Debata Zdeňka Hřiba, Jana Kvačka a Milana Kubka

Datum vydání: 25.10.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 13:05 Otázky Václava Moravce II. | Téma: Zdeněk Hřib

Václav MORAVEC, moderátor
Ještě jednou hezké nedělní odpoledne vám všem, divákům zpravodajské čtyřiadvacítky. Stále jste v jedinečném prostoru pro diskuzi. Lockdown, po vzoru Izraele je podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory teď nezbytný krok v příštím týdnu, pokud nárůst počtu pacientů s covid-19 bude pokračovat. Připomeňme, že hlavním cílem všech opatření je právě pokles vážně nemocných a pokles počtu hospitalizovaných a vážně nemocných. Už se můžete podívat na graf, na kterém vidíte, jak by se vyvíjel počet pacientů, vyžadujících intenzivní péči. Žlutá křivka ukazuje vývoj při reprodukčním čísle 0,73 %, oranžová při R čísle, které je rovno 1,1 červená, R se rovná 1,29. Připomínám, že páteční hodnota reprodukčního čísla byla 1,3. Pane primátore, začnu u vás. Je už na místě uvažovat i o tom izraelském scénáři, celkovém lockdownu?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Bych asi doplnil ještě pana prezidenta v tom, že vlastně, co se týče dopadu do zdravotnictví, této zdravotní krize, tak ji v momentě, kdy teď budou přijata nějaká přísnější opatření, tak je tam určitá setrvačnost. Prostě tam chvíli trvá, než ten pacient, který už je teď nakažený, se jeho zdravotní stav zhorší, dojde k tomu, že musí být přijat do nemocnice, případně dojde k jeho úmrtí. To znamená vlastně my už teď můžeme, co se týče téhle zátěže, celkem spolehlivě predikovat ten stav, který bude zhruba na konci listopadu, takže tohleto je důležité si uvědomit, že ten, ten ten rozjetý, rozjetá lokomotiva bude nějakou dobu, ne úplně malou, brzdit.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale když jste poslouchali Romana Prymulu jako odstupujícího ministra zdravotnictví. Jaký rok by z těch dosavadních čísel, která máme k dispozici, byl nejlepší, aby to neodneslo zdravotnictví, které už teď je přetížené, a bůhví, co nás čeká v následujících 14 dnech, aby to neodnesla ekonomika, možná i psychické zdraví lidí.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Já jsem to říkal dřív. Ten problém vlastně není v tom, že. Se tady, je nedostatek přijatých těch opatření, mně přijde v tom ten problém, že vlastně je narušena ta důvěra těch lidí v ty, kteří ty opatření vlastně vydávají. Ale já bych taky chtěl apelovat na všechny, co nás teď poslouchají, aby si uvědomili, že to vlastně nedělají kvůli panu premiérovi, nebo panu Ministrovi. Dělají to, to dodržování těch opatření dělají kvůli sobě, kvůli svým blízkým, kvůli křehkým seniorům, kteří jsou prostě ohrožení tady tou infekcí víc než všichni ostatní. Pro ty by vlastně měli ta opatření dodržovat.

Václav MORAVEC, moderátor
Setkáváte se, pane řediteli, kupříkladu ve vaší nemocnici s tím, že už i vůči zdravotníkům se projevují ty příznaky celospolečenské nedůvěry, kterou můžeme pozorovat v souvislosti s pandemií covid-19?

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Ne to je něco, co teda z nemocnice na Bulovce nemůžu potvrdit, jako, že.

Václav MORAVEC, moderátor
/nesrozumitelné/ agresivní chování.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Kdyby byla nedůvěra pacientů ke zdravotníkům, nebo agresivní chování pacientů ke zdravotníkům v nemocnicích, to se teda minimálně u nás opravdu neděje. Tam si myslím, že ta důvěra pořád je nastavená, funguje. To, kde asi je teďka problém, je celospolečenská důvěra vůči představitelům té země, a to je jeden z důvodů, proč podle mě ta opatření nefungují, tak jak by měla, že zkrátka lidé si vyslechnou, že by ta opatření měli dodržovat, ale potom je ve větším množství, než je běžné řekněme v podobné situaci, nedodržují, a to je něco, na čem by to asi teďka chtělo významněji zapracovat.

