Cenu Karla Čapka získal Václav Havel
Cenu Karla Čapka pro rok 2008 dnes převzal v Brožíkově síni na Staroměstské radnici spisovatel, dramaturg, ale především bývalý prezident ČR Václav Havel. Předala mu ji náměstkyně primátora hlavního města Prahy Markéta Reedová. Cena je udělována Českým centrem Mezinárodního PEN klubu každý sudý rok a záštitu nad ní převzal primátor Pavel Bém
- 3 minuty čtení
Cenu Karla Čapka pro rok 2008 dnes převzal v Brožíkově síni na Staroměstské radnici spisovatel, dramaturg, ale především bývalý prezident ČR Václav Havel. Předala mu ji náměstkyně primátora hlavního města Prahy Markéta Reedová. Cena je udělována Českým centrem Mezinárodního PEN klubu každý sudý rok a záštitu nad ní převzal primátor Pavel Bém
Cenu Karla Čapka pro rok 2008 dnes převzal z rukou náměstkyně primátora hlavního města Prahy Markéty Reedové exprezident Václav Havel.
„Jakou hodnotu můžou mít v dnešním rychlém světě literární díla, když nad nimi člověk musí trávit čas, který nemá? Zdá se, že právě takovou. Tím, že nám bere čas, daruje literární dílo uvědomění, že právě onen nedostatek času nám odepírá přístup k nám samotným. Ono nám cestu k sobě samým, a tím vlastně ke svobodě, pomáhá znovuotvírat. Život ve svobodě je pak podmínkou pro život v pravdě. Snad nebudu daleko do pravdy, když si dovolím tvrdit, že i to je jeden z odkazů díla Karla Čapka, jehož cena se dnes předává,“ řekla náměstkyně primátora Markéta Reedová při slavnostním předání ceny.
Slavnostního předání ceny se zúčastnil i ministr kultury ČR Václav Jehlička či zpěvák Václav Hutka.
Cena Karla Čapka je bronzová plastika rozvírací knihy, uvnitř s oboustranným reliéfem portrétu Karla Čapka, dílo akademického sochaře Vladimíra Preclíka. Tuto cenu založilo v roce 1994 české centrum Mezinárodního PEN klubu a Společnost přátel PEN klubu. Cena, určená pro autory, "(pozor, toto jsou špatné uvozovky, mají být dole) kteří nějak výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny," se uděluje vždy v sudém roce. Prvními laureáty byli v roce 1994 Günter Grass a Philip Roth. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig, v roce 1998 Jiří Kratochvil, v roce 2000 Josef Topol, v roce 2002 Ludvík Vaculík, v roce 2004 Ladislav Smoček a v roce 2006 Jiří Stránky. Za číslicí 2008 bude od dnešního dne stát jméno Václav Havel.
„Vážím si toho, že v dnešní den převezme ocenění pan Václav Havel. Člověk, který podobně jako Karel Čapek pojmenoval sílu slova a literatury a patří k těm, již pomáhají ostatním vědět o světě víc prostřednictvím poznávání sebe. To je ostatně hodnota společná mnoha laureátům ceny Karla Čapka. Svým postojem snad mnozí vyvolávali nepokoj v mysli mocných své doby, ale hlavně vytvářeli svět a v něm i charaktery hodné následování férovým přístupem k životu,“ doplnila Markéta Reedová.
České centrum Mezinárodního PEN klubu je součástí samostatných světových společenství PEN s ústředím v Londýně. Dnes má již 143 center ve 121 zemích celého světa. Cílem jejich snažení je zejména - podle Mezinárodní Charty - svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka. O to se snaží již od samého vzniku v roce 1922. Český PEN (založený Karlem Čapkem v roce 1925) má dnes 218 členů, vesměs významných autorů, a s jedenáctičlenným prezidiem pracuje ve výborech. Nejvýznamnější je výbor pro vězněné spisovatele, který zveřejňuje případy utiskování slovesných tvůrců a žádá jejich vlády o osvobození.
V Praze 17.1.2008
Za správnost: Michal Mikšík. / tel. 236 004 402
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.