Záznam z tiskové konference dne 24.2.2004 – 16.00

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Záznam z tiskové konference dne 24.2.2004 – 16.00

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová, tisková mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy

„Dobré odpoledne, vítám vás na tiskové konferenci po osmé radě hlavního města letošního roku, vítám tady pana náměstka Bürgermeistera, pana náměstka Blažka, pány radní, nebo začnu dámou radní, paní radní Halovou a pány Šteinera, Gregara, tamhle skromně v koutku sedí pan ředitel magistrátu Trnka a pak tu máme paní Ninu Janyškovou, což je koordinátorka hlavního města Prahy, co se týká drog. Takže já v úvodu bych požádala pana náměstka Bürgermeistera.“

 

 

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

„Já bych nejprve chtěl zdůraznit a možná snad mohu, když tu nemáme primátora, trochu osobní pohled na důležitost jednotlivých bodů, než řeknu jeden materiál, který mám já v kompetenci a který pro mě osobně je velmi důležitý. Rada dnes projednala opatření dopravní, která souvisí s pořádáním mistrovství světa v hokeji, referovat bude kolega Šteiner, přijala materiál, který z hlediska mé profesní zkušenosti starosty Prahy 1 opravdu vítám, a to je zahájení zřizování zón placeného stání v dalších městských částech, referovat bude kolega Blažek, projednali jsme dva okruhy grantů, opět tady máme zpravodaje resp. za drogovou problematiku, kterou předkládá sám primátor, když tak odpoví tisková mluvčí, pardon, pani Janyškovou máte tady, takže rada myslím dnes byla plodná. Já se vrátím k tomu svému, jednak za standardním krokem zahájení pořizování šesté vlny změn rada přijala můj návrh a vzala na vědomí zahájení revize územního plánu, jestli se vše dobře podaří, tak by tato šestá vlna změn měla být poslední, která  nějakým způsobem vždycky ve skrumáži až 350 změn vyhodnocuje a hodnotí záměry změn územního plánu ve stejné formě, ať jde o rodinný domek nebo o rozsáhlé území, jehož rozvoj má klíčový význam pro hlavní město Prahu. Myslím si, že se nám podaří revizí územního plánu zmenšit složitost  současného dokumentu, hlavně z toho úhlu pohledu, architekti tomu říkají strakapud, to proto, že my rozlišujeme málem padesát různých funkcí - je třeba je zúžit tak, abychom při banálních úvahách, např. místo zelené plochy chce někdo udělat lukostřelecký areál, tak i taková změna vyžaduje v současné poloze územního plánu projednávání stejně významné, jako když někde z orné půdy děláme území pro rozsáhlé polyfunkční využití. Za druhé od schválení územního plánu se projednalo takto už na tisíc změn a je nejvyšší čas vyhodnotit územní plán, zjistit skutečnou dynamiku proměny území i zatížení jednotlivých částí Prahy a lépe se zamyslet nad tím, jestli územní plán tak jak je zformulován dnes ještě vyhovuje skutečným záměrům jak města, tak vlastníků, tak jednotlivých developperů. Máte to koneckonců poměrně v  přesné technické zprávě, takže s konstatováním, že spíš budu mít radost, že to bude poslední tímto způsobem projednávaná změna plánu, že rada bude mít výbory a ostatní údy samosprávy města, víc času a prostoru se soustředit na podstatné události z hlediska úprav územního plánu a to ostatní dokážeme projednávat jistě i k radosti stavebníků v podstatě jednodušeji a přehledněji, že to v časovém horizontu jednoho roku je splnitelný úkol a takže tu svoji radost pak radši vyjádřím až za rok, že se to podaří.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji panu náměstkovi, máte otázky, co se týká územního plánu? Není tomu tak, takže já předám slovo panu náměstku Blažkovi.“

 

 

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hlavního města Prahy

„Dobrý den, dámy a pánové, Rada hlavního města Prahy dnes projednala návrh nařízení zóny placeného stání, jak uvedl kolega Bürgermeister, na Malostranské části Prahy 1, Prahy 2, Prahy 3, Prahy 7 a v podstatě dvou ulic Prahy 16, tedy Radotína, nicméně ty zóny by měly být dokončeny na Praze 1, 2, 3 a 7. Já myslím to, že zóna v centrální části města, do které je třeba tyto městské části  počítat, je potřebná a především, že představitelé městských částí, tzn. příslušné rady o to požádaly, je to logické a proto dnes městská rada rozhodla, že s tímto záměrem souhlasí, do 15.4. mi uložila, abych předložil v rámci přípravy těchto zón na základě podkladů příslušného odboru rozvoje dopravy podmínky veřejných obchodních soutěží na správce těchto zón a současně dále uložila odboru rozvoje dopravy vypracovat ceník, kterým se právě budou stanovovat ceny parkovného v jednotlivých zónách placeného stání. Já myslím, že to je v této chvíli podstatné, co jsem považoval za nutné říci, samozřejmě do necelých dvou měsíců sem přijdu právě s výsledkem projednávání v radě, vyhlášení těchto obchodních soutěží na základě příslušných podkladů a dostanete k tomu příslušný materiál, který bude obsahovat veškeré detaily a podklady pro vlastní zóny na území jednotlivých městských částí.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte dotazy? Ano, paní Šprunková.“

