Město udělalo další krok v podpoře prevence kriminality

Především snížení kriminality na území Prahy vedlo představitele metropole k vyhlášení Celoměstských programů podpory prevence kriminality pro rok 2006. Ty dnes schválili radní hlavního města Prahy na svém zasedání. Programy, které mají být určeny pro subjekty působící v oblasti prevence kriminality, jsou např. zaměřeny podporu prevence majetkové a násilné činnosti, na mladé lidi vracející se z ústavních zařízení i problematiku bezdomovectví a prostituce.

  • 3 minuty čtení
 
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

Prevence kriminality

 

Město udělalo další krok v podpoře prevence kriminality

/Zpráva z 23. jednání Rady hl. m. Prahy 21.6. 2005 /

 

Především snížení kriminality na území Prahy vedlo představitele metropole k vyhlášení Celoměstských programů podpory prevence kriminality pro rok 2006. Ty dnes schválili radní hlavního města Prahy na svém zasedání. Programy, které mají být určeny pro subjekty působící v oblasti prevence kriminality, jsou např. zaměřeny podporu prevence majetkové a násilné činnosti, na mladé lidi vracející se z ústavních zařízení i problematiku bezdomovectví a prostituce.

„Celoměstské programy podpory prevence kriminality v hlavním městě Praze pro rok 2006 jsou rozděleny do tří skupin: Jednak jsou to programy na podporu činností organizací v oblasti prevence kriminality, dále programy zaměřené na informovanost veřejnosti a jednorázové preventivní akce,“ informoval náměstek pražského primátora Jan Choděra, který má na starost prevenci kriminality hlavního města.

    „Praha jako centrum České republiky představuje unikátní urbanistický celek, a to v mnoha rovinách – je ekonomicky, demograficky, kulturně-historicky i politicko-společensky jedinečným městem ve středu Evropy. Struktura a četnost jednotlivých druhů trestné činnosti se zásadně liší od ostatních částí České republiky a v mnohém i od jiných evropských metropolí,“ připomněl náměstek Choděra.

Na území hl.m. Prahy je každoročně spácháno kolem 27 % trestných činů z celé České republiky, přičemž podíl závažné trestné činnosti je vyšší než v ostatních regionech. Například majetková kriminalita představuje 32,6% z celorepublikového nápadu, z toho krádeže prosté tvoří 38,6 %. Krádeže věcí z aut představují 43,4 %, kapesní krádeže tvoří 50,6 %. Faktorů, které se na této situaci podílejí, je celá řada. Úkolem sociální i situační prevence je je podle náměstka Choděry doplňovat působení represivních složek tak, aby tyto faktory byly analyzovány, co nejvíce potlačeny a Praha aby se stala místem pro páchání kriminality zcela nevhodným. „Prioritou je komplexní řešení prevence kriminality na území hlavního města, tvorba specificky zaměřených a vnitřně provázaných preventivních programů, projektů vedoucích k informačnímu propojení a integraci sociálních a krizových služeb na území města,“ zdůraznil Jan Choděra.

 

Příloha 1: Podmínky pro udělování grantů /DOC, 28 kB/
Příloha 2: Harmonogram přípravy a realizace projektů prevence kriminality 2006 /DOC, 24 kB/

   
_________________________________________________

 Mgr. Jan Choděra – náměstek primátora hl. m. Prahy

 do funkce zvolen 31.03.2005, dříve působil jako zástupce starosty Městské části Praha 4, působnost v oblasti zásobování energiemi, oblast výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy, koordinace aktivit při  prevenci kriminality

__________________________________________________

 

Za správnost: Eva Petržílková / tel. 236 002 578


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

21. června 2005
21. června 2005