Pan zastupitel Kasl se snad jen mýlí-článek radního hl. m. Prahy Bc. Pavla Klegy, uveřejněný dne 12.11. 2005 v deníku MF DNES
Prodej pozemku na Národní třídě, který kritizuje, probíhal ve veřejné soutěži, kterou jsme samozřejmě nijak neschovávali. Důkazem je mimo jiné fakt, že se do ní přihlásilo sedm zájemců. Konečné rozhodnutí o osudu pozemku jsme pak přesně podle zákona ponechali na zastupitelích hlavního města, kteří dostali k dispozici i všechny potřebné dokumenty.
Pan zastupitel Kasl se snad jen mýlí |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 12.11.2005 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: PAVEL KLEGA
Pan opoziční zastupitel hlavního města a bývalý primátor Jan Kasl se pouští do předvolebního klání. Na svůj prapor si jako pravděpodobná pražská jednička kandidátky opoziční SNK-ED napsal tlustým písmem „Pryč s korupcí“ a rozhodl se, že se pustí ihned do boje. Ten boj musí svést, i kdyby si tu korupci měl vymyslet. Přesně v tomto duchu také sepsal svůj článek s názvem Velký předvolební výprodej, který MF DNES uveřejnila 8. listopadu 2005.
Nechci ale s panem Kaslem sklouznout do předvolební expresivní rétoriky a bezobsažného osočování. Chci naopak uvést konkrétní a jednoduše prokazatelná fakta.
Prodej pozemku na Národní třídě, který kritizuje, probíhal ve veřejné soutěži, kterou jsme samozřejmě nijak neschovávali. Důkazem je mimo jiné fakt, že se do ní přihlásilo sedm zájemců. Konečné rozhodnutí o osudu pozemku jsme pak přesně podle zákona ponechali na zastupitelích hlavního města, kteří dostali k dispozici i všechny potřebné dokumenty. Tvrzení pana Kasla, že jsme se tento prodej „pokusili schovat do balíku dalších materiálů“, proto považuji spíše za nepovedený žert. Navíc každý prodejmajetku města předkládající člen městské rady musí zastupitelům náležitě zdůvodnit a v diskusi obhájit. A zastupitelé také nejsou negramotní a umějí číst. Je to ostatně naprosto stejný postup, který používala městská rada v době, kdy byl primátorem pan Kasl. My jsme ho ale ještě doplnili o další podrobná pravidla a daleko více otevřeli veřejné kontrole.
Takto probíhal i prodej pozemku na Národní třídě. Na jeho koupi jsme dostali více nabídek a vybrali jsme z nich tu, která je nejvýhodnější pro Prahu. Kupující v ní nabídl 180 milionů korun, což je zhruba 240 tisíc korun za metr čtvereční, a je to skvělá nabídka. Druhý zájemce však byl ochotný zaplatit o šedesát milionů méně, což je hodně velký cenový rozdíl. Proto jsme rozhodli, že pokud by první kupující z nějakých důvodů obchod neuzavřel, zrušíme soutěž a začneme znovu. Prostě proto, že jde o velmi exkluzivní pozemek, a jak soutěž potvrdila, můžeme za něj požadovat i velmi exkluzivní cenu. Pan Kasl naopak na jednání zastupitelstva prosazoval, aby v případě, kdyby první kupující odstoupil, následoval automaticky prodej druhé nabídce -tedy město by na tom tratilo minimálně 60 milionů korun. Neuspěl se svým návrhem, zastupitelé s ním nesouhlasili, a já jejich rozhodnutí naprosto chápu. Co už ale nechápu, je následná reakce pana Kasla, který fakticky většinu zastupitelů obvinil z možné korupce.
V druhém případě, který si vzal Jan Kasl na mušku, šlo o prodej pozemku na Smíchově. Jen ve zkratce. Hlavní město se rozhodlo prodat svůj pozemek za cenu zde obvyklou v místě proluky majitelům sousedního pozemku, který je rovněž její součástí. Radní ve svém návrhu vycházeli z doporučení řady odborných institucí - mimo jiné i sekce Útvaru rozvoje hlavního města -podle nichž není příliš reálné, že by se uvedenou proluku podařilo zastavět při vlastnictví pozemků dvěma majiteli. Naopak scelení těchto pozemků jí dává velkou šanci. Zastupitelé nakonec na návrh pana Kasla rozhodli, že se pro předmětný městský pozemek bude hledat zájemce ve veřejné soutěži. Přestože Rada hlavního města důvodně pochybuje o správnosti tohoto řešení, názor zastupitelstva bude samozřejmě akceptovat.
***
Pražské fórum
Jak vidí prodej městského majetku
Pavel Klega
Prodej pozemku na Národní třídě jsme nijak neschovávali