 

Šprunková, Blesk

„…….toho parkování, jestli se tedy změní, který je teď na pravém břehu Vltavy nebo to bude stejný model?“

Mgr. Rudolf Blažek

„Nepředpokládám, že by se cena měnila, ale budeme chtít samozřejmě v podstatě jednotnou cenu na území města. Ale o tom ceníku ještě bude jednáno s jednotlivými městskými částmi a pochopitelně očekáváme, že budou chtít, aby byla jednotná na celém území hlavního města Prahy. S výjimkou Radotína nebo okrajovějších  městských částí.“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Ano, zatím rada rozhodla o půdorysu problému na území Prahy 2, 3 a 7.  Ten vlastní prstenec okolo pražské památkové rezervace a myslím si, že dopravní zátěž je problémem rezidentů v těchto lokalitách, mají úplně stejný charakter jako na území Nového Města a Malé Strany.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, ČTK. Ano, poprosím o mikrofon.“

 

ČTK, Hanzalová

„Já bych se chtěla zeptat, kdy je reálné, že ty zóny začnou fungovat?“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Já odpovím ze své zkušenosti. OVSKa trvá tři měsíce, pak se musí udělat projekt zóny, schválit projekt zóny, nějakou dobu se musí udělat informační kampaň, to lidé těžko snáší, když jsou postaveni před hotovou věc, já si myslím, že začátek příštího roku je nejbližší možný termín skutečného spuštění. Záleží, jak jsou městské části Praha 2, Praha 3, Praha 7 připravené, ale myslím si, že tohle je reálný odhad.“

 

Radovan Šteiner, radní hlavního města Prahy

„Já možná doplním, že Praha 3 má zájem o co nejrychlejší zprovoznění, pokud možno ještě v tomto roce, ale to se domnívám, že je to velmi optimistické a skutečně ten režim obchodních veřejných soutěží můžeme jenom těžko ovlivnit. Praha 2 je naopak spíše zastáncem postupu řekněme volnějšího. Mně by se optimální termín zdál být 1. červenec příštího roku z řady důvodů. Ono jednak v zimě z technických důvodů je poměrně problematické tu zónu vytvářet vzhledem k nutnosti vlastně vyrobení nebo položení těch barevných pruhů na vozovku či na dláždění, to se v zimě dá velmi omezeně realizovat. V těch jarních nebo letních měsících samozřejmě ty klimatické podmínky jsou pro to daleko vhodnější. Dále ten 1. červenec je tak nějak vhodný z toho důvodu, že samozřejmě v těch prvních dnech a pravděpodobně týdnech po zprovoznění té zóny dochází řekněme k adaptaci občanů, uživatelů té zóny na ten nový režim a proto se mi ty dva prázdninové měsíce zdají jako poměrně vhodná taková řekněme nárazníková zóna nebo taková ta adaptační doba na to, aby skutečně si lidé zvykli na ten nový režim. V tom ten první leden je naopak velmi nevhodný, protože pokud se k těm počátečním změnám přidruží ještě např. tedy nevhodný klimatický stav na území těch příslušných městských částí, tak může docházet k poměrně značným dopravním problémům. Takže já doporučuji všem příslušným starostům a místostarostům, aby se orientovali k tomu termínu 1.7.2005, ale je to skutečně plně k uvážení těch příslušných městských částí s tou výhradou, že pochopitelně dřív, než bude obchodní veřejná soutěž příslušná jaksi právoplatně uzavřena, tak pochopitelně nelze konat žádné kroky směřující k té realizaci, to by bylo porušení zákona.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, jsou další otázky? Pan náměstek Blažek.“

 

Rudolf Blažek

„Je třeba ještě doplnit jeden důvod kromě těch právních, organizačních a řekněme osvětových problémů, tak je tam ještě jedna věc a to je otázka kontroly, dozoru a já jsem tady byl na tiskové konferenci konfrontován s názory Prahy 3, že chce zdvojnásobit počty strážníků, tak to samozřejmě reálné není, nicméně faktem je ta věc, že to přinese daleko vyšší nároky na organizaci činnosti městské policie a ve svém důsledku jistě i na počty strážníků v rámci jednotlivých městských částí tam, kde zóna bude zaváděna, ale k tomu je právě potřeba připravit konkrétně ty projekty zón placeného stání. Takže i toto bude hrát svoji roli, neboť navyšování počtu strážníků atd. s sebou nese určité časové horizonty a není to možné ze dne na den a z měsíce na měsíc. Je to potřeba rok, možná půl roku dopředu naplánovat.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, takže dotazy nejsou. Tak já bych poprosila paní radní Halovou, aby nás seznámila se svými  materiály z dnešní rady.“

