Hana Kordová Marvanová: Korupce vůbec nezmizela
28. 4. 2021, Tisk, Exkluziv, Hana Kordová Marvanová
Pozvání do pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa přijala právnička Hana Kordová Marvanová (58), momentálně zastupitelka hlavního města Prahy, jež se v politice pohybuje více než třicet let. Jak zhodnotila dnešní politickou situaci a jak vnímá korupci?
Zajímá mě váš názor na korupci. Když vezmeme posledních 30 let, hovořilo se o korupci v průběhu privatizace, na přelomu milénia byla doba kmotrů, kdy se nedalo v podstatě vůbec nic udělat normálně, vždycky se musel zařídit někdo, kdo někde něco udělá za úplatek. Korupce vyhrála Andreji Babišovi minulé volby. Protikorupční rétorika zmizela, nebo je více pod povrchem? Zlepšila se, nebo zhoršila?
Vůbec nezmizela. Je to pořád tristní, lidé jsou z toho unavení, naštvaní, ale těch kauz je tolik. O některých se píše a mluví, ale stejně se nic nestane, nikdo není kolikrát odsouzen, potrestán, nerozkryje se to. O mnoha korupčních kauzách se ani nemluví, takže se nedivím, že lidé jsou z toho unavení, ale nesmějí to vzdát. Je to nekonečný souboj, jelikož nejde o korupci, ale o nespravedlnost, protože když někdo vyhraje zakázku korupčně, vlastně vyhraje nad někým, kdo je schopnější, férovější.
Z pohledu zvenku mi přijde, že je toho méně, alespoň nejsou velké korupční kauzy. Pamatujete si jistě na kauzu Dalík, kde chtěl milio ny eur nebo stamiliony korun za ovlivnění armádní zakázky. Andrej Babiš schválně říká: Za nás se ta situace s korupcí zlepšila, už to takhle nefunguje.
Rozhodně toho není méně. Myslím, že se ty věci tak nedotahují. Možná to souvisí s tím, že kdo vlastní konkrétní média, hodně ovlivňuje, co se dostane na titul. Vezměte si jenom tu korupční kauzu Stoka v Brně (korupce na brněnské radnici, pozn. red.), to se týká politiků za ANO, já o tom moc nevím, jenom z novinových článků, ale dělá to na mě dojem, že to evidentně prorostlo do politických struktur.
To zcela evidentně.
Nebo jiný příklad: když jsem dneska jela do televize, četla jsem, že obvinili řadu lidí ve Středočeském kraji, kteří působili v éře hejtmanky za ANO. Takže těch kauz je spousta, ale abych neříkala jenom ANO, je to napříč politickým spektrem.
Politika a politické strany teď po 30 let lákaly různé „lehkoživky“, kteří věděli, že politici mohou leccos zařídit, a tím pádem se k nim přilepili, stali se členy stran, vystoupali v hierarchii politických stran vysoko, vzpomeňme třeba Alexandra Nováka odsouzeného za korupci, jenž byl senátorem. A ta kauza Stoka mě v zásadě nepřekvapuje, a dokonce si ani nemyslím, že by to byla specialita hnutí ANO, to je prostě typ lidí, kteří se snaží dostat například do městského zastupitelstva, krajského zastupitelstva nebo parlamentu, aby ovlivňovali zakázky a prostě kradli.
Takhle to je pořád. A jak jsem říkala, nesmí se to vzdát. Koneckonců podívejte se na americké filmy, i řada těch thrillerů je o tom, jak korupce pronikne do těch nejvyšších kruhů, dokonce i do justice. Podívejte se na Slovensko, jak to vypadá. Ale to je vlastně produkt vládnutí, že tam nalezou lidé, kteří hledají jenom možnost se obohatit, získat kontakty, moc. Přilepí se na politiky nebo někdy je politici i vyhledávají.
Na Slovensku se odkryla řada korupčních kauz, myslím, že byl zatčen šéf Správy státních hmotných rezerv. Byla tam kauza Gorila, kdy jedna mocná finanční skupina si jaksi domlouvala věci s různými politickými představiteli, to všechno prasklo. Máte pravdu, že teď je tam obrovský skandál v justici, kdy soudci, prokurátoři byli součástí takovýchto korupčních propletenců. A když jste zmínila Slovensko – u nás to není, nebo to ještě neprasklo? Upřímně řečeno, jsme Čechoslováci, oba jsme dospěli v době Československa, to, že by Češi a Slováci měli zásadně jiné chování a zásadně jiný přístup ke státu nebo veřejné moci, si tedy opravdu nemyslím.
Myslím, že to je i u nás. Možná u nás nejsou tolik vraždy. Slovensko v tom tažení vyburcovala vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Teď jsem zhlédla film Sviňa, který televize dávala. Je vlastně o tom, jak se mafiáni dostali do nejbližšího kontaktu, přímo si platili premiéra, je to tedy fikce. Teď nedávno proběhly články v kauze obviněného soudce Sováka, bývalého soudce vrchního soudu, že za peníze zařizoval u svých kolegů přístup v těch kauzách, což znamená, že to je stejné jako na Slovensku.