Václav MORAVEC, moderátor
Ono, když se teď podíváme na další data, tak počet úmrtí s covidem-19 v Česku přesáhl, když pan prezident Kubek v první části ukazoval to číslo 518 k pátku, tak ale celkově dvoutisícovku, za poslední 2 týdny se zdvojnásobil. Aktuálně bylo v sobotu hospitalizovaných 5314 lidí s covid-19. Nemocných přes 120, pardon, přes 152 000. Když se teď dívám, jak se aktuálně vyvíjí počet hospitalizovaných s covid-19 na počet osob aktuálně nakažených, tak největší podíl byl na počátku epidemie v polovině března, přes 11 %, na hranici 11 % vzrostl ještě na konci dubna, začátkem května. Od té doby klesal, mírně vzrostl v polovině června. Od konce září se podíl hospitalizovaných na počtu nakažených pohybuje kolem čtyř procent. V posledních dnech klesá, v pátek činil 3,68 %. A ještě, jak je teď dostupná kapacita intenzivní péče, to je klíčové pro budoucí dny a týdny. K pátku 23. října bylo k dispozici víc než 1000 lůžek intenzivní péče a 7863 lůžek s kyslíkem, volných plicních ventilátorů bylo 915 a přístrojů membránové oxygenace 57. Covidoví pacienti leželi na 738 lůžkách intenzivní péče, a dalších více než 2000 jich leželo na lůžkách s kyslíkem. Umělou plicní ventilací potřebovalo 402 covidových pacientů, membránovou oxidaci pak 14. Já se ptám proto, že to, že problémem jsou klastry seniorů, domovů důchodců. To, co přiznal Roman Prymula v první části Otázek, tak zatěžuje nemocnice, protože ti starší pacienti, kteří možná nemají i těžké příznaky, tak jsou převáženi do nemocnic. A zároveň nechtějí pak nemocnici opouštět, protože se znovu bojí nákazy. Takže se nesetkáváte ve vaší nemocnici právě s těmi pacienty, kteří by říkali. My prostě chceme tady ležet na lůžku, protože se náš stav může ještě zhoršit.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Tak my tam nemáme pacienty, kteří by teda nechtěli opustit nemocnici. To si myslím, že takhle nejde úplně definovat. Ten problém u těch seniorů je často v tom, že ne že by oni nechtěli opustit nemocnici. Ale že to zařízení, že kterého přišly, jsou typicky, ty, který jsou z těch domovů pro seniory, že ten domov je nechce vzít zpátky, protože se obává, že tím ohrozí vlastně zbytek těch obyvatel toho domova pro seniory, popřípadě ten personál, a tím samozřejmě přetéká rychleji ta kapacita těch, kterých nemocnic, kde do to je větší problém, protože tam leží pacienti, kteří tam už vlastně nemají co dělat.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže kladu problém krčské nemocnice.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Krčské nemocnice, přesně tak, ano.

Václav MORAVEC, moderátor
Která je přetížená, protože nemá kam dále ty pacienty předat. Když jsem mluvil s dalšími řediteli, tak ty říkají, že část těch pacientů vyhrožuje právě žalobami, protože prostě nechtějí je kupříkladu třeba zpátky na LDN, nebo do domova důchodců, protože se bojí opětovné nákazy.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Ono. Otázka je co nejlépe s těmito pacienty udělati. Ono koneckonců s touto logikou je vlastně stavěna i ta nemocnice polní, v uvozovkách v těch Letňanech. Ona má fungovat jako následná, to znamená aby přesně nemocnicím ulevila od těch pacientů, kteří jsou již stabilizovaní, už na tom akutním lůžku nemají být, a uvolnili to akutní lůžko pro další pacienty, který, které ho nejvíce potřebují. Pak je tady ta, pak je tady ten záměr, případný s lázeňskými zařízeními, že by se ti pacienti přesouvali tam. Tam je samozřejmě problém, že mnoho těch lázeňských zařízení pro to není vhodných, protože jsou de facto hotelového typu. A ono mnoho těchto lidí, když jsou z pohledu zdravotnického dobře stabilizovaní, tak potřebují neustále nějakou ošetřovatelskou péči, a tak dále. Jenom v nějaké menší části je možné toto poskytovat, takže tohle je problém, který z mého pohledu, pokud přeroste nám přes hlavu, tak stále ještě není definitivně dořešený.

