Justiční vraždu Milady Horákové připomenou velkoplošné vizuály na významných pražských budovách. „Je to naše povinnost,“ říká radní Chabr
V sobotu 27. června 2020 uplyne 70 let od vykonaného trestu smrti Milady Horákové. K uctění její památky vznikla občanská iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty. Na budovách po celé metropoli se objeví černé prapory a vizuály s heslem "Zavražděna komunisty" a fotografií Milady Horákové při soudním procesu. Budou například na náplavkách nebo na Národní 43. Do projektu se zapojí i městská společnost Trade Centre Praha, která spravuje nemovitosti v majetku hlavního města.
- 1 minuta čtení
„Cítím jako povinnost, aby se město zapojilo do vzpomínkové akce 70 let od justiční vraždy doktorky Horákové. Je to symbol zvůle komunistického režimu, absolutní zneužití justičního systému k odstranění nepohodlných kritiků. Musíme si připomínat i takto tragické události, abychom měli v paměti, co náš národ potkalo, a abychom nebyli odsouzeni naši minulost opakovat,“ vysvětluje pražský radní pro majetek Jan Chabr.
Mezi objekty, kde lidé uvidí vizuály, patří například budova na Národní 43 nebo náplavky. „Vybrali jsme objekty, které se podle nás k důstojné připomínce hodí. Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem přispět k udržování této tragické události v paměti lidí,“ říká předseda představenstva Trade Centre Praha, a.s., Filip Veselý.
Do vzpomínkové akce se podle organizátorů může zapojit úplně každý. Stačí vyvěsit do 27. června černý prapor z okna či plakát „Zavražděna komunisty“. V pátek 26. června bude pomocí tzv. mluvících sirén a prostřednictvím reprodukce v metru několikrát odvysílána audio koláž z autentických nahrávek s Miladou Horákovou při vykonstruovaném procesu.
„Miladu Horákovou poslal ve vylhaném procesu na smrt komunistický režim. Ona sama byla statečnou bojovnicí proti sociální nerovnosti či za práva žen, což jsou problémy, které v naší společnosti rezonují, bohužel, i dnes. Jelikož se objevují snahy tento temný moment naší společné minulosti relativizovat či dokonce zpochybňovat, považujeme za nezbytné moderní historii dlouhodobě a systematicky připomínat a edukovat o ní další a další generace. Jedině tak se z historického vývoje může naše společnost poučit,“ popisuje jeden z organizátorů iniciativy Lukáš Černý.
Audio koláže budou odvysílány v pátek v 10:35, 12:35 a 14:35 hodin.