 

Mgr. Hana Halová, radní hlavního města Prahy

„Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, předkládala jsem dnes do rady čtyři tisky. Dostali jste ke všem tiskové zprávy, takže pokusím se o stručný komentář. Rada schválila změnu zřizovací listiny příspěvkové organizaci Dětské centrum Paprsek, je to organizace zřizována hlavním městem Prahou a tato změna spočívá v možnosti provozování chráněného bydlení osob se závažným zdravotním postižením v objektu Praha – Horní Měcholupy, Milánská 471, možnost trvalého ubytování bude poskytováno sedmi klientům. Zároveň vytvoření oddělení péče v krizových situacích a též rozšíření činnosti, která spočívá v poskytování vzdělávací činnosti pro rodiče

a poskytovatele sociálních služeb pro těžce zdravotně postižené občany a zároveň i poskytování zdravotní péče pro tuto cílovou skupinu s možností požádání o registraci jako zdravotnického zařízení. Druhý materiál, který jsem předkládala, se týká privatizace zdravotnických zařízení formou bezúplatného převodu na hlavní město Praha. Jedná se o pět zařízení, která máte popsána v tiskové zprávě, chtěla bych jenom říci, že postup privatizace zdravotnických zařízení byl Radou hlavního města Prahy vzat na vědomí již v roce 2000 usnesením č. 1142 a zájem městských částí byl znovu ověřen v roce 2003 a veškeré městské části, tedy Praha 13, 6, 8 a 14 předaly usnesení zastupitelstev, jsou připraveny tento majetek převzít, to znamená hlavní město Praha poté, co bude z ministerstva financí převeden, tak svěří městským částem pro poskytování zdravotní péče po dobu 25 let. Pak zde mám třetí materiál, a to je návrh na poskytnutí darů občanskému sdružení Naděje na provozování zimních nocleháren pro lidi bez domova. Jedná se o částku 1 074 000 Kč. Jedna noclehárna je v Milíčově, nájemní smlouva je uzavřena na období 12.1. – 31.3. na provoz  50 lůžek. Částka činí 163 000 Kč. Druhá noclehárna je v Praze 9 Pod plynojemem, nájemní smlouva uzavřená od 10.1. do 30.4., zde je kapacita 100 míst s možností navýšení o dalších 20. Poslední tisk se týká udělení grantů v rámci celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hlavního města Prahy pro rok 2004. Byly předkládány dva projekty, jeden projekt se týkal podpory kultury a osvětové činnosti národnostních menšin. Určená částka je ve výši 1 695 000 Kč, na druhé programy je ve výši 1 105 000 Kč na propagační a publikační činnost. Kromě těchto aktivit hlavní město Praha ještě uvolnilo částku 460 000 Kč, a to se jedná o zajišťování konference národnostních menšin a přípravy setkání, které proběhne v termínu 11. – 12.11.2004. Toto setkání se uskuteční v prostorách hlavního města Prahy a pak bude následovat výstava výtvarníků a fotografií národnostních menšin v galerii Portheimka. Toť vše.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji paní radní, máte otázky? Ano.“

 

Burda, Radio Hortus

„Já budu velice stručný, samozřejmě je dobré, že byly uděleny granty na celoměstskou podporu aktivit národnostních, otázka je, dozvíme se nějakým způsobem tak, jako u těch drogových materiálů, komu a kolik a na co? Protože tady to mám jenom na jedné stránce, to je můj první, za druhé, sčítali se nám bezdomovci, nebo sčítali jsme bezdomovce, otázka je, kdy budeme znát ten konkrétní počet atd., o tom bych rád něco věděl a pak na závěr mi dovolte zcela netradiční záležitost, chtěl bych poděkovat panu radnímu Paroubkovi a paní radní Halové za účast na jednom velmi zajímavém charitativním plesu, který se konal v Belvederu minulou sobotu. Byl to ples mentálně postižených Prahy 1, kde naše rádio také bylo, dělalo z toho dva vstupy, takže jsem rád, že se tam objevili právě radní Magistrátu hlavního města Prahy, ale to bylo tak spíš pod čarou. Ale na ty dvě otázky bych měl rád odpověď, děkuji.“

 

