Padesát tisíc noclehů pro lidi bez domova

bezdomovci_stany_titul
Autor: Vojtěch Kolář
19. května 2014
19. května 2014

I přesto, že se letošní zima obešla bez extrémních mrazivých dní a nocí, bylo během zimních opatření pro lidi bez přístřeší zajištěno téměř 52000 noclehů (počet klientů x počet nocí) a přes 59 000 pobytů v denních centrech. Díky rozšířeným kapacitám se podařilo zabezpečit pro bezdomovce bezproblémové přežití nejkrizovějšího období bez větší újmy na zdraví.

  • 3 minuty čtení

Tyto závěry vychází z společné schůzky zástupců Magistrátu hl. m. Prahy, Centra sociálních služeb Praha, Armády spásy, Naděje, Charity, Městské policie a Dopravního podniku, která se uskutečnila za účelem vyhodnocení průběhu zimních opatření pro osoby bez přístřeší v průběhu zimy 2013/2014.

Opatření byla zavedena v listopadu loňského roku a platila do letošního března.

Díky jasně nastavené funkčnosti celého systému se podařilo nejen zajistit pobyt a pomoc pro bezdomovce v zimním období, ale navíc si město ověřilo v praxi významnou část nově zaváděné koncepce bezdomovectví,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček.

Oproti minulým létům byla tentokrát přesně termínově nastavena doba trvání zimních opatření, zapojeny od začátku do nich byly i neziskové organizace, které koordinovalo Centrum sociálních služeb Praha. Noclehy byly zajišťovány pěti noclehárnami, třemi denními centry a nočním centrem U Bulhara.

„Kromě celoročně provozovaných zařízení, byly v rámci mimořádných zimních opatření zřízeny noclehárny Vysočany (Praha 9) a Vackov (Praha 3), ve kterých byly služby klientům poskytovány zdarma. O všechna zařízení byl u lidí bez přístřeší velký zájem, o čemž svědčí zaplněné kapacity po celou dobu platnosti opatření,“ upřesnil radní pro sociální oblast Martin Dlouhý.

Nově byl navíc zaveden centrální dispečink, který ve spolupráci s městskou policií zajišťoval odvoz bezdomovců z městské hromadné dopravy. Centrální dispečink v této souvislosti uskutečnil 3 435 hovorů.

Efektivnější byla i práce v terénu. „Za období od listopadu do března uskutečnili terénní pracovníci přes 20 600 kontaktů. Kromě toho byla bezdomovcům podávaná teplá polévka a čaj, dostávali oblečení a zajištěna jim byla i zdravotní péče,“ doplnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Podle Tomáše Jána se nově zaváděný systém zimních opatření osvědčil a zajistil lepší provázanost poskytovaných služeb. „I přesto, že bychom s jeho fungováním mohli být spokojeni, praxe poukázala zároveň na určitá slabá místa. Zejména v zařízeních s větší kapacitou se ukázalo, že je v nich obtížnější poskytovat klientům potřebnou individuální péči,“ nastínil ředitel Ján.

Z toho důvodu se do budoucna uvažuje o menších zařízeních nejlépe v blízkosti lokalit s vyšší koncentrací lidí bez přístřeší. „Určitě by tento model přinesl další zefektivnění poskytovaných služeb a nabídl lepší možnosti řešení problematiky bezdomovectví v Hlavním městě Praze,“ dodal radní Dlouhý.

Zimní opatření s řadou zavedených novinek vyšly Prahu na 7,4 mil. Kč, což je méně,než se čekalo. V úvahu je však třeba vzít, že šlo o velmi mírnou zimu. Ze zajímavostí uveďme, že při sčítání klientů v noclehárnách se ukázalo, že 22 % klientů mělo občanství jiné než ČR (především Slovensko), 17 % klientů byly ženy, průměrný věk byl 45 let.

Zástupci všech organizací se shodli na vyšší kvalitě a rozsahu opatření, než tomu bylo v uplynulých letech, a zejména pak vyzdvihli fungující vzájemnou spolupráci. Zimní opatření na příští zimní období by měla být připravena již do konce září.