Pietní akt na bývalém popravišti na střelnici v Kobylisích

V památném areálu na někdejší střelnici v Praze - Kobylisích dnes odpoledne proběhl pietní akt na památku českých vlastenců, kteří zde byli popraveni v letech nacistické okupace. Smuteční věnce položili zástupci kanceláře prezidenta republiky Václava Klause, představitelé Senátu, Poslanecké sněmovny a vlády ČR, hlavního města Prahy, generálního štábu, Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších sdružení, která se hlásí k odkazu protinacistického odboje v českých zemích. Jménem vlády připomenul oběti českých vlastenců náměstek předsedy vlády Pavel Rychetský. Vzdal úctu mimo jiných předsedovi první protektorátní vlády generálu Aloisovi Eliášovi, spisovateli Vladislavu Vančurovi a dalším představitelům českého národního, kulturního a politického života, kteří zde položili své životy. „Slovo nezapomeneme znamená závazek, odpovědnost, znamená, že vždy při svých krocích, politických i státnických budeme mít na paměti statečně prolitou krev našich občanů, že ji nikdy nevyměníme za mocenské zájmy, nebo krátkodobé cíle,“ řekl Pavel Rychetský.Jménem Pražanů a v zastoupení primátora Prahy Pavla Béma promluvil jeho náměstek Jan Bürgermeister. Připomenul, že v době heydrichády zde položili životy i mnozí rukojmí, umělci, vědci, veřejní pracovníci i zcela nevinní občané. Zmínil se i o dalších německých popravištích, kde hynuli čeští lidé. „Musíme si přiznat, že o odboji v Praze v letech okupace a o lidech, kteří se ho zúčastnili za cenu nejvyšší dnes víme daleko méně, než na příklad o průběhu pražského povstání a jeho hrdinech… Lepší poznání událostí a lidských osudů, které předznamenaly složitou dějinnou cestu k obnovení národní a státní samostatnosti po její ztrátě 15. března roku třicet devět. Toto poznání spolu s co nejhlubším pochopením všech peripetií uplynulého šedesátiletí, oscilujícího mezi demokracií a totalitou, mezi svobodou a porobou, mezi válkou a mírem, mělo by být výrazným mementem a poučením pro naši současnost. Neměli bychom zapomenout všech obětí, které byly přineseny ještě před vypuknutím rozhodujícího závěrečného boje osvobození našeho národa a státu. Zejména také těch, kdo zemřeli na půdě tohoto města.“ Připomenul, že byl popraven i pražský primátor dr. Otakar Klapka. „Jejich památka zavazuje i nás, kteří jsme válku a okupaci nezažili. Měla by nás vést k práci ve znamení míru a ve znamení odhodlání neopakovat chyby a omyly, které vedly ke ztrátě státní a národní samostatnosti, ke světové válce, i k dočasnému vítězství nové totality a nesvobody v poválečném období,“ řekl dále mimo jiné náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Přílohy:
P5060032.jpg (Věnec hl. m. Prahy na památném místě položil v zastoupení primátora jeho náměstek ing. Jan Bürgermeister.)
P5060041.jpg (Náměstek pražského primátora ing. Jan Bürgermeister ve svém proslovu vzdal čest památce obětí nacistického teroru.)
6. května 2003
6. května 2003