Hana Halová

„Dobře, takže já odpovídám na první otázku, přidělené granty budou samozřejmě zveřejněny tak jak je tradicí na internetu, na druhou otázku odpovídám tak, že my budeme zhruba do měsíce znát výsledky sčítání bezdomovců. Dnes jsem měla rozhovor s panem ředitelem Luczkou z Městského centra sociálních služeb a prevence a ten mi tu informaci sdělil, jakmile budu mít podrobnosti, tak samozřejmě vydám tiskovou zprávu. Jinak o tom plese, co zde bylo řečeno, byl to ples našeho zařízení, zařízení Ústavu sociální péče ve Vlašské, zřizované hlavním městem Prahou a jsem ráda, že jste zde o tom hovořil, protože to byla taková možnost kdy i naši klienti měli ples, který je velice potěšil a bylo to takové setkání rodin a příznivců našich klientů.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, tak z plesu bychom mohli vyrazit na hokej. Pane radní Šteinere.“

 

Radovan Šteiner

„Tak hokejové mistrovství světa se blíží velmi výrazně, takže i Rada hlavního města Prahy projednává některé materiály týkající se řekněme role města v průběhu tohoto mistrovství, kromě samozřejmě známé ulice Českomoravská a její opravy, jak známo financuje hlavní město Praha, tak rada při projednávání zásad organizace hromadné dopravy osob v roce 2004 před tuším že třemi týdny, hovořili jsme zde o tom na tiskové konferenci, tak narazila i na otázku možnosti a vhodnosti posílení provozu pražské integrované dopravy během mistrovství světa v ledním hokeji. Požádali jsme dopravní podnik a ROPID o vyčíslení nákladů, které toto posílení provozu během jednotlivých utkání ve finančním vyjádření obnáší a celková částka 1,6 mil. korun je dělena zhruba následovně: 838 tis. korun jsou nezbytné náklady na posílení provozu metra, zejména ve večerních a víkendových časech, kdy některá utkání probíhají, dále částka 429 tis. korun, s kterou se počítá k zabezpečení tramvajových a autobusových záloh, jednak pro případný větší nápor než plánovaných diváků, což ale nepředpokládáme, protože samotná stanice Českomoravská je vlastně v té špičkové hodinové kapacitě dostatečně kapacitní na zvládnutí kapacity i arény, což je 18 tis. diváků i při tom maximálním obsazení. Na druhou stranu ovšem nelze vyloučit tzv. mimořádné události, čili situaci, kdy by metro nebylo možno zapojit do návozu či odvozu těchto diváků, a potom by tramvajová i autobusová doprava musely zabezpečit tyto výpadky či tyto mimořádné situace. Z toho důvodu ta částka 329 tis. je použita na posílení nad rámec běžných záloh a posílení záloh blízkých autobusových garáží a tramvajových vozovnách, zejména je to vozovna Hloubětín a garáže Klíčov. Konečně poslední část z těch 1,6 mil., konkrétně 348 tis. korun, by měla být investována do informovanosti návštěvníků a cestující veřejnosti. Největší část 250 tis. korun z toho bude použita na tisk a distribuci informační skládačky pro stanice metra a parkoviště, informační střediska, jak  dopravního podniku, tak např. Českých drah včetně informačního střediska na ruzyňském letišti atd. Čili tato skládačka bude zdarma samozřejmě k dispozici všem zájemcům a měla by je podrobně informovat o dopravním režimu v okolí vlastně Sazka Arény v průběhu MS v hokeji. Další drobné částky jsou použity na informační plakáty, na stojany ve stanicích metra, ve vitrínách na zastávkách, tedy i tramvají a autobusů, dále pro cizojazyčná hlášení ve stanici Českomoravská. Samozřejmě pro informace na internetu i ve sdělovacích prostředcích a dále rozšíření provozu informačních středisek, které by měly pracovat i mimo běžné své provozní hodiny. Celkově ta částka 1,6 mil. korun bude investována z rezervy rozpočtu hlavního města Prahy pro účely lepšího zvládnutí hromadné dopravy osob, na které bude závislá celá činnost Sazka Arény, protože jak jsme se dozvěděli někdy minulý týden, tak skutečně ta parkoviště v okolí Sazka Arény hodlají organizátoři využít pouze pro tzv. VIP návštěvníky, požadují i zavření Českomoravské ulice pro individuální dopravu, nikoli tedy tramvaje, ale pro auta, po dobu mistrovství dle žádosti organizátorů by měla být Českomoravská ulice zavřena. Čili převážná většina, v podstatě téměř všichni diváci budou muset se na jednotlivá utkání dostavit buď tedy pěšky nebo hromadnou dopravou, přičemž klíčovou roli, jak jsem již řekl, by měla hrát stanice Českomoravská v síti pražského metra i pro návoz návštěvníků, kteří ať už z jiných částí Prahy nebo z jiných měst použijí automobil, tak tito budou řekněme naváděni kromě běžných parkovišť na trase B či dalších tras metra na zvláštní parkoviště u stanice metra Kolbenova, odkud ovšem ale budou muset využít zejména metro, příp. tramvajové i autobusové linky. Takže určitě to bude z dopravního hlediska nemalý problém, na druhou stranu, i v tom materiálu, který máte k dispozici a který dnes rada projednávala je konstatováno, že nápor při jednotlivých utkáních by neměl přesáhnout situace běžné například na pražské Letné, kdy kapacita fotbalového stadionu Sparty je obdobná jako haly Sazka a vzdálenost od stanice metra Hradčanská a napojení na síť tramvají je obdobná. Poslední věc, kterou je nutno změnit, samozřejmě plánujeme i významnou integraci Libeňského nádraží, do celého systému návozu cestujících a odvozu z jednotlivých utkání metra. Rada v tomto smyslu bude příští týden projednávat další posílení provozního rozpočtu o peníze, které by měly sloužit na financování té zvláštní městské linky Praha-Libeň, Praha – Holešovice – Roztoky u Prahy, o tom jsme také  jednali v průběhu projednávání zásad organizace hromadné dopravy osob. Věřím, že příští úterý před vás budu moci předstoupit i s potěšující zprávou o tom, že libeňské nádraží bude pomocí této linky a samozřejmě i dalších linek, které přes toto nádraží probíhají nejen z té vnitroměstské dopravy z Prahy, ale i z dalších významných hokejových měst z Pardubic, Ostravy, nebo např. z Brna či Zlína a jiných dalších měst České republiky, přičemž jak všichni víme, nádraží Praha Libeň je v docházkové vzdálenosti Haly Sazky, takže je lze využít v návazné dopravě.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte otázky? ČTK.“

