Město bude hledat zdroje na klíčové stavby – Právo - 26.8.2003
Na konci minulého roku a zejména letos se nám podařilo na pokrytí povodňových škod zajistit 15 miliard korun. Škody jsou buď už odstraněny nebo v některých případech alespoň kryty rozpočtem.
NÁMĚSTEK PRIMÁTORA JIŘÍ PAROUBEK (ČSSD) ŘEKL PRÁVU:
* Praha si připomíná rok od loňské povodně. Jak pokračuje odstraňování škod a jak jste připraveni na případné další finanční nároky?
Musíme ale počítat i s tím, že se ještě budou objevovat další problémy způsobené povodněmi. Proto jsme si už letos vytvořili rezervu na povodňové škody, ze které podle potřeby postupně čerpáme peníze. A to, co letos nevyčerpáme, budeme používat ještě příští rok. Pokud tato rezerva nebude stačit, vytvoříme další zdroje, protože likvidace povodňových škod zůstává absolutní prioritou.
* Začíná příprava rozpočtu na rok 2004. Znáte už alespoň zhruba jeho výši?
Obecně ale dnes předpokládáme, že výše rozpočtu Prahy na rok 2004 bude zhruba stejná, jaký byl letošní rozpočet bez navýšení, která jsme prováděli v průběhu roku. S určitým nárůstem příjmů a výdajů, který vyplyne z toho, o čem jsme už mluvili, idalších faktorů.
* Vedení města jednoznačně slíbilo vybudování protipovodňových ochran v nejkratším možném termínu. Jak se s tímto požadavkem vyrovná Praha finančně.
Očekáváme určité dotace od ministerstva zemědělství a z jejich výše potom vyplyne konečná potřeba financí ze strany města. Celkově na tyto investice budeme v příštím roce potřebovat až miliardu korun. A pokud letos proinvestujeme 200 miliónů korun do protipovodňové ochrany metra, budeme na stejný účel v příštím roce potřebovat ještě zhruba půl miliardy korun. Protipovodňová ochrana města a metra je absolutní prioritou, peníze na ni zajistíme v každém případě.
* Jak?
Musím znovu zopakovat, že použití cizích zdrojů jak z půjčky Evropské investiční banky (EIB), tak z emise obligací vidím jako naprostou nutnost, pokud budeme chtít v příštím roce zajistit plynulé pokračování prioritních staveb. Tedy vybudovat hlavní část protipovodňové ochrany Prahy a dokončit dva velké dopravní projekty - tramvajovou trať na Barrandov a jihozápadní část městského okruhu včetně tunelů Mrázovka. A začít a případně urychlit stavbu metra z Ládví do Letňan. S tím půjdu do jednání městské rady. Rozhodnutí o úvěru EIB a emisi obligací přísluší zastupitelstvu které rozhodne letos na podzim.
* A severozápadní část městského okruhu?
Tuto stavbu připravujeme. Nyní probíhá příprava podmínek pro výběrové řízení na poradce, který pomůže Praze dokončit návrh modelu financování stavby a připravit výběrové řízení na partnera, který by vstoupil do výstavby této části okruhu. Toto výběrové řízení potom může proběhnout v příštím roce a na konci roku 2004 bychom mohli začít stavět. Jde o investici za devatenáct miliard korun a jasné myslím už nyní je, že Praha pro stavbu bude potřebovat soukromého partnera.
* Jaká výše vnějších zdrojů se tedy má příští rok do rozpočtu zapojit?
Především chci říci, že nyní jsme skutečně teprve ve stádiu úvah a konečné rozhodnutí bude na radě města a zastupitelstvu. Nicméně pokud máme držet investiční tempo, jsou potřeby vcelku jasné. A to znamená, že musíme řešit mimorozpočtové zdroje v rozsahu 2 až 3 miliard korun na protipovodňová opatření a stavby jihozápadní části městského okruhu a tramvaj na Barrandov. A jednu až dvě miliardy korun na výstavbu trasy C metra do Letňan - podle velikosti státní dotace.
* Své dosavadní úvěry tedy město letos vyčerpá?
Předpokládáme, že z velké části budou vyčerpány buď do konce letoška, nebo počátkem příštího roku V každém případě musíme už teď připravovat finanční zdroje na pokračování staveb. Stavby se nesmí zastavit ani chvilku.
Autor: Petr Janiš