň z roku 2002 způsobila v areálu ZOO Praha celkové škody ve výši 250 mil.Kč. Zdroje na obnovu ZOO byly čerpány jednak z rozpočtu zřizovatele (56%), dále z vlastních zdrojů ZOO- zejména z pojistného plnění a z darů veřejnosti (41%) a dále ze státního rozpočtu (3%). Již v roce 2003 bylo na obnovu expozic a zázemí využito 142,5 mil Kč, v roce 2004 to pak bylo 131,3 mil Kč a v roce 2005 to bylo 35,5 mil. Kč. V průběhu let 2003-2005 byl v ZOO Praha, v souladu s aktualizovaným generelem pro obnovu a rozvoj ZOO Praha,  pro návštěvníky postupně otevřen rekordní počet (celkem 45) nových nebo zrekonstruovaných pavilonů, menších expozic a objektů zázemí. Je to celkem 7 nových či zrekonstruovaných pavilonů (indonéská džungle, gorily, sečuán, Afrika zblízka, kočkovité šelmy, želvy, tučňáci), 13 nových či zrekonstruovaných objektů zázemí (karanténa, statek, zázemí ptáků a savců, zázemí plazů, zázemí gepardů, dílny, garáže, přednáškový sál, parkoviště, restaurace, dva objekty občerstvení, WC) a 25 nových menších expozic (lemuři I a II, chápáni, guerézy, kotulové, voliéra orangutanů a gibbonů, pelikáni, plameňáci, jeřábi, sovy, voliéra ibisů, voliéra kolpíků, voliéra dravců, bazén tučňáků, skalní město, tapíři, kapybary, gepardi, dikobrazi, ursoni, pekari, sobi, losi, dětská zoo, příroda kolem nás). Povodně v srpnu roku 2002 také výrazně ovlivnily návštěvnost areálu ZOO, ovšem ne nadlouho. Již v roce 2003 se návštěvnost vrací zhruba na úroveň roku 2000 (tj. cca 614 tis.návštěvníků). V následujících letech pak návštěvnost prudce stoupá. V roce 2004 je to 972 tis.návštěvníků a v roce 2005 už překračuje počet návštěvníků hranici 1 milionu (odhadem 1.250 tis.), což staví ZOO Praha naroveň ostatním metropolitním zoo, co se úrovně návštěvnosti týče. Pro srovnání návštěvnost ZOO v roce 1995 činila 486 tis.návštěvníků za rok.

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 2 + 6) Komise byla seznámena s výhledovým investičním plánem ZOO Praha pro období 2006–2015 s tím, že investiční akce vyvolané povodní v r. 2002, které měly do této doby prioritu, již byly v letošním roce ukončeny. Pro následující období jsou v investičním plánu ZOO (zpracovaném v souladu s generelem rozvoje) priority jednotlivých akcí předpokládány a navrhovány následovně:  pro období 2006-2010 - prioritní akce– pavilon slonů, pavilon hrochů, dopravní obslužnost, nová energetická koncepce; druhotné akce - lachtani, papoušci, kuní stezka, aligátoři, bažantnice, hyeny, občerstvení a WC II, chovatelské zázemí dokončení, technické zázemí dokončení, restaurace, Černohouska; akce nad rámec financované z cizích zdrojů (SFŽP, fondy EU)  – CITES centrum, Gočárovy domy.

pro období 2011-2015 – prioritní akce– pavilon Jižní Amerika, nové využití původního pavilonu slonů; druhotné akce – Austrálie, širé pláně, medvědi; akce nad rámec financované z cizích zdrojů (SFŽP, fondy EU) – energeticko-vzdělávací centrum, rekonstrukce geologické stezky.  

Komise vzala předložené materiály na vědomí s konstatováním, že předložený investiční plán je reálný, ovšem pouze za podmínky, že dojde ke spolufinancování části investičních akcí z jiných finančních zdrojů, nežli jen z rozpočtu hl.m Prahy (např. fondy EU, státní rozpočet apod.). Zároveň komise doporučila ZOO připravit pro následující období (tj. od r. 2007) programy a projekty pro možnou podporu z fondů EU.

 

ad 3) Komisi byla předložena informace k problematice řešení plánovaných investičních akcí Pavilon slonů a Pavilon hrochů. Jedná se o finančně nejnáročnější investiční akci v ZOO vyvolanou povodní z r.2002, kdy starý expoziční pavilon, (povodní značně poničený) přinesl největší problémy s povodňovou evakuací zvířat. Pro značnou finanční náročnost a řadu dalších problémů bylo odstoupeno od původní varianty vybudování společného pavilonu tlustokožců a investice bude rozdělena do dvou samostatných expozičních pavilonů. Pro umístění pavilonu slonů byla vytipována lokalita v místě dnešní expozice sobů a pavilon hrochů bude lokalizován v místě dnešní expozice antilop. V letošním roce byly zahájeny přípravné práce, vypsání architektonické soutěže a zahájení projektových prací je plánováno na příští rok, výstavba by měla probíhat zhruba do roku 2010. Předpokládané náklady pro vybudování pavilonu slonů byly stanoveny na cca 150. mil.Kč a pro pavilon hrochů na cca 60 mil. Kč; investorem bude OMI MHMP. Co se týče stávajícího pavilonu slonů, je uvažováno několik možných variant následného využití této stavby za podmínky realizace patřičných stavebních úprav.