Václav MORAVEC, moderátor
A vy máte pocit, že ty kapacity, a to se ptám vás všech tří, stát má, pane prezidente Kubku právě na to, když jsem mluvil s vedením právě krčské nemocnice na konci týdne, které tento problém trápí, že ty pacienty nemají kam předat?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Ve středu to bylo 14 dní co jsem měl slyšení se zdravotním výborem Poslanecké sněmovny a navrhoval jsem, aby se vyčlenilo několik léčeben dlouhodobě nemocných pro pacienty s covid-19, aby se tam soustřeďovali, a tím se odlehčilo nemocnicím. Bohužel nemám žádné informace o tom, že by s tímto plánem někdo, kdo nese zodpovědnost, a má ty kompetence, v dané chvíli pracoval. Takže skutečně to zahlcení nemocnic nám hrozí. Vy jste to říkal, ta čísla naprosto, naprosto správně a je třeba si uvědomit, že my jsme tady vytvořili nějakou rezervní kapacitu, ale za cenu toho, že se vlastně odkládají veškeré výkony, které snesou odkladu, že se nedělají vůbec žádné plánované operace. Řada lidí prostě za to zaplatila dalším, dalším utrpením. Prostě jsou to lidé, kteří měsíce čekají. Na třeba operaci kloubu, nemohou chodit, a teď musí čekat další měsíce. Nikdo neví, co bude, takže ta volná kapacita byla vykoupena prostě velice draze, a teď se nám velice rychle samozřejmě, samozřejmě začne zaplňovat, tak jak roste počet, počet nemocných, a já bych možná zmínil to, proč si myslím, že je třeba udělat ten lockdown, pro získání důvěry, protože tady se politici oscilují od toho, že nejprve říkali, že všechno je úplně v pohodě, a prostě nemáme se čeho bát. Až do toho, že zvolna zavádí nějaká opatření a vždycky oni říkají, tak to jsou ta finální opatření. To je ta poslední rána. Ta musí zabrat. Pak se ukáže, že nezabere, protože my třeba dneska víme, že všechna opatření přijatá před 14. říjnem nefungovala, v podstatě byla nedostatečná, takže se zase zavádí další a další opatření. Je to taková ta salámová metoda. Já si myslím, že z psychologického hlediska je lepší zavést skutečně co nejtvrdší lockdown, aby lidé opravdu prostě chodili ven jenom si nakoupit to jídlo a léky, aby se udržela kritická infrastruktura státu, ale jinak aby všichni prostě seděli doma. A pokud to vydržíme ty 2-3 týdny, tak prostě musí být vidět efekt. To prostě všude to zafungovalo, a v momentě, kdy lidé uvidí, že ta opatření fungují, že to, co politici po nich chtějí, že má smysl, tak budou rádi, že najednou se ta opatření začnou postupným způsobem rozvolňovat, a život se začne postupně normalizovat. A my máme šanci ustát ten náraz. Já se vrátím k tomu, o co se hraje. Já už jsem to ukazoval už delší dobu. To je model, nebo to je /nesrozumitelné/ obrázek dočasného selhání zdravotní péče, ke kterému došlo v New Yorku na přelomu dubna a května letošního roku. Tady vidíme, že v průměru ve městě New York každý týden umírá ze všech příčin dohromady 1200-1500 osob. V momentě, kdy se zahltily nemocnice, tak ten počet zemřelých během týdne vystoupal až na hranici 8000. A je samozřejmě úplně irelevantní bavit se o tom, jestli ti lidé umřeli s covidem, na covid. To prostě nehraje vůbec žádnou roli, protože většina těch lidí. A to si troufám tvrdit, vůbec žádný covid neměla. Ale zemřeli prostě, protože se nedostali do nemocnice a v momentě, kdy budou nemocnice zahlcené pacienty s covidem, pak se život ohrožujícím stavem stává obyčejný v uvozovkách zánět slepého střeva.

