Cesta na olympiádu vede přes ME a MS

Návrh na vypracování Olympijského programu pro celou ČR, tedy komplexního materiálu dislokace sportovišť zahrnující celou republiku, informace o pravidlech užití olympijské symboliky, komunikační strategie pro období 2006-2007 a nástin olympijské diplomacie či prezentace dalších podkladových studií, ekonomicko investičních a územně plánovacích materiálů – taková byla náplň dnešního 3. jednání Komise Rady HMP pro přípravu kandidatury na letní olympijské hry.

  • 4 minuty čtení

Návrh na vypracování Olympijského programu pro celou ČR, tedy komplexního materiálu dislokace sportovišť zahrnující celou republiku, informace o pravidlech užití olympijské symboliky, komunikační strategie pro období 2006-2007 a nástin olympijské diplomacie či prezentace dalších podkladových studií, ekonomicko investičních a územně plánovacích materiálů – taková byla náplň dnešního 3. jednání Komise Rady HMP pro přípravu kandidatury na letní olympijské hry.

Myšlenka olympiády v ČR nemá bez podpory regionů šanci. Proto zazněl návrh na uspořádání řady seminářů a diskusí s hejtmany a dalšími regionálními politiky představující zapojení příslušných regionů, konkrétní dopady, které mohou mít Hry pro jejich území, ale i pozitiva, která z jejich účasti na projektu vyplynou.

Úvahy nad jeho investičními a územně plánovacími parametry zahrnují celou škálu otázek:

  • Co všechno potřebuje Praha v oblasti infrastruktury, aby byla fungující evropskou metropolí? Detailní rozbor jasně ukáže, že většina chybějících staveb není vynucena jen olympiádou, ale potřebou dalšího růstu.
  • Chceme, aby naše země za 10 – 20 let představovala evropskou elitu nebo svého druhu skanzen? Pokud máme patřit mezi prestižní adresy světa, musíme mnohem víc než dosud investovat do propagace a promyšleného budování image.
  • Je výstavba dalších moderních sportovišť, kterou si případná kandidatura vynutí, nadbytečným luxusem?
 

Celkový posun životního stylu „od chalup ke sportu“ je evidentní a nezpochybnitelný, ale kvalita a počet sportovišť všeho druhu pokulhává daleko za požadavky. Pokud se tedy pro olympiádu vybudují desítky tréninkových hal a sportovišť, bude to výstavba potřebná, která uspokojí již dnes existující poptávku veřejnosti.

„Olympiáda může napomoci řešení dlouhodobých problémů a stigmat, která se s Prahou vlečou již několik let. Klasickým příkladem může být zchátralý Strahovský stadion, který je chráněnou památkou a pro který hledáme budoucí využití, nebo v osudu podobný zimní stadion na Štvanici, jehož jedinou nadějí je přestavba na multifunkční sportoviště,“ míní primátor Pavel Bém a jeho náměstek Jan Bürgermeister dodává: „Olympiáda je ale i obrovskou příležitostí koncepčně řešit významná rozvojová území města, jakými jsou například severní terasy, kde lze plány budování veletržního areálu spojit s využitím hlavního olympijského areálu. Mimořádně zajímavou rozvojovou lokalitou jsou třeba i Maniny, kde se nabízí možnost výstavby moderního multifunkčního plaveckého komplexu, nebo Bubny s možným umístěním olympijské vesničky.“

V komisi Rady hl. m. Prahy pro přípravu kandidatury ČR na pořádání LOH, jíž předsedá primátor Bém, kromě dalších představitelů města – náměstků primátora Jana Bürgermeistera a Petra Hulinského - zasedají dále předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek, představitelé vlády, parlamentu a veřejnosti, např. Otto Jelinek či Štěpánka Hilgertová.

Myšlenka na uspořádání LOH v ČR získává stále více příznivců. Olympiádu podporují občané, instituce i řada předních osobností z oblasti kultury, politiky a sportu. Souhlas s pořádáním her v Praze, případně v dalších městech naší republiky svým podpisem vyjádřili i prezident Václav Klaus, olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle, vítězka z Helsinek Dana Zátopková, herečka Jiřina Bohdalová a řada dalších.

Předseda českého atletického svazu Karel Pilný na závěr informoval o MS v atletice v kategorii mládeže do 17 let, které bude hostit Ostrava v červenci příštího roku. Cílená snaha získat pro naši zemi pořadatelství šampionátů v různých olympijských sportech je plně v souladu se závěry minulého zasedání komise, která konstatovala, že cesta k olympiádě vede právě přes mistrovství Evropy a mistrovství světa a další prestižní soutěže. Mezi šampionáty, na které se lze v nejbližší budoucnosti zaměřit, patří např. dubnové finále Euroleague Basktetball, letošní MS na divoké vodě, MS v basketbalu žen v roce 2010, ME v badmintonu v roce 2008/2010, resp. 2012, či ME v atletice v roce 2014.

Příští jednání komise se bude konat 3. května 2006.

Další informace naleznete v rubrice .

 

V Praze 22. 3. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost:Eva Kolbabová / tel. 236 002 729

22. března 2006
22. března 2006