Pietní akt u příležitosti výročí popravy generála Heliodora Píky
![Dnes se před budovou Generálního štábu v Praze na Vítězném náměstí konalo pietní shromáždění k výročí popravy generála Heliodora Píky.](/documents/42305/68148/Dnes+se+p%C5%99ed+budovou+Gener%C3%A1ln%C3%ADho+%C5%A1t%C3%A1bu+v+Praze+na+V%C3%ADt%C4%9Bzn%C3%A9m+n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD+konalo+pietn%C3%AD+shrom%C3%A1%C5%BEd%C4%9Bn%C3%AD+k+v%C3%BDro%C4%8D%C3%AD+popravy+gener%C3%A1la+Heliodora+P%C3%ADky..jpg/3901062f-b54d-6a7e-c190-db57babcbdd9?t=1704398348042)
Dnes se před budovou Generálního štábu v Praze na Vítězném náměstí konalo pietní shromáždění k výročí popravy generála Heliodora Píky.
- 1 minuta čtení
Vzpomínkového aktu se zúčastnil předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny České republiky Jan Vidím, primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a další významní představitelé, kteří uctili památku generála Píky položením věnců.
„V motáku adresovaném synu Milanovi dne 12. února 1949 napsal generál Heliodor Píka následující větu: Byl jsem přesvědčen, že musím být osvobozen, proto jsem podepsal i tendenční výklad doktora Vaše... Bylo to čtyři měsíce před první politicky motivovanou justiční vraždou v komunistickém Československu,“ připomněl pražský primátor Pavel Bém korespondenci mezi generálem a jeho synem a dodal: „Heliodor Píka patřil k těm nemnoha, kteří iluzorní tváři Gottwaldovy suity nepodlehli. Edvard Beneš však nebyl ochoten prohlédnout. Po únorovém puči již bylo pozdě jako pro Beneše, tak pro Píku. Jak ale vyplývá z dopisu synovi, Píka i po zatčení nadále věřil v principy právního státu. Tato důvěra se za změněných okolností ukázala lichá.Čest jeho památce.“
Heliodor Píka byl československý voják a legionář, významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje a oběť komunistického teroru. Po únoru 1948 byl zatčen a obviněn ze zrady a ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 21. června 1949 na dvoře plzeňské věznice Bory. Tato poprava byla první politickou justiční vraždou v socialistickém Československu.
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.