Václav MORAVEC, moderátor
Ano. A to je to, proč se chci zeptat, co se týče kupříkladu těch pacientů, kteří už by mohli, viz krajskou nemocnici opustit, a přitom ta další zařízení nejsou k dispozici. Tak pomáhá tady hlavní město kupříkladu jako s restrukturalizací?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Tak my se snažíme tomu jít nějakým způsobem naproti, na centrální úrovni byl přijat ten plán, že skutečně se odkládají ty elektivní výkony, ty plánované. Plus je tam nějaká záloha, u které se předpokládá, že budou využity lázně, na překlad vlastně pacientů, který tam nejsou kvůli covidu v nemocnici, ale třeba kvůli nějakým jako běžnějším interním onemocněním. No a poslední součástí toho plánu jsou ty hotely, o kterých se uvažuje jako ty, ty rezervní kapacity. To znamená my pochopitelně, pokud se národní úroveň nebo armáda ozvala s tím, že něco potřebuje, tak jsme jim vyšli vstříc. To znamená teď to bylo to stravování vlastně pro ty, co stavějí tu nemocnici v Letňanech. Případně potom nějaký ubytování do budoucna civilního personálu pro tu nemocnici. Tak ale i jsme připraveni poskytovat pomoc pro přesun vlastně těch pacientů, případně do těch lázní, na to máme to vozidlo Atego, které pojme dohromady myslím 12, 12 pacientů najednou. Má teda pražská záchranka, takže už jsme připraveni poskytnout tu pomoc kdykoliv to bude potřeba. Když budeme nějak požádáni o součinnost, ale ty nemocnice, které jsou v Praze, ty jsou prostě státní, takže to je záležitost, která se musí řešit na jiné úrovni.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane řediteli.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Já mám k tomu ještě jednu věc, a to je poměrně zásadní. Z důvodu dlouhodobého vlastně nedostatku personálu v nemocnicích, naprostá většina nemocnic má zavřenou část kapacit, když mohu mluvit o Bulovce, máme dlouhodobě zavřených více než 150 lůžek v té nemocnici. To už je opravdu velká kapacita. Když se to nasčítá za celou republiku, tak je to opravdu hodně. Já myslím, že to, nad čím bychom teď mohli přemýšlet, obzvlášť by nad tím měl přemýšlet stát, jak motivovat pozitivně lékařský, nebo prostě zdravotnický personál v ambulantní sféře, aby třeba ti, u kterých je to relevantní, u kterých to samozřejmě je možné, do těch nemocnic přišli pomoct. Oni samozřejmě dneska, my, když jednáme s lékaři z ambulantní sféry a s některými poliklinikami, tak oni příliš nechtějí, a je to mix obav z covidu a mix ekonomických důvodů, /nesrozumitelné/ samozřejmě, když tady dneska zavřu praxi, půjdu do nemocnice, kdo mi to zaplatí. Ale myslím si, že s obojím se dá pracovat, a že bychom se tam posunout ještě mohli, a vlastně měli v současné situaci.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale s nimi stát zase vyjednává. Když se podíváme na Slovensko, on Roman Prymula, ministr zdravotnictví v první části Otázek řekl, že v žádném případě nedojde k plošnému testování obyvatel, což by dělali praktici. Slovensko, které zavádí částečný lockdown, tak kvůli epidemiím výrazně omezí volný pohyb, a právě začne tam plošné testování obyvatel.

Igor MATOVIČ, premiér Slovenské republiky
Ústřední krizový štáb rozhodl, že budu vykonané obě dvě celoplošné testování, čili nejprve bude to pilotní testování ve čtyřech okresech na Oravě. Následně přetestování komplet celého Slovenska, aj s těmi čtyřmi okresy, s třemi okresy na Oravě a Bardějovem po čas Dušiček. Anebo teda toho víkendu, pátek, sobota, neděle. A potom druhé přetestování o týden později. Spíš tak, jako bylo předem avizované.

Václav MORAVEC, moderátor
Setkáváte se s tím, že by právě odmítali k vám i ambulantní specialisté, nebo praktici k výpomoci, kvůli tomu, že čekají na to, že oni budou právě testovat, byť ne asi celoplošně.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Ne tohleto vůbec není ten důvod. Oni nás poměrně masově odmítají, když s nimi jednáme, ale je to buď důvod obav z covidu, byť teda musím říct, že v té nemocnici při té práci ten personál je perfektně chráněn. A nemyslím si, že by tam bylo nějaké velké riziko, riziko nákazy, protože mají samozřejmě veškeré ty prostředky, ale potom je tam, jak jsem říkal, ten velký ekonomický aspekt /nesrozumitelné/, když přijdu z té své soukromé praxe, kdo mně to bude kompenzovat. A tam by se to jednoznačně měly postavit zdravotní pojišťovny, potažmo stát, a motivovat je naopak, aby to udělali pod nějakým pozitivním.

