Záznam z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 24.3. 2005

Přítomni: Ing. Laudát, prof. Ing. Moos, CSc, RNDr. Habrnál, p.Zajíček, p.Ambrož, Mgr.Černý , p. Šteiner, 

Omluveni:  p. Slezák, p.Gál, RNDr. Bursíková, 

Přítomni přizvaní: MUDr. Polanecký, Ing. Jílek, Ing. Prokel, Ing. Heroudek, Ing. Sládek,  Ing. Kožíšek, Ing.Pivec, Ing. Adámek, Ing. Toman, p. Zeman.

 

Program:  1) Problematika hluku v pražské dopravě.

    2) Prodloužení trasy A metra.

Úvodem:

Ing. Laudát, předseda VD ZHMP zahájil jednání v 16,00 hod, přivítal přítomné. K zápisu z minulého jednání výboru dopravy nebyly uplatněny žádné připomínky.

Oznámil změnu programu s vypuštěním bodu: prodloužení trasy A metra, který bude projednán 21.4.2005.

K bodu 1) V úvodu vystoupil ředitel HS HMP MUDr. Polanecký.  Uvedl, že u nových staveb problémy s hlukem nejsou, problém se týká staré hlukové zátěže, kde je žádán o výjimky.

DP HMP a.s. nebyla udělena výjimka, DP má možnost odvolání k Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Problém s ČD a.s. a SŽDC se řeší, s TSK HMP je problémů více, požadavky nebyly zatím splněny, nelze vydat výjimku. Nebyl doposud proveden harmonogram postupu odstraňování nejhorších zátěží.

Ing. Vaněk z Národní hlukové observatoře informoval o mezinárodním projektu strategických akčních plánů, který vzniká ve spolupráci s Paříží, Bruselem, Lisabonem a Prahou v rámci EU a v roce 2007 bude předložen v Evropském parlamentu a měl by se stát závazným. Hlavní město Praha musí mít strategickou hlukovou mapu všech významných zdrojů v souladu s evropskou směrnicí č.49/2002. Pak bude následovat vypracování akčních plánů na odstraňování zdrojů hluku.

Ing. Novák z Národní hlukové observatoře uvedl hlukové limity pro den a noc u staré dopravní zátěže, které činí činí 70 dB ve dne a 60 dB v noci.

Ing. Sládek a Ing. Kožíšek, nám. ředitele TSK HMP podrobně uvedli co TSK HMP podnikla do této doby. Byla zpracována hluková studie s tím, že odstranění problematických míst by znamenalo řádově náklady ve výši desítek miliard Kč. Ing. Kožíšek připustil, že harmonogram byl zpracován obecně. Opatření k odstranění zdrojů hluku byla navržena. 

Uvedl, že po uvedení do provozu základního komunikačního skeletu (Pražského a Městského okruhu) lze očekávat snížení intenzit a hlukových zátěží na vnitřní komunikační síti a je tudíž problematické do této sítě investovat s vědomím zlepšení parametrů.

Dále uvedl přehled hlavních oblastí zasažených nadměrným hlukem a komunikací, kterých je přes 300.

K výše uvedené problematice byla obsáhlá diskuse, ze které ve stručnosti lze uvést.

Ing. Vaněk – vyjádřil se k otázce měření. Např. v Paříži hluková mapa obsahuje 100 měření v aglomeraci přes 2 mil. obyvatel. Primárně nejdůležitější je použití sofistikovaného modelovacího programu.

p. Zajíček – upozorňuje na problém s odstraňováním tzv. starých zátěží. Památkáři nesouhlasí s výměnou oken za plastová u staré zástavby, problém je i s výměnou dlažby za živičný povrch v PPR. Upozornil, že není v ekonomických možnostech města výměna kolejového svršku i vozového parku, aby odpovídaly požadovaným limitům. Hluk způsobují zejména v noci i příčné montované prahy (retardéry), nižší plastové kanalizační vpusti apod.

Prof. Ing. Moos uvedl opatření, která je možno provést třemi způsoby. Zásah na zdrojích, tj. změnou povrchu komunikací, nebo použitím dopravních prostředků. Druhou možností je zásah na poli přenosu, tj. bariéry, které nelze dělat všude.Nejdražším řešením je výměna oken na objektech, které jsou nejméně efektivní.

Lze využít i možnosti snížení rychlosti vozidel, úpravu režimu dopravními opatřeními. Nemusíme hluk všude měřit, lze využít modelů při zpracování strategické hlukové mapy.

Radní Šteiner vyjádřil přesvědčení, že TSK HMP splnilo co mělo.

