Mladá fronta Dnes - 19.9.2000

Nikoho jsem k opuštění Prahy nevyzýval
Pražský primátor odpovídá na otázky čtenářů Praha DNES

Primátor Jan Kasl v odpovědích na dotazy čtenářů mimo jiné kritizuje zástupce státu za vyvoláváni hysterie kolem Výročních zasedání, vyjadřuje rovněž své výhrady k chování některých městských částí, ale zároveň dává jasně najevo, že s odpůrci globalizace nesympatizuje.

Bude hlavní město chránit své úřední budovy a památky v centru v čase demonstrací? Petr Kratochvíl
Nejenom v centru, ale po celém území Prahy, a to zvýšenou strážní činností městské policie. Ve službě bude až 620 strážníků. Budeme mít poněkud zpřísněný režim i na magistrátu, aby se nestalo, že by někdo mohl narušit chod úřadu. Budou střežena i zařízení Pražských vodáren a kanalizací, samozřejmě i majetek, který je svěřen městským částem, tzn. například obvodní úřady a samozřejmě také kulturní památky. Velkou starost nám dělá Vyšehrad, snažíme se ho chránit před nepovolenými akcemi úplně, tedy uzavřít jej.

Proč jste zavřel na poslední týden v září se školami i mateřské školky? Rodičům s menšími dětmi jste přidělal zbytečné problémy. Rodiče totiž ve většině dovolenou už mít nemohou, někdo ji prostě nemá, jiný na ni nemá a další ji nemůže dostat zrovinka kvůli očekávané pouliční válce. Marek Martince, Facilitis Coordinator
Primátor "nezavírá" mateřské ani žádné jiné školy. O prázdninách žáků základních a středních škol rozhodlo Ministerstvo školství. Přiznávám, že mě Vaše
informovanost o uzavření mateřských škol překvapila. Pokud vím, provedly školské úřady průzkum zájmu rodičů o provoz MS. Na základě těchto výsledků budou, dle sdělení odboru školství, některé školky otevřeny.

Město určilo jako místo ubytování odpůrců zasedání MMF a SB Strahovský stadion. Jak bude v oblasti Strahova zajištěna (tj. posílena) MHD pro ty obyvatele Prahy, kteří z nějakého důvodu nemohou uposlechnout Vaší výzvy k opuštění města a potřebují touto dopravou cestovat? Zejména mám na mysli autobusovou linku 176, která je jediným rozumným spojením této oblasti s centrem města. Jan Grill, Praha 5
Jako primátor Prahy jsem nikoho nevyzýval k opuštění Prahy, jen jsem doporučoval rodičům, aby si vzali dovolenou s dětmi, které budou mít prázdniny. Městská hromadná doprava v oblasti Strahova je zcela v kompetenci Dopravního podniku Praha, a.s. Jeho ředitel údajně jednal se zástupci firmy FÁM o možném posílení tramvajových linek z Dlabačova. Obecně bude hromadná doprava v Praze fungovat normálně, tedy i linka 176.

Jak si představujete během zasedání MMF řešit situaci s neoprávněnými "obyvateli" Ladronky? Mám z nich velkou obavu, už několikrát jsem je viděla, jak házejí po lidech z okolí kameny. Neměla by proti nim zasáhnout policie? Obávám se, že s tím nic neuděláte.
V. M., Praha Otázku Ladronky vznesl pan starosta Bern, který má obavu, že by tam mohli být ubytováni někteří protestující a žádal, aby byla Ladronka vyklizena. Město nemá v úmyslu zasáhnout razantně proti squatterům do doby, než bude řešena otázka trvalého využití Ladronky. V průběhu výročního zasedám tam bude definitivně posílena hlídková služba městské policie. Věřím, že squatteři nebudou podporovat jakékoliv násilnické skupiny.

Kam zmizely krásné, moderní tramvaje, které jezdily po některých místech Prahy? To budou jezdit po dobu zasedání MMF, například na Hrad, ty současné špinavé a oprýskané tramvaje? Není to ostuda? Helena Kartoví, Praha-Strašnice
Nevím, které tramvaje máte na mysli. Domnívám se, že Dopravní podnik nemá přebytek tramvají, takže prakticky všechny tramvaje, které jsou v jeho majetku jezdí. Jestli máte na mysli zkušební nízkopodlažní tramvaj, žlutou Astru, která byla zapůjčena z Plzně, tak ta byla vracena a Dopravní podnik vyhodnocuje její možné zakoupení.

Jak hodnotíte ze své pozice prvního muže Prahy celkový přístup státu k zasedáni MMF?
Josef Novotný, Praha 10 Celkový přistup státu k zasedám MMF hodnotím rozporně. Stát se sice zasloužil o to, že MMF a SB se u nás schází, ale následně měla jednotlivá ministerstva velice rozdílný přístup. Mám na mysli například varování ministerstva zdravotnictví, že nebude fungovat zdravotní služba, doporučení nakoupit si léky, nevycházet a podobně. Obdobně ministerstvo vnitra -po nástupu pana ministra Grosse - spustilo poněkud hysterickou kampaň, která se ale v poslední době výrazně zklidnila. Je třeba zdůrazňovat pozitivní přínosy tohoto jednání při nezanedbáváni bezpečnostních opatření. Problémem je i finanční příspěvek státu městu za zvýšené provozní náklady (Městská policie, TSK, úklid atd.)