Václav MORAVEC, moderátor
Bavíte se zástupci pojišťoven, aby k to k přesunu lékařské, nebo zdravotnické péče z těch ambulancí do nemocnic došlo, jestliže jsou nemocnice přetížené, pane řediteli.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Já tohoto akcentuji již déle to téma. Není to, že bychom k tomu vedli nějaká kontinuální jednání. Jako Bulovku to mně úplně asi nepřísluší. Je to něco, na co upozorňuji, že by to mohlo, jak by to mohlo pomoct.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane prezidente Kubku, proč k tomu nedochází k přesunu, a je to řešení. Ambulantní specialisté, pokud by vypomohli v nemocnicích?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Tak ten nejvážnější důvod samozřejmě je úplně jiný. Ten důvod je ten, že ambulantní sektor je v první linii obrany zdravotnictví. My máme pacienty s covidem, ale máme také ostatní nemocné. Prostě nevymizela nám cukrovka, vysoký tlak, a tak dále. To znamená pokud my vyklidíme tu první linii obrany. To znamená zavřeme ty ordinace, já bych třeba chtěl říct, že v současnosti praktičtí lékaři suplují zcela zhroucenou hygienickou službu, protože hygienická služba je personálně tak zdevastovaná, že prostě vůbec nestíhá. Praktičtí lékaři dělají tuto práci. Ambulantní specialisté zase často dělají to, co by normálně řešili praktičtí lékaři. Ale pokud my vyklidíme tu první linii obrany, a stáhneme ten personál do nemocnic, tak samozřejmě do nemocnic zároveň s ním se potáhnou i ti pacienti. To znamená ono to není žádné zásadní řešení. A já bych chtěl vyzvat lidi, pokud nechcete, aby vás v nemocnici Intuboval váš psychiatr, noste, prosím, roušky. To je to úplně nejjednodušší, co nic nestojí, a můžeme to všichni dělat. Mě velmi mrzí, že podobnými edukační materiály není oblepená teďko už celá republika, aby to skutečně všichni brali vážně. Protože ta nejzákladnější opatření fungují paradoxně v té krizové situaci nejvíc. Nejlépe. My prostě potřebujeme tu podporu veřejnosti, aby toto, tato jednoduchá opatření respektovali, protože my musíme srazit, a vy jste to zmiňoval. To, co to znamená, to číslo R. To reprodukční číslo, to je skutečně magické číslo. Možná, že většina diváků zná onen, onu historku o tom, že ten vynálezce šachů chtěl jako odměnu to jedno zrnko na první políčko šachovnice, a na každé další vždycky dvojnásobek. Na třicátém druhém políčku, tedy v polovině šachovnice, jsme na třech a čtvrt miliardách zrníček. Ta další čísla už se vymykají lidskému chápání. To je exponenciální růst, a když se bavíme o těch reprodukčních číslech, tak srazit každou desetinku je extrémně důležité. Tady, když se podíváte, vyjdete z tisíce nemocných tak za každý reprodukční cyklus, který můžeme u toho koronaviru počítat 7-10 dní, vidíte číslo 1,5, máme za ten reprodukční cyklus 1500, při 1,3 při 1300, při 1,1 1100 a při 0,8 800. Ovšem za 10 reprodukčních cyklů v prvním případě máme z tisíce 57600, při 1,3 13 703, při 1,1 2,5 tisíce a při 0,8 107. Takže to je to skutečně základní, protože pokud nerazíme to reprodukční číslo pod 1, tak není otázka, zda zdravotnictví zkolabuje, ale pouze kdy. Protože kapacita zdravotnictví bude vždycky omezená. My nejsme schopni donekonečna navyšovat počet lůžek. My nejsme schopni namnožit lékaře, zdravotní sestry. Ta kapacita je omezena a bude omezena, ať budeme dělat cokoliv.

