Mám připravený celý šuplík návrhů, které chci prosadit, aby se lidem dařilo lépe, tvrdí Hana Marvanová
9. 10. 2022, Online, lidovky.cz, MAFRA, a.s., Hana Kordová Marvanová
Stala se skokankou komunálních voleb. Ze 16. místa na kandidátce koalice Spolu se díky preferenčním hlasům vyhoupla až na první příčku. Bývalá disidentka a advokátka Hana Kordová Marvanová uspěla i ve volbách do Senátu. Právě tam chce prosazovat i řadu zákonů, které má v „šuplíku“. Podle ní je potřeba pečlivější kontrola městských firem, aby se předešlo korupčním skandálům, jako byla kauza Dozimetr v dopravním podniku.
Lidovky.cz: Kdo by měl být primátorem Prahy?
Primátor by měl být představitel vítězného uskupení, takže představitel Spolu. Na primátora je nominovaný Bohuslav Svoboda.
Lidovky.cz: Jaká koalice stran a hnutí by podle vás fungovala nejlépe?
Důvěřuji vyjednávacímu týmu. Ten představil jako variantu, kterou upřednostňuje, koalici na vládním půdorysu. To znamená Spolu, STAN a Piráti. Sestavení pražské rady má dle mne respektovat výsledky komunálních voleb. Má respektovat vůli voličů. Rada musí mít také většinu v zastupitelstvu.
Lidovky.cz: Co musí udělat nová rada jako první, aby se v Praze lidem dařilo lépe?
Důležité je soustředit se na priority. Těmi hlavními jsou doprava a bydlení. S tím se zásadním způsobem dosud nepohnulo. Nutný je jak vnitřní a vnější okruh Prahy, aby do Prahy nemusela vjíždět tranzitní doprava, tak je stejně důležité rozvíjet hromadou dopravu, zejména vybudování metra D. Dále musí být prioritou dostupné bydlení. To se za poslední čtyři roky ještě více zhoršilo. Praha je na tom z hlediska dostupnosti bydlení v rámci evropských metropolí téměř nejhůře. Rada, jež dosud fungovala, pro to neudělala dost.
Lidovky.cz: Jako radní jste poslední čtyři roky měla v gesci podporu bydlení. Proč se s tím nepohnulo?
Bytovou politiku jsem ovlivnit nemohla, protože to byla gesce jiného radního. Měla jsem na starosti jen projekt Dostupného družstevního bydlení, ale neměla jsem pro to vzhledem ke složení rady dostatečnou podporu, proto až nyní se rozjíždí založení prvního bytového družstva na Radlické, kde by mělo být postaveno 270 družstevních bytů. Jsem přesvědčená, že na městských pozemcích lze stavět levnější družstevní bydlení, a můžeme tak navázat na stoletou tradici tohoto bydlení u nás. Věřím, že nová rada bude klást důraz na to, že musíme mít cenově dostupné bydlení i pro střední vrstvu.
Lidovky.cz: Kdyby vznikla koalice, která bude kopírovat vládní sestavu stran, bude to znamenat snazší prosazení zmíněných priorit?
Speciálně v otázce okruhů je důležitá spolupráce s ministrem dopravy. Tyto stavby se musí urychlit, aby město i životní prostředí nebylo zatěžováno.
Lidovky.cz: Ale bydlení je už rok v rukou Pirátů, kteří mají jak primátora, tak ministra pro místní rozvoj, pod kterého spadá i problematika bydlení. Všimla jste si nějakého zlepšení, že by se to stalo hlavní prioritou?
Podle mne se téma bydlení ani poslední rok nestalo prioritou. Zatím z ministerstva pro místní rozvoj nepřišlo nic, co by situaci pomohlo řešit.
Lidovky.cz: Ačkoli nejste součástí vyjednávacího týmu, jaká místa by si měl primátor pohlídat, aby se podařilo posunout v řešení nejpalčivějších témat?
Gesce dopravy, bydlení a také financí. To jsou tři klíčové oblasti. Mají tam být lidé, kteří mají tah na branku. Dosud tam až na výjimky takoví kolegové nebyli. Zabývali se spíš mikromanagementem. Řešilo se ubytování pro bezdomovce, aby rodiny nebyly na ubytovnách, ale to nestačí. Na dostupnosti bydlení se nezměnilo nic. Dokonce se situace ještě zhoršila. Rozhodně nestačí říci, že Praha postaví deset tisíc městských nájemních bytů. To nejsme schopní ani ufinancovat, protože prioritní je financovat dopravní stavby. Dostupné bydlení lze zajistit ve spolupráci se soukromými investory, kteří umí stavět. Proto podporuji PPP projekty, dohody s developery, aby z výstavby poskytli levnější byty, a družstevní bydlení na městských pozemcích.
