Japonský „skycross“ poprvé v ČR
Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne v slavnostních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice delegaci hráčů skycrossu z japonského Kjóta. Japonští sportovci přijeli do Prahy v rámci turné, které má novou sportovní disciplínu přiblížit Čechům.
- 3 minuty čtení
Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne v slavnostních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice delegaci hráčů skycrossu z japonského Kjóta. Japonští sportovci přijeli do Prahy v rámci turné, které má novou sportovní disciplínu přiblížit Čechům.
Ve dnech 16.–20. dubna bude poprvé za hranicemi Japonska oficiálně představena nová sportovní disciplína, která vznikla před deseti lety v japonském Kjótu a je přístupná pro všechny soutěživé bez rozdílu věku a kondice. Pod vedením skupiny japonských instruktorů, která přicestovala z Kjóta, se o víkendu uskuteční první dva exhibiční turnaje v Třeboni (sobota 18. 4.) a Praze (neděle 19. 4.). Záštitu nad akcí přijali primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, starosta města Kjóto Kadokawa Daisaku a Velvyslanectví Japonska v ČR. Město Kjóto rovněž věnovalo herní náčiní.
Turnaj chce nejen obohatit spolupráci mezi partnerskými městy Kjóto a Praha, ale také rozšířit možnosti pohybového vyžití Pražanů, a to i těch, jejichž sportovní možnosti jsou z nejrůznějších důvodů omezené. Hra je koncipována tak, aby spolu ve smíšených týmech bez jakýchkoliv umělých handicapů mohli soutěžit lidé s rozdílnou fyzickou kondicí. Pro svou zábavnost a fyzickou nenáročnost si skycross v Japonsku získal mimořádnou popularitu zejména mezi seniory a osobami se ztíženou možností pohybu.
Popis disciplíny:
- herní náčiní sestává z různobarevných házecích kotoučů o průměru 30 cm a váze 50 g (textilní prstenec s obvodovou výztuží z tenkého laminátu) a plastového kužele se zakulacenou základnou (možnost převažování či odkulení)
- cílem hry je co nejmenším počtem hodů docílit navléknutí (nahození) kotouče na kužel, který tvoří cíl každého herního úseku – obdoba zapadnutí golfového míčku do jamky (na rozdíl od golfu však soutěží i samy kotouče a cílové kužely, takže hra je napínavá a nevyzpytatelná až do konce)
- obvykle se hraje venku, nejčastěji v přírodním či památkovém prostředí – toto prostředí dodává na půvabu různorodě koncipovaným herním úsekům (v případě potřeby se ale dá hrát i na upraveném hřišti či v tělocvičně)
Program pražského Dne skycrossu:
19. dubna 2009 (neděle), areál NKP Vyšehrad, Praha 2 (okolí Královské akropole a Starého purkrabství)
10–12 hod. exhibice japonských instruktorů výklad a trénink, registrace dosud neregistrovaných účastníků doprovodný kulturní program (ikebana, kimona...)
13:00 zahájení turnaje (1. kolo) – cca do 16h. (v případě vysokého počtu účastníků možno přidat ještě 2. kolo, cca 15–18 hod.)
Registrace soutěžících, aktuální informace:
Zájemcům o zapojení do soutěže doporučujeme zaregistrovat se předem – registrační formulář naleznete na www.japan.cz/skycross
V Praze 16. 4. 2009
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.