 

ČTK

„… v Ostravě budou mít možnost cestovat hromadnou dopravu na lístek na hokejový šampionát ten konkrétní den zápasu, uvažovalo se o něčem takovém v Praze?“

 

Radovan Šteiner

„Přiznám se, že s takovou řekněme nabídkou nebo spíše žádostí jsme osloveni nebyli, to je samozřejmě věc organizátorů, zejména Českého svazu ledního hokeje, který by musel o takovou řekněme organizační změnu požádat, samozřejmě pro organizátory významných akcí takto velkého rozsahu existují určité možnosti vlastně  paušální úhrady ze strany dopravního podniku. Jedná se o běžný komerční stav, připomenu loňský sjezd nebo sraz YMCA, který probíhal na pražské Letné, kdy také dopravní podnik po jednání s organizátory dospěl k nějaké řekněme paušální částce, kterou by měli organizátoři městu, pozor, ne dopravnímu podniku, zaplatit a za tuto paušální částku vlastně byla poskytnuta možnost jezdit na ty účastnické legitimace toho srazu YMCA zdarma. Technicky je samozřejmě možné takovéto opatření, na druhou stranu věřím, že ta iniciativa vyjde ze strany Svazu ledního hokeje. Zatím na žádné ze schůzí koordinační komise, kterou Praha zřídila, tento požadavek nezazněl, pokud o to bude zájem, určitě o tom je možné jednat. Jaksi míček je na straně organizátorů. My jsme pouze ti, kteří zajišťují v rámci veřejné služby hromadnou dopravu, která samozřejmě je tímto velmi výrazně zkomplikována a nesmíme zapomenout na to, že např. ty příslušné trasy metra nebo i ty tramvajové, autobusové, budou převážně využívat lidé, kteří budou návštěvníky této akce a budou chtít zcela oprávněně se přepravit do svých domovů či pracovišť možná proto, aby mohli sledovat zápas v TV tak, jako každý den. Takže to je i důvod toho, proč dnes rada těch 1,6 mil. korun uvolnila na tento účel.“

 

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, jsou další otázky? Nejsou, tak já požádám pana radního Gregara.“