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 4) Komise byla informována o pokračujícím problematickém a zcela nevyhovujícím  stavu dopravní a parkovací obslužnosti Troje (resp. areálu ZOO, PBZ a Trojského zámku) a o navrhovaných opatřeních na jeho zlepšení. Neustále se zvyšující návštěvnost ZOO (viz. bod 1.), PBZ a Trojského zámku způsobuje dopravní přetíženost a časté kolapsy dopravy v ul. Trojská a znemožňuje posílení MHD. Stávající kapacita parkovacích ploch využívaných návštěvníky ZOO je 700 míst, a podle studie ÚDI z r.2005 je potřebná kapacita parkovacích ploch min. 1.400 míst. Je proto bezpodmínečně nutné vytvořit prostor pro alternativní řešení dané situace.  ZOO Praha proto vyvíjí snahu o jednání s příslušnými orgány a navrhuje možnost zvážení alternativního řešení právě pro dopravní špičky především v letní sezóně – v případě nutnosti umožnit odklon dopravy návštěvníků ZOO po komunikaci Povltavská podél břehu řeky s možností vybudování odstavných parkovacích ploch, v návaznosti na budovaná protipovodňová opatření v této lokalitě. Tím by došlo k uvolnění průjezdnosti ul. Trojská a mohla by následně být posílena MHD. Zároveň s těmito opatřeními by mohlo dojít i k podpoře alternativních forem dopravy (např. elektrovláček apod.).

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 5) Komisi byla předložena informace k průběhu zpracovávání nové energetické koncepce areálu ZOO. V současné době je zpracován energetický audit, na základě kterého byly identifikovány možné energetické úspory (audit mj. konstatuje, že převažuje získávání tepla z el. energie, dále konstatuje nízkou efektivitu využívání užitkové vody a nízkou efektivitu managementu úspor). Z výsledků auditu vychází i nově zpracovávaná energetická koncepce areálu ZOO, která je zaměřena do několika oblastí úspor. Především je to energetická optimalizace provozu (návrh energet. managementu), dále změna koncepce vytápění (využití alternativních zdrojů energie – plynofikace, využ. bioplynu, tepelná čerpadla …), efektivní zásobování užitkovou vodou (vlastní studny, voda z Vltavy). V rámci zpracovávané koncepce je navržen i projekt energeticko-vzdělávacího centra pro návštěvníky ZOO – centrum bude sloužit jednak jako demonstrace ekologizace provozu za využití alternativních zdrojů energie, konkrétně biomasy a bioodpadů (zejména kejdy a chlévské mrvy), a zároveň bude vyráběné teplo distribuováno teplovodem k řadě provozních objektů (např. nového slonince).  

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 7) Byla projednávána další existence „komise pro rozvoj ZOO Praha“ a bylo zkonstatováno, že i nadále bude komise pracovat jako orgán dozorčí a poradní, v případě potřeby pak bude fungovat jako iniciátor odborných diskusí a komunikační prostředník mezi ZOO a orgány města.

Komise se usnesla, že zasedání bude probíhat pravidelně 2x za rok, a to v jarním a podzimním termínu.

 

ad 8) Různé:

-   komise byla seznámena se záměrem uskutečnění převodu lanové dráhy z DP HMP a.s. na ZOO Praha (bude projednáno na nejbližší valné hromadě DP – tj. v červenci 2006).

-   komise byla seznámena s postupem budování centra CITES (do konce roku 2005 by měl být hotový projekt; vyskytly se problémy ohledně změny územního plánu – je v řešení).

-   na příští rok plánuje ZOO řadu společných akcí s PBZ a Trojským zámkem (společná vstupenka pro všechny tři areály, společná reklamní kampaň) a dojde k užší koordinaci a spolupráci ZOO a PBZ co se týče provozních věcí (využívání technického zázemí, možnosti bytového fondu apod.)

-   ze strany ZOO je zvažována možnost finanční podpory projektů na ochranu ohrožených živočišných druhů ve volné přírodě  - návrh bude blíže projednán na příštím zasedání komise

úkol pro ředitele ZOO: příprava podkladů pro možnost zřízení nadace či nadačního fondu pro účely financování těchto projektů

-   úkol pro ředitele ZOO: na příští jednání komise opětovně předložit (případně aktualizovat) materiály zpracovávané  v minulosti pro uvažovanou změnu právní subjektivity ZOO (převod na o.p.s. nebo a.s. ).

 

 

 

 

 

zapsal: mgr. Magdaléna Jelínková, tajemník komise

 

 

 

 

 

ověřil: RNDr. Miloš Gregar, předseda komise

 

 

23. ledna 2006
23. ledna 2006