Václav MORAVEC, moderátor
Není řešení, protože když zůstanou u těch ambulantních specialistů, tak i pro vás, pane primátore, není řešení nějak motivovat ambulantní specialisty, aby vypomohli v nemocnicích, kde je poměrně velké množství nakažených zdravotníků a lékařů.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Tak já potvrzuji slova pana prezidenta Kubka. Ten, to co vidím, že se děje. Pochopitelně, že v těch vlastních nemocnicích se dějí různé interní přesuny personálu z oddělení na jiná oddělení. Když máte odložené všechny ty plánované operace, tak nepotřebujete tolik anesteziologů, aby vám uspávali ty lidi na operačních sálech, tak ty jdou udělat například na ty jednotky intenzivní péče. Případně i další oddělení, pochopitelně tam dochází k těm, k těm přesunům. Kromě toho se děje tedy to, že my dáváme ty pracovní povinnosti, případně medici se hlásí i sami, který pracujou teďka v nemocnicích. Na žádost, tlumočil jsem panu ministrovi žádost, žádost děkanů lékařských fakult pražských, aby nebyly nasazovány, takto ty šesté ročníky, aby nám prostě dostudovala další generace do finále, protože oni už byli dostatečně, v uvozovkách, biti na tom, že měli ten předchozí rok nějak zkrácený, takže tohle je záležitost, která se teď pochopitelně děje. Ale ano, ta kapacita zdravotnictví skutečně není nafukovací. Naše zdravotnictví je velice robustní. Tím odložením těch elektivních operací si tam můžete ušetřit třeba 40 %, ale skutečně není to otázka toho, zdali, ale kdy v momentě.

Václav MORAVEC, moderátor
Jak dlouho je možné ovládat ty elektivní operace. To, kde zanedbáváme péči u jiných případů, jak dlouho tento stav může trvat, jestliže laickým, selským rozumem toto v České republice budeme mít do Vánoc. To znamená, máme před sebou.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Je to samozřejmě, samozřejmě strašně bolestivé. Je to náročné na rozhodování těch lékařů. Co ještě snese odkladu, a co nikoliv. V dané chvíli chci uklidnit prostě, a třeba onkologická operativa skutečně běží. Pokud pacient stane mozkovou mrtvici, bude ošetřen, pokud dostane infarkt, bude ošetřen. Ale skutečně ta otázka zní, jak dlouho se nám podaří oddalovat tu katastrofu, kterou zažili v tom New Yorku, /nesrozumitelné/ a to /nesrozumitelné/ všichni.

Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte. Pane prezidente, my zatím se ukazuje, že nám ta opatření nefungují. Já se ptám, jak dlouho můžeme jet v tomto provizorním módu. Jestli to zdraví pacientů ještě vydrží nějaký měsíc, dva odkládáním těch elektivních zákroků, pane.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
To je strašně složité říct. Pochopitelně pár měsíců to odklad snese. Ale kdybysme se bavili o tom, že takhle budeme žít skutečně ty 2 roky, jak tady zaznívalo na začátku tohoto roku, tak si troufnu tvrdit, že to už by problém byl.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane řediteli.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Ke dvěma tématům. Za prvé to je, to odkládání, když se se podíváme na některé jiné země, které mají mnohem delší čekací doby, než Česká republika, že na tom nejsme tak špatně v mezinárodním srovnání, tak evidentně tam nějaký průtah si můžeme dovolit. Ale nejde donekonečna, to je zřejmé na to asi nejlépe odpoví pan prezident. A druhá věc, ještě k těm ambulantním lékařům. Tam já bych ještě podotkl jedno. Ono, když srovnáme počet hodin, který odpracuje zaměstnanec, zdravotník v nemocnici měsíčně, a počet hodin, který odpracuje měsíčně člověk z ambulantního sféry. Tak je evidentní, že tam dle mého názoru nějaká kapacita je na to, aby vypomohli těm nemocnicím, protože to je je něco, co je nesrovnatelné opravdu.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy můžete jako laikovi přiblížit počet zákroků, které v současnosti odkládáte kvůli tomu, že jste přeskupoval personál a reprofiloval lůžka na covidové pacienty.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
No. Já, teďka by bylo složité podle mě to přepočítat rychle na počet zákroků, ale řekněme, že operativa u nás v nemocnici jde dolů o nějakých 40-50 %. Jestliže vezmeme ty odložitelné věci, a to, co běží je samozřejmě péče o onkologické pacienty, úrazy a takové ty stavy, které nesnesou odkladu.

Václav MORAVEC, moderátor
Tedy zhruba polovina pacientů, polovina těch zákroků, operací je odkládána kvůli tomu, že personál je zapotřebí právě.