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hlavního města Prahy

Děkuji, já jsem vám vybral dva z materiálů, které dnes byly projednávány, které jsem předkládal do Rady hlavního města Prahy. Při obou dvou se jednalo o poměrně značné částky, tak i rada k tomu tak přistoupila, věnovala jim poměrně význačnou pozornost. Prvním z nich byl návrh č. 4 ke smlouvě o komplexním systému nakládání s komunálním odpadem. Tento dodatek jako každým rokem upravuje kromě formálních úprav textu i cenu plnění a rozsah plnění pro rok 2004. V tomto případě nově byla i svozovým společnostem dána povinnost provést mimořádný odvoz odpadu během kalendářního roku na požádání vlastníka objektu. Týká se to zejména těch vánočních období, kdy v některých těch lokalitách se to ukázalo letos jako nezbytné, přestože ta smlouva na to pamatovala, tak ještě jaksi jemnější nastavení systému. Ten dodatek sám o sobě má 7 resp. 8 příloh, jednak příloha č. 1 řešila úpravu provozního řádu, protože původním předpokladem byl jiný obsah využitelných složek odpadů u tříděného odpadu, takže se to se muselo nějakým způsobem přivést blíže k realitě, příloha č. 3 té smlouvy řešila potřebu stanovit rozpočet na sběr, svoz a energetické využití odpadů, který činí v té části náklady na sběr a svoz odpadu 328 mil. korun včetně DPH, a dále posléze to energetické využití, které bylo vyčísleno zpracovatelem na 263 mil. korun. Co se týká přílohy č. 4, týká se to třídění objemného odpadu z 25 % velkoobjemových kontejnerů v roce 2003. Ty náklady činí 25,76 mil. korun a otázka rozpočtu sběrů svozu a využívání papíru, skla a plastů a bilanci vytříděných složek, tak tady ta částka je vyčíslena na 178 mil. korun, jedná se jako u většiny o cenu za odpady, o věcně usměrňovanou cenu. Příloha č. 6 se týká vánočních stromků v hodnotě 315 tis. korun, posléze ještě příloha č. 7 – sběr a svoz pytlů listí napadených klíněnkou jírovcovou, to je starý pražský problém a příloha č. 8 je rozvoj tzv. call centra informačního systému pražských služeb. Celkově lze říct, že tak, jak ten dodatek byl předložen, tak má ještě jednu zvláštnost, a sice tu, on se jeví opticky jako rozpočtově vnitřně deficitní, ono to není úplně pravda, protože z hlediska smlouvy, kterou má hlavní město Praha a společnost Ekocom jako autorizovaná osoba v otázce nakládání a využití odpadů obalových, tak příjmy z tohoto využití odpadů vlastně dotují ten systém sběrného sběru odpadu a jeho třídění vlastního, takže ta částka 85 mil. korun, která je jakoby opticky vnitřně deficitní, deficitní není a bude v rámci čtvrtletního vyúčtování ze smlouvy se společností Ekocom dotovat právě systém nakládání s odpady hlavního města Prahy. Čili to je k tomu jednomu materiálu.“

 

 

 

K druhému materiálu, který též zasáhne nebo zasahuje do života Pražanů, je otázka oprav vodohospodářské infrastruktury hlavního města Prahy, kde částka ve výši 460 mil. korun, která je na tyto opravy určená, pochází z nájemného od provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Ty jednotlivé opravy já tady vyjmenovávat nebudu, bylo to poměrně komplikované projednávání mezi provozovatelem a správcem vodohospodářské infrastruktury, tedy mezi PVK a PVS. To, co je tam letos zvláštní, je poměrně výrazná rezerva, kterou si PVS nechává na přechod na novou sazbu na DPH. Ono toto není z hlediska fyzického objemu oprav nijak příjemné, protože to sníží ten celkový objem oprav, protože DPH je pro hlavní město Prahu položka čistě nákladová, kterou z toho vyúčtování odvádí stát, takže se neocitne v těch fyzicky prováděných opravách. Dělá to podle našich hrubých výpočtů snížení toho objemu oprav asi o 46 mil. korun. Věříme, že se nám v budoucnu nějakým způsobem podaří i tento problém vyřešit. Ono to není jednoduché, protože do toho vstupují auditoři

a vlastně celý ten systém nakládání s vodohospodářským majetkem, který není majetkově, protože majetek, jak víte, tak je ve vlastnictví hlavního města Prahy a provozovatel stojí mimo. Čili ty opravy. Budeme hledat model, jak je převést do nižší sazby DPH, případně je převést tak, aby byly předmětem i vyúčtování DPH. Aby to nebyla čistě nákladová položka. To je asi k tomu vše, poměrně značná část té částky 460 mil. korun ve výši 250 mil. je věnována na havarijní opravy, nebo je připravena na havarijní opravy. Protože havárie nelze rozpočtovat, je to taková jakoby rezerva, kterou si tam tvoříme, protože to je při stavu majetku bohužel číslo, které je tak adekvátní. Jinak já jsem si dovolil tady vám přinést, je u paní Maléřové, číslo Vodohospodářských listů, kde jsou poměrně řekl byl docela dobře popsány některé věci, týkající se pražské vodohospodářské problematiky, které vás mohou zajímat, možná je dobré se na to podívat a přečíst si to, jsou to poslední dobou akcentované otázky v rámci různých kauz hlavního města Prahy ve vztahu k vodohospodářské infrastruktuře. Takže doporučuji vaší pozornosti, je to v dostatečném množství tady k dispozici.“

 

Zuzana Maléřová

„Já děkuji, máte otázky? Není tomu tak, takže na závěr nám zbyly drogy, paní koordinátorko.“