Lidovky.cz: Už se podle vás domlouvá vedle politického vedení Prahy i to, kdo kde bude sedět v orgánech městských firem?
To nevím. Zatím jsem o tom neslyšela, ale podle mne nejsou městské firmy pod dostatečnou kontrolou. Příkladem je dopravní podnik. Kontrola akciových společností města je mizivá. Redukuje se na to, že rada jako valná hromada volí dozorčí radu. Ta je obsazovaná politiky, ne odborníky. Členové dozorčí rady mnohdy nevnímají dostatečně svou roli, že mají hlídat hospodaření a že za to také nesou přímou odpovědnost. Kauza Dozimetr je vyústěním toho, že dopravní podnik nebyl pod dostatečnou kontrolou.
Lidovky.cz: Jak by se to mělo změnit, aby se zvýšila transparentnost hospodaření městských firem?
Za prvé dozorčí rada musí být složena z odborníků, a nikoli politických nominantů, kteří reprezentují zájem politických stran. Musí jít o odborníky, kteří budou ručit za řádné hospodaření dopravního podniku. Odborně musí být obsazované také představenstvo. To bylo opět obsazované politicky.
Dále musí existovat kontrolní orgán na úrovni rady hlavního města. Jako radní nemáme dostatečné nástroje, jak získávat informace a kontrolovat, jak se nakládá s mnohamiliardovým rozpočtem dopravního podniku. Ten mimochodem může bez souhlasu rady uzavírat zakázky velkého rozsahu, a to i bez otevřeného výběrového řízení. Z kauzy Dozimetr víme, že dokonce výběrové řízení může dopadnout neférově. Město do toho nemá vhled. Platí, že kde chybí kontrola, bují korupce.
Lidovky.cz: Musí se změnit i zákon?
Je potřeba systémové změny včetně úpravy zákona. Městské firmy fungují podle zákona o obchodních korporacích jako jakákoli jiná soukromá firma. V soukromé firmě si vlastník hlídá vlastní peníze. Jenže v městských firmách hospodaří lidé s veřejnými zdroji. Když na ně navíc není vidět, jsou ve velkém pokušení hospodařit neefektivně nebo se dopouštět korupce. Chybí dále kontrola hospodaření městských firem zvnějšku. Měla by se podle mne schválit možnost kontroly obcí a krajů ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu a vrátit netrestní kontrola ze strany státního zastupitelství.
Lidovky.cz: Státní zástupci by měli kontrolovat například dopravní podnik?
Netrestní kontrola státního zastupitelství kdysi existovala. V 90. letech byla ale zrušena. Dřív mohlo státní zastupitelství podat například žalobu na neplatnost smluv, které byly nevýhodné. O tom by se mělo znovu diskutovat. Spoléhat na to, že whistlerblower (oznamovatel korupce – pozn. red.) je schopen kvalifikovaně podat trestní oznámení a sehnat pro ně důkazy, není správné. Občan sice může detekovat problém, ale dále se tím pak musí zabývat státní instituce. Občané nemohou nahrazovat činnost státu. Dnes se podezřením policie zabývá, až když existují důkazy, že byl spáchán trestný čin. Nezabývají se nehospodárností nebo například tím, že byly prodány pozemky levně. Dřív tento kontrolní mechanismus existoval. Státní zastupitelství mohlo zneplatnit smlouvy a dosáhnout návratu veřejného majetku, který byl nevýhodně prodán, zpět. To bych chtěla jako senátorka prosadit. Jde o protikorupční opatření z programu, s nímž jsem kandidovala. Podle mne představuje korupce a mizení majetku v rámci municipalit, obcí a krajů dostatečně neprobádanou oblast.
Lidovky.cz: Brala jste úspěch ve volbách na magistrát a do Senátu jako zadostiučinění za boje, které jste sváděla s vaším dřívějším stranickým kolegou a radním Petrem Hlubučkem, jenž byl obviněn v kauze Dozimetr?
