Odbor územního rozvoje
Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy[1]
- Odbor územního rozvoje je odborem Magistrátu zřízeným pro výkon činnosti úřadu územního plánování a pro oblast územního plánování a územního rozvoje. Zajišťuje jako úřad územního plánování v úrovni kraje a v úrovni obce s rozšířenou působností výkon územně plánovací činnosti pro území hlavního města Prahy.
- Odbor územního rozvoje je ve věcech přenesené působnosti podřízen Ministerstvu pro místní rozvoj.
- Odbor územního rozvoje poskytuje v rámci součinnosti jako pořizovatel územně plánovacích podkladů a dokumentací pro území hlavního města Prahy vyjádření k záměrům podle stavebního zákona[2] z hlediska jednotného výkladu regulativů a souladu s územně plánovacími dokumentacemi jako podklad pro rozhodnutí stavebního úřadu příslušného k povolení záměru anebo vydání předběžné informace. Dále poskytuje v rámci součinnosti vyjádření jako podklad pro posouzení souladu záměru s územně plánovacími dokumentacemi v odvolacím či přezkumném řízení vedeném věcně příslušným odborem Magistrátu.
- Odbor územního rozvoje zajišťuje a vydává za Magistrát koordinované vyjádření a koordinované závazné stanovisko podle stavebního zákona[2], a to na základě koordinace závazných stanovisek, stanovisek a vyjádření věcně příslušných odborů Magistrátu, které jsou dotčenými orgány chránícími veřejné zájmy podle jiných právních předpisů.
- Odbor územního rozvoje zajišťuje metodickou a kontrolní činnost na úseku územního plánování vůči městským částem hlavního města Prahy a metodické vedení v oblasti úpravy vztahů v území na úseku územního plánování. Dále zajišťuje přezkum a rozhodování sporů z plánovacích smluv uzavřených městskými částmi hlavního města Prahy.
Cíl územního plánu[3]
- Územní plán hlavního města Prahy je územním plánem sídelního útvaru podle zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění platném k 30.6.1998 na základě výjimky udělené Ministerstvem pro místní rozvoj pod č.j. 8845/98-31/766 ze dne 1.9.1998 ve smyslu čl. II, bod 1 zákona č. 83/1998 Sb., kterým se mění zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění pozdějších předpisů.
- Územní plán hlavního města Prahy řeší funkční využití a uspořádání ploch na území hlavního města Prahy jako celku, stanoví základní zásady organizace území a postup při jeho využití při naplňování cílů a daností, obsažených v územních a hospodářských zásadách, schválených usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 31/7 ze dne 21.10.1993:
- řeší město s jeho 1 200 000 obyvateli jako politické, ekonomické a hospodářské centrum státu, centrum kultury, vzdělanosti, turismu, dopravní křižovatku evropského významu a centrum pracovních příležitostí a vybavenosti pražského regionu,
- rozvíjí hlavní město Prahu jako harmonický celek zastavitelných a nezastavitelných území při respektování a ochraně přírodních, historických, architektonických a urbanistických hodnot,
- respektuje jedinečný obraz města, který nelze dalším vývojem a výstavbou narušit a který je dán spolupůsobením konfigurace terénu, významného fenoménu řeky Vltavy s jejími ostrovy, přítoky a navazující krajinou a dochovanými kulturně historickými hodnotami, které se postupně po staletí utvářely,
- respektuje především historické jádro města, vyhlášené jako Pražská památková rezervace, zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,
- organizuje území, zejména decentralizuje komerční aktivity do soustavy sekundárních center a rozvíjí radiálně okružní systém komunikací s cílem snížit dopravní zatížení centrální části a zajistit podmínky pro trvale udržitelný rozvoj.
Nástroje územního plánování v Praze:
1) Územně plánovací dokumentace - jsou závazné a pořizuje je Odbor územního rozvoje MHMP. Všechny kroky jejich pořizování schvaluje Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Konkrétně jde o:
- Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy
- Územní plán Prahy
- Územní plán části Prahy
- Regulační plány
2) Územně plánovací podklady - nejsou závazné, pořizuje je Odbor územního rozvoje MHMP. Pro Prahu se zpracovávají:
Aktuálně evidované Územně plánovací dokumentace a Územně plánovací podklady naleznete zde.
Použitá literatura a zdroje:
[1] Organizační řád MHMP - platný od 1.9.2024
[2] Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů.
[3] Oddíl 1 přílohy č. 1 opatření obecné povahy č. 55/2018
25. března 2021
13. září 2024