Hlavní město rozdělí ve školství granty za více než 23 milionů korun. Nově se zaměří i na vzdělávání seniorů
Na úterním zasedání pražští radní schválili návrh na rozdělení grantů v rámci celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy hlavního města. Z celkem 385 žádostí vybrala komise projekty za celkem 23,4 milionů korun. Město tak podpoří například soutěže pro nadané žáky, výuku se zapojením rodilých mluvčích, výjezdy do zahraničí či nově oblast vzdělávání seniorů. O návrhu bude příští týden rozhodovat pražské zastupitelstvo. Po jednání městské rady to uvedla radní pro školství Irena Ropková.
- 3 minuty čtení
/zpráva ze 6. jednání Rady hl. m. Prahy 14. února 2017/
Celkem 23,4 milionů korun hodlá hlavní město přidělit žadatelům v rámci šesti celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy. Komise vybírala z celkem 385 žádostí v celkové požadované sumě 43,4 milionů korun. „Mám radost, že se nám prostřednictvím tohoto grantového programu daří podporovat celou řadu projektů, které přispějí zkvalitnění pražského školství. Dlouhodobě se snažíme prostřednictvím programů podporovat nejen nadané žáky a studenty, ale například i sociálně znevýhodněné rodiny, kterým přispíváme na náklady účasti dětí na školních výletech. Nově podpoříme i seniory, pro které jsme vytvořili zcela nový program zaměřený na jejich vzdělávání,“ řekla radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.
Takzvaný šestý program, zaměřený na vzdělávání seniorů, je letos do celoměstských programů zahrnut poprvé. V tomto roce jej město podpoří více než 3,2 miliony korun. Finančních prostředků se tak dočká například vznik seniorské akademie v Praze 8, projekt zaměřený na bezpečnostní výuku seniorů či kurzy grafiky a kresby pro osoby v důchodovém věku. „Mám radost, že se mi vznik tohoto programu podařilo prosadit. S ohledem na množství podaných žádostí lze konstatovat, že je o oblast vzdělávání seniorů velký zájem. V příštím roce bych proto chtěla založit vzdělávací akademii pro pražské seniory, která by všechny tyto aktivity zastřešovala,“ vysvětlila radní Ropková.
V rámci prvního programu hlavní město podporuje rozvoj vzdělanosti, spolupráci škol s akademickou obcí, vědeckými centry a neziskovými organizacemi a současně též rozvoj vzdělávání pedagogických pracovníků ve školství. V rámci tohoto programu plánuje město rozdělit více než 3,3 milionu korun. „Podpoříme tak například aktualizaci školního vzdělávacího programu Gymnázia Na Zatlance, který bude nově ve spolupráci s Univerzitou Karlovou zaměřený i na výzkum, to samé platí i o spolupráci Vyšší odborné školy stavební a Střední průmyslové školy stavební, které budou spolupracovat s Českým vysokým učením technickým,“ sdělila radní.
Druhý celoměstský program je zaměřený na vzdělávání dětí, žáků a studentů. V rámci tohoto programu město tradičně podporuje soutěže pro nadané žáky, vědomostní soutěže, implementaci nových výukových metod či například projekty zaměřené na podporu podnikavosti studentů. Zde město hodlá rozdělit celkem 7 milionů korun. „Studenti střední průmyslovky Na Třebešíně se například díky podpoře dočkají zapojení trojrozměrného skenování do výuky, v rámci programu podpoříme rovněž pořádání mezinárodního veletrhu fiktivních firem pod patronací Obchodní akademie v Praze 10,“ řekla radní Ropková.
V rámci třetího programu město podporuje rozvoj jím zřizovaných škol, a to zejména v oblasti jazykové výuky, studijních pobytů a odborných praxí v zahraničí a rovněž zahraničních prezentací základních uměleckých škol. Zde město rozdělí bezmála 7,9 milionu korun. Čtvrtý program je zaměřený na rozvoj vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Na něj věnuje město bezmála 1,9 milionu korun. Prostředky v rámci pátého programu, jež je od roku 2015 zaměřen na podporu účasti dětí, žáků a studentů ze sociálně znevýhodněných rodin na školních akcích, se tradičně rozdělují zvlášť. Na tento program město vyčlenilo více než 600 tisíc korun.