Ing. Jílek potvrdil, že se proti rozhodnutí o neudělení výjimky odvolají. Jediným možným řešením, jak snížit hluk je s ohledem na finanční prostředky výrazné snížení rychlosti vozidel MHD, neboť není možno ročně rekonstruovat 5 km tramv. tratí.

Ing. Vaněk upozornil na studii zdravotních rizik na Barrandovské výstupní komunikaci v úseku od Barrandovského mostu po Slivenec, kde žije přes 22 tis. obyvatel, z nichž více než 50% je zasaženo nadlimitním hlukem. Doporučil vyčíslené náklady cca 200 mil. Kč na léčení obyvatel zasažených hlukem použít na výstavbu protihlukových opatření.

Dle stanoviska radního Šteinera není reálné vyřešit za tyto fin. prostředky problém hluku na této komunikaci.

Prof. Moos upozornil na stížnost obč. sdružení při severojižní magistrále (zejména v noci) a doporučil snížit rychlost proměnnými dopravními značkami.

Ing. Kožíšek informoval, co vše bylo provedeno při údržbových pracích v uplynulém období.

90% opatření lze provést pouze výměnou oken.

Ing. Laudát znovu připomněl problémy, které způsobují obč. iniciativy svými stanovisky a mediálními výroky k řešení dopravy v MČ Praha 6 – viz Břevnovská radiála a křiž. Malovanka, kde město díky tomu ztrácí v souč. době 104 mil. Kč. Přitom se jedná o stavbu za 1 mld.147 mil. Kč. Poukázal na vyřešení dopravy na Smíchově, viz tunel Mrázovka, kde došlo k výraznému zlepšení v dopravě.

Radní Šteiner uvedl akce, které snižují hlukovou zátěž, ale současně se zmínil o jednáních o změně povrchu v historické části města, která nejsou jednoduchá, viz. Chotkova ul. Zmínil se o akcích Dopravního podniku, které jsou ve značné míře prováděny v protihlukové podobě (např. křižovatka Výtoň, Českomoravská ul. a pod).

Z letošních akcí uvedl  Křižíkova, Sokolovská, Černokostelecká, Liberecká čili řádově stovky milionů jsou vkládány do těchto staveb.

Ing. Polanecký požaduje harmonogram, resp. postup prací k odstraňování staré hlukové zátěže, který dosud chybí.

Ing. Laudát navrhl radnímu Šteinerovi ustanovení dohadovací skupiny, která by ve složení s předsedou výboru dopravy, místopředsedou prof. Ing. Moosem,  příp. dalších členů výboru a zástupce HS HMP projednala problematiku týkající se odstraňování starých hlukových zátěží s TSK HMP. 

Ing. Laudát požádal zástupce Národní hlukové observatoře o poskytnutí výsledků, ze kterých by bylo patrno, kolik stojí poškození zdraví Pražanů vlivem hluku, a to za účelem zveřejnění  objektivních čísel v pražských novinách (zajistí ve spolupráci s OMI MHMP).

Mgr. Kolínská požádala o poskytnutí podkladů, které má TSK HMP k dispozici o starých hlukových zátěžích. Bude projednáno v TSK HMP a na příštím jednání výboru sdělen výsledek.

V závěru radní Šteiner zodpověděl otázky Mgr. Kolínské, p. Meisnerovi a Ing. Klikovi na zátěže mimoúrovňové křižovatky  Malovanky, na hluk na Strossmayerově náměstí a na vedení Břevnovské radiály.

Ing. Laudát doplnil, že je zpracováván návrh opatření na změnu mimoúrovňové křižovatky Malovanka, který bude předložen Radě HMP ke schválení.

Jednání bylo ukončeno v 18,05 hod.

 

Příští zasedání Výboru dopravy ZHMP se koná

    21. dubna  2005  od 16,00 hod

    v zasedací síni Nové Rady I. patro, Mariánské nám. č.2

 

Program:    1) Železnice v Praze – příprava a realizace velkých projektů.

    Projekty ve spolupráci s HMP (železniční zastávky) budou projednány

    na příštím zasedání VD ZHMP dne 19.5.2005.

    2) Změna ÚPn SÚ hl.m. Prahy č.1525/00 – rozšíření čistírny vod na 

    Císařském ostrově. (Útvar rozvoje hl.m. Prahy)

       3) Prodloužení trasy A metra.

   

 

Zaznamenal : Ing. Pliška v.r. 

Podpisy: Ing. Laudát v.r.

 

 

 

 

 

5. dubna 2005
5. dubna 2005