 

Radovan Šteiner

„Já se omlouvám, on-line jsem tady zjistil, že skutečně prvotní, úplně první vstupní jednání na dopravním podniku proběhlo ohledně té možnosti řekněme využití vstupenek jako přepravní doklady, ale skutečně jsou úplně na začátku. Takže jenom se chci opravit v tom smyslu, že ta iniciativa nikoliv směrem k městu, ale k dopravnímu podniku učiněna už byla a začala jednání, která věřím, že v nějakém dohledném čase by měla být ukončena.“

 

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, takže paní Janyšková.“

 

Mgr. Nina Janyšková, protidrogová koordinátorka

„Takže přeji vám pěkné odpoledne, pan primátor dnes předložil radě ke schválení tisk, který se týká rozdělení finančních prostředků v rámci výběrového řízení proti drogám 2004 Zdravé město Praha. Poměrně podrobnou tiskovou zprávu máte před sebou a i při tisku je poměrně podrobná důvodová zpráva, takže já nicméně shrnu jak to vypadá, jaké byly novinky v rámci toho výběrového řízení pro rok 2004 oproti minulým letům. Tak za prvé byly vyhlášeny dva programy , program 1 a to je zcela nová záležitost, program 1 byl určen pro školy a školská zařízení, čili byl určen specificky pro primární protidrogovou prevenci a program 2 byl určen pro organizace, které se zabývají celým spektrem protidrogové politiky, tzn. primární, sekundární a terciální prevencí a jinými doprovodnými aktivitami, které jaksi s protidrogovou politikou souvisí nebo které do ní spadají. V tomto prvním můžeme považovat toto dnešní rozhodnutí za takové jakési první kolo, protože nebyla rozdělena celá částka, nicméně pro organizace a pro tři školy, školy jsou pronajaté, pohlížíme na ně ve smyslu rozpočtu jako na organizace ne městské části nebo města, byla rozdělena částka ve výši 18 249 tis. a další část byla přidělena školám, které jsou zřizovány buď městskými částmi nebo městem a ještě nově je navrhováno ke schválení zastupitelstvu přidělení plošné dotace 70 tis., která je účelově vázána a má přesně dané podmínky pro každou městskou část na primární prevenci, kde odborným garantem účelovosti čerpání těchto prostředků jsou protidrogoví koordinátoři, kteří jsou na jednotlivých městských částech zřízeni. Já bych jenom řekla, že to posuzování těch projektů bylo poměrně standardní, přišlo 50 projektů pro školy a školská zařízení, 50 projektů  organizacím. V prvním kole byly projekty po zadministrování posouzeny protidrogovými koordinátory městských částí, tady je cíl záměrné informovanosti o tom, co vůbec v celé Praze je, jaká je síť protidrogové politiky, protidrogové prevence a jak se v jednotlivých městských částech jaksi naplňuje protidrogová politika, která je zakotvena ve strategickém plánu protidrogové politiky hlavního města Prahy. Dál byly projekty posouzeny nezávislými oponenty nebo hodnotiteli, byli vybíráni tak, aby nebyli v souvislosti s žádným předkládaným projektem a prakticky všichni tito oponenti byli mimopražští. Dál byly ty projekty posouzeny jednotlivými sekcemi, což je novinka oproti minulým letům, protože při protidrogové komisi Rady hlavního města Prahy vznikly v roce 2003 4 sekce.  A toto resumé z těchto všech posudků, z těch hodnocení bylo podkladem pro jednání protidrogové komise rady a hlasováním byly vybrány projekty tak, jak je máte před sebou v tom tabulkovém přehledu a v podstatě takto byly předloženy Radě hlavního města Prahy ke schválení. Napadá mě jenom, že ještě je důležité říct, že těch 50 projektů škol a školských zařízení vykazovalo velké formální a bohužel i obsahové nedostatky. Já to říkám jako kritiku, nicméně dobře míněnou kritiku a jemnou kritiku, protože my samozřejmě chceme v rámci primární prevence velmi výrazně pomoci právě školám a školským řízením, jichž se ta primární prevence týká z toho důvodu, protože pro nás to vlastně byla první zkušenost, ale pro školy vlastně s námi, tedy myslím teď s oddělením protidrogové prevence magistrátu to také byla první zkušenost. Chceme nastartovat určité cesty k tomu, abychom školám pomohli, aby věděly, že mohou dosáhnout na finanční prostředky na své aktivity a abychom zase zároveň i my jsme měli ty žádosti, projekty kvalitní, na které můžeme uvolňovat finanční prostředky jednodušeji. Takže 2. března se na magistrátu jaksi odehraje první krok v tomto směru, tzn., že sekce primární prevence ve spolupráci s ministerstvem školství, se školským odborem magistrátu, spíše bych měla říct, že tyto všechny tři instituce ve spolupráci s oddělením protidrogové prevence připravily seminář, který bude určen pro protidrogové koordinátory městských částí a obvodní metodiky prevence sociálně patologických jevů ve školství, který bude věnován přímo formulářům, projektům, bude věnován metodice a bude věnován závěrečné zprávě a vyúčtování tak, aby byl celý ten proces projektů pro školy a školská zařízení připraven do druhého kola výběrového řízení. Já nevím, možná jsem chtěla říct, protože tuším, že toto by bylo přání pana primátora, že zároveň si Praha nechává určitou rezervu v rozpočtu na tzv. certifikační řízení, ono se to někdy trošku zaměňuje akreditační nebo certifikační řízení, protože rada vlády  komise pro koordinaci protidrogové politiky přijala ten název certifikační, takže vlastně pro odstartování certifikačního řízení v roce 2004 programů protidrogové politiky a na základě tohoto certifikačního řízení, které by mělo probíhat ve všech organizacích, které v Praze jsou, tak toto bude zohledněno při přidělování finančních prostředků v roce 2005 a měla být vlastně garance efektivity použití finančních prostředků a zároveň samozřejmě garance dobré protidrogové politiky, dobré úrovně protidrogové politiky.“