Bylo nutné vynaložit přes dvě miliardy na rekonstrukci Kongresového centra? Jste přesvědčen, že tato obrovská suma byla investována efektivně? Nebyla to jen černá díra, na které se obohatila řada lidí? Proč nebylo veřejnosti předloženo zcela čitelné a podrobné vyúčtování celé rekonstrukce? Zuzana Bistra, Praha 11
Rekonstrukce Kongresového centra stála více než miliardu korun, a dostavba pak další miliardu. Celkem, včetně všech dalších nákladů například na projekty, inženýring, stavební dozor, apod., přišla rekonstrukce a dostavba na 2,8 miliardy korun. Tato suma nebyla vynaložena z veřejných prostředků, ale z peněz, které si půjčilo Kongresové centrum; jednak vypsalo za 2 miliardy korun obligace, jednak si půjčilo 800 milionů. Celou investici musí Kongresové centrum do patnácti let vrátit.
Nejde o žádnou černou díru, jde o rekonstrukci a dostavbu na takové centrum, které umožní v Praze realizovat nejprestižnější kongresy, a kulturní a společenské akce. Z tohoto důvodu bude na Kongresovém centru profitovat každý, kdo provozuje hotely, restaurace, kdo prodává, kdo zkrátka poskytuje služby.

Bylo by možné, aby několik luxusních vozů zakoupených pro účastníky zasedání bylo po zasedání přenecháno pro potřeby města - jím řízených organizací? Jaký je jejich naplánovaný osud? Budou rozprodány zájemcům nebo jen vybraným?
Dotaz z diskuse na www.idnes.cz, uživatelé Makabejec
Ministerstvo financi údajně nakoupilo za velmi výhodných podmínek určité množství automobilů Audi, Passat, Škoda Octavia a mikrobusy Volkswagen. Tyto vozy budou prodávány státním orgánům a budou pravděpodobně i na volném trhu. Tento postup je běžný a řeší se tak doprava na výročních zasedáních ve světě. Zcela jistě budou prostředky zhodnoceny a nikdo na ně nebude doplácet. Svým způsobem jde o zcela specifickou nabídku firem, které vyhrály výběrové řízení.

Co jste vy osobně udělal proto, aby "prostý občan" Prahy pochopil význam zasedáni MMF a SB, a také důvody, proč s těmito institucemi někteří lidé nesouhlasí? Dotaz z diskuse na www.idnes.cz, uživatel Plk
O to, aby prostý občan pochopil význam zasedání MMF a SB jsem se snažil již od května loňského roku po návratu z Washingtonu. Také jsem se snažil přesvědčit novináře, aby pracovali na tzv. pozitivní kampani. Bohužel zástupci SB i MMF se dlouho bránili šíření informací, které by lidsky srozumitelně vysvětlily občanům Prahy a ČR, k čemu slouží a jaký je smysl jejich setkání v Praze. V poslední době začíná již docházet k nápravě.

Bude hlavní město přispívat nějakou částkou přímo ze svého rozpočtu na organizaci zasedání MMF a SB? Zřejmě ano, asi po se týká hasičů, záchranky, městské policie. Budete tyto částky požadovat po státu, jak pokročila jednání v této věci?
Jan Hlaváček, Praha 3
Hlavní město Praha nepřispívá na zasedání obou institucí ze svého rozpočtu žádnými prostředky. Přispíváme na opatření, která souvisejí se zajištěním bezpečného pobytu návštěvníků a ochrany majetku, života a zdrávi Pražanů, tzn. že přispíváme na městkou policii, na zdravotní záchranou službu, na jejich přesčasové hodiny. Pravděpodobně budeme přispívat i na zvýšený úklid města a také město investovalo v předstihu do rekonstrukčních prací a velkých oprav, které by jinak dělalo až v průběhu příštího roku; to se týká vozovek, chodníků, stanice metra Vyšehrad a podobně.
Dopravní podnik zakoupil šedesát nízkopodlažních autobusů, které by jinak kupoval také o něco později. Tyto autobusy budou po zasedání sloužit občanům Prahy.

Bude i v době zasedání MMF a SB dohlížet na práci vašich strážníků v minulosti trestaný inpektor městské policie Milan Dratnal,,který působí ve vysoké funkci pod vašim přímým velením a z vůle radního Blažka?
David Solomon, Praha Co se týče pana Dratnala, nebudu se k němu vyjadřovat. Je to člen Unie svobody, která jej dala na kandidátku do zastupitelstva a jistě dobře zvážila jeho minulost. Pracuje v řadové funkci inspektora městské policie pod vedením pana doktora Tomíčka.
20. září 2000
20. září 2000