Jan KVAČEK, ředitel Nemocnice Na Bulovce
Ano, v zásadě u nás ano, ale zase Bulovka je třeba specifická v tom, že tam má obrovskou ortopedii, a ta má obrovský podíl té elektivní péče. Oni v jiné nemocnici to samozřejmě může být jiné číslo.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane prezidente Kubku. Jak dlouho je možné tento stav mít v takovém módu, který sledujeme teď.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Tak tady nerozhodne to, jestli budeme odkládat operace kyčelních kloubů a podobně o týdny nebo o měsíce. Ale rozhodne to, že i ta vyčleněná kapacita se samozřejmě zaplní, pokud ten rozjetý rychlík nezastavíme nebo nezbrzdíme. Proto zase znovu, to nejdůležitější je respektovat ta opatření. Prostě ignorujte politické hry, prostě ignorujte to, co hrají teďko politici. Důvěřujte zdravotníkům, kteří prostě budou dělat všechno pro vás, ale potřebuji vaši pomoc. A tou nejúčinnější pomocí je prostě, že budete dodržovat ta opatření. Nemusíte čekat, až vám vláda uloží zákaz vycházení. Můžete si sami uložit bobříka nevycházení, když to tak řeknu.

Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte, ale ti lidé, ti lidé přijdou o práci, si nemohou, ne všichni si mohou dovolit uložit bobříka toho, že nebudou vycházet.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Samozřejmě. Samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor
Sice možná nemají covid, ale přijdou o práci.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Mohou omezit své aktivity na to, co se tady říká od začátku. Prostě jděte do práce, jděte domů. Udělejte si ten nejnutnější nákup, ale nikam jinam prostě probůh nechoďte. Ještě bych chtěl využít, protože nevím, kolik máme času.

Václav MORAVEC, moderátor
Končíme.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Je strašně důležité, aby se nám hlásili pacienti, kteří prodělali covid-19,´. Pokud možno třeba i ti, kteří měli závažnější průběh, protože nemocnice potřebují jejich plazmu. Ta rekonvalescentní plazma obsahuje protilátky, které mohou zachránit život těch nejvíc nemocných, nemocných lidí. A to je skutečně prostě extrémně důležité teďko, aby se ti lidé hlásili, a samozřejmě ty roušky. Já bych chtěl upozornit na to, že často mladí lidé mají tendenci tu infekci podceňovat, protože si říkají, že prostě, prostě oni to přečkaj, a tak dále. My dnes nemáme dostatečné informace o tom, protože ta infekce není známa dostatečně dlouho, jestli ty změny, které zanechává na orgánech, ať už jsou to plíce nebo srdce i mladých lidí chci zdůraznit, jestli jsou jaksi vratné, anebo jestli jim budou představovat celoživotní nevratné postižení těch lidí. To v dané chvíli opravdu nikdo, nikdo dané chvíli neví. Takže ta rouška prostě může zachránit život i mladému člověku. Já prostě si myslím, že bychom měli přijmout tu filozofii, že prostě i ta moje rouška může v konečném důsledku někomu ten život zachránit, a trocha té nepříjemnosti prostě za to stojí. Já bych byl třeba rád, kdyby i sdělovací prostředky, třeba i televize šly příkladem, prostě by všichni hlasatelé, moderátoři v České televizi, i v ostatních televizích prostě nosili roušky, a dávali tím příklad ostatním. Bez ohledu na to, jestli se to musí nebo nemusí. Prostě nemusíme čekat.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane prezidente, tady máte u mě respirátor FF-P2 od srpna. Pane primátore, vaše poslední slovo.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Já bych jenom přidal k tomu všemu, co říkal pan prezident Kubek. Ještě tu dezinfekci rukou. My se tomu snažíme jít nějak naproti. Ve všech vestibulech metra. Jsou ty stojany na dezinfekci. Je možné použít, jak při vstupu, tak při výstupu, a pochopitelně ano, je ideální zvážit, jestli skutečně tu cestu provést vlastně musíte, jestli, jestli je to skutečně potřeba. Jestli nemůžete to nakoupit přes internet, nebo, nebo nějakým způsobem omezit ten sociální kontakt.

Václav MORAVEC, moderátor
Vám děkuji, že jste byli hosty Otázek. Přeji, pokud možno, pevné zdraví. Mými dalšími hosty tedy byli pražský primátor Zdeněk Hřib, prezident České lékařské komory Milan Kubek, a ředitel pražské Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček. Pánové, děkuji a těším se na další setkání..

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Na shledanou.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
Na shledanou a stranu noste roušky, zachraňují životy.

 

25. října 2020
25. října 2020