Jsem ráda, že lidé vnímají moji práci pozitivně. Jsem ráda, že názor občanů je jiný než některých kolegů, kteří spolupracovali s panem Hlubučkem. Je to podpora, která mě zavazuje, abych pokračovala. Také mi to lidé říkali na ulici, abych nenechala tyto kauzy usnout.
Lidovky.cz: Co vás vlastně motivovalo k návratu do celostátní politiky, kterou jste opustila na přelomu tisíciletí?
Přes dvacet let pracuji jako advokátka. Skrze případy se setkávám s mnoha věcmi, které nejsou z hlediska fungování státu i města v pořádku, s mnoha zákony, jež by se měly změnit ve prospěch občanů. Mám připravený celý šuplík návrhů, které bych chtěla prosadit, aby se lidem dařilo lépe. Je to podloženo mojí zkušeností a toto bych chtěla zužitkovat. Dala jsem to do svého volebního programu. Vedle dostupného bydlení musí mít lidé nástroje, aby se dovolali spravedlnosti. Nesmí existovat například nehumánní exekuce a exekutoři bez dostatečné kontroly.
Lidovky.cz: Jednotlivý senátor ale nemůže iniciovat změnu zákona. Jak chcete dosáhnout toho, aby vaše nápady nespadly pod stůl?
Zákonodárnou iniciativu má ale Senát jako celek. Kdysi jsem byla poslankyní. Vím, že ačkoli má poslanec zákonodárnou iniciativu, bez toho, aby se domluvil s klubem a s ostatními poslanci, moc zákonů nezmění. Může o tom ale jednat. Má mnoho nástrojů, jak dané téma otvírat. Jsem připravena se o tom bavit se senátory i s poslanci nebo s ministry. Už se mi podařilo dříve řadu věcí prosadit.
Lidovky.cz: Co například?
Praha předložila zákon o předkupním právu obcí a krajů, když stát prodává nepotřebný majetek. Ačkoli ho stát nepotřebuje, může dál sloužit veřejnému účelu a nemá se rovnou v dražbě prodat často i spekulantům. Návrh tohoto zákona jsem za Prahu připravila, jednomyslně ho schválilo zastupitelstvo a odeslala jsem jej do parlamentu. Pro řadu věcí si myslím, že mohu mít podporu i Prahy a dalších obcí a krajů.
Lidovky.cz: Už jste mluvila o úpravách zákonů například s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, který je z koalice Spolu?
Byla jsem s ním v kontaktu v souvislosti s jiným tématem, a sice s odškodňováním obětí trestných činů. Oběti v lepším případě dostanou rozsudek, že je někdo vinen a že jim má nahradit škodu, ale dále se o to stát nezajímá. Jednala jsem o tom s ministrem Blažkem v kauze H-System. Byla jsem ráda, že ministr spravedlnosti i ministr financí Stanjura souhlasili, že z majetku zabaveného pachateli budou odškodněny oběti. A to mimo zákon, na základě usnesení vlády, ačkoli by to mělo být normálně v zákoně. I v tomto směru je zákon nedokonalý a měl by se změnit, aby stát obětem skutečně pomáhal.
Lidovky.cz: Senátní volby potvrdily, že žen ve vrcholné politice přibývá. Voliči si to přejí. Nastal podle vás čas, aby se funkce prezidenta ujala žena?
To si myslím, že je jasné. Ženy si nacházejí své místo v politice i bez kvót. Bude jich čím dál více.
Lidovky.cz: Vy sama jste kandidaturu na Hrad nezvažovala?
Ne, o funkci prezidenta jsem neuvažovala.
Lidovky.cz: A máte favorita či favoritku pro prezidentské volby?
U některých vím, že je volit nebudu, u dalších kandidátů váhám.
Lidovky.cz: Na koho jste zvědavá?
Jsou to tři kandidáti, kteří dostali podporu od Spolu (Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer) a pak také Marek Hilšer. Ale nechci nikomu ukřivdit, třeba se ještě objeví jméno, které budu zvažovat. Nejen pro mne bude stěžejní, jak budou odpovídat v debatách. To může pohled výrazně proměnit.
Lidovky.cz: Jakou hlavu státu si přejete?
Mám předobraz dvou prezidentů. Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. Musí zosobňovat demokratické hodnoty a slušnost. Prezident může pomoci zlepšit pověst České republiky i hrdost lidí na vlastní zemi. Příklady táhnou. Když bude prezident pozitivním příkladem, může pozvednout důvěru lidí ve stát. To je podle mne nejdůležitější v prezidentských volbách.