 

Zuzana Maléřová

„Já děkuji, máte otázky? Jakékoliv k čemukoliv, jinak jsme skončili. Ano?“

 

 

Žaludová, Haló noviny

„Já bych se chtěla zeptat, jestli ty částky, které uvolňujete na ty granty, jsou opravdu dostatečné?“

 

Jan Bürgermeister

„Já bych odpověděl, že jsou ve smyslu schváleného rozpočtu a že je tam vyjádřena i vůle zastupitelstva a odpovídá to procentuálnímu dělení priorit, jak je musíme respektovat. Já si osobně myslím, že i po diskusi v radě to není rozhodně málo.  Uvidíme na vyhodnocení.“

 

Zuzana Maléřová

„Ano, pan Janiš, Právo.“

 

Janiš, Právo

„Já bych měl ještě otázku na radní Halovou a to, jestli si myslí, že se najdou peníze pro ten azylový dům v Horních Počernicích, který je v nájmu školy pro administrativu EU.“

 

Hana Halová

„Já bych odpověděla trochu zeširoka, protože problematika azylového domu se vlastně otevřela a v případě, kdy byl spuštěn audit ve střední škole a myslím vůbec o azylovém domu jsem resp. já, jako radní zodpovědná za sociální oblast, vůbec nevěděla. Není to vůbec žádný schválený azylový dům, byly to nebytové prostory, které bývalá paní ředitelka Volfová poskytla pro matky postižené povodněmi a v té souvislosti, kdy byl audit, kdy audit konstatoval určité finanční nedostatky, tak bývalá paní ředitelka dala výpověď. My jsme teď najednou postaveni před záležitost, kdy bychom měli shánět finanční prostředky na projekt, který hlavní město Praha ani neschválilo z titulu zřizovatele střední školy ani z titulu v oblasti sociální. Já jsem se setkala s paní ředitelkou Novákovou, kdy ona mě přišla požádat o pomoc, já jsem oslovila pana radního Slezáka, jestli by jim výpověď  nemohla být prodloužena  do konce června, pan radní mi přislíbil pomoc, dále jsem požádala paní ředitelku, aby mi napsala jmenný seznam všech 15 matek, abych věděla, ze kterých městských částí jsou, protože jsem připravena ve spolupráci s městskými částmi pro ně spíše hledat byty sociální. Není zájmem ani mým ani kohokoliv jiného hledat nový azylový dům a zároveň jsem oslovila městské centrum sociálních služeb a prevence, kteří jsou připraveni v ambulantní péči zabezpečit sociální pracovnice a psychology, kteří by těmto matkám pomohli.“

 

Zuzana Maléřová

„Děkuji, jsou další otázky? Paní Žaludová?“

 

Žaludová, Haló noviny

„Já jsem se chtěla ještě zeptat, vrátit se k té Horní Poustevně. Já jsem slyšela takovou věc, že snad by ty klientky měly být jaksi nabízeny jakoby prostitutky.“

 

Hana Halová

„Podívejte se, já si myslím, že by bylo mnohem vhodnější, kdybyste se rozjela podívat do Horní Poustevny a oslovila pana starostu z Dolní Poustevny, jaká ta situace tam je. Myslím si, že mi nepřísluší v téhle chvíli, abych tuto věc komentovala.“

 

Zuzana Maléřová

„Takže já vám všem děkuji, všem zúčastněným, ve čtvrtek na zastupitelstvu poprvé tady v budově magistrátu.“

 

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: I. Chalupská/ l. 2972
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

25. února 2004
25. února 2004