Praha získá dotaci přes 320 milionů korun na rekonstrukci a snížení energetické náročnosti Pragerových kostek

Ministerstvo životního prostředí ČR minulý týden rozhodlo o poskytnutí finančních prostředků ve výši 320,8 milionu korun na rekonstrukci administrativní části areálu Emauzy II, takzvaných Pragerových kostek, kde sídlí městská organizace Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a dlouhodobě zde funguje Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Praha tak získá významný zdroj financování pro obnovu architektonicky významných budov.
- 3 minuty čtení
Objekty v areálu Emauzy od významného architekta Karla Pragera jsou v současnosti ve špatném technickém stavu. Nyní však hlavní město spolu s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy získalo významný zdroj financování pro potřebné opravy. Ministerstvo životního prostředí ČR totiž 24. března 2025 podpořilo záměr poskytnutí dotací ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci programu Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře (ENERGov) financovaného z prostředků Modernizačního fondu.
Podpora ve výši 320,8 milionu korun je konkrétně určena na rekonstrukci a snížení energetické náročnosti budov v areálu, kde hlavní město plánuje kompletní obnovu.
„Díky získané dotaci přes 320 milionů korun můžeme zahájit důležitou rekonstrukci Pragerových kostek v areálu Emauzského kláštera, kde sídlí Institut plánování a rozvoje. Tato modernizace zahrnuje výměnu obvodového pláště, kompletní rekonstrukci interiéru, nový systém vytápění a chlazení a instalaci fotovoltaiky i retenční nádrže. Výrazně tím snížíme energetickou náročnost a zajistíme udržitelný provoz budov,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
„Získané finanční prostředky jsou výsledkem nastavené koncepční práce v oblasti energetiky. Při plánování rekonstrukcí se zaměřujeme jako na jedno z hlavních kritérií na energetickou efektivitu budovy a snažíme se v rámci projekčních prací a následné rekonstrukce připravit snížení jejich energetické náročnosti,“ uvádí předseda Výboru pro energetiku Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Chabr a dodává: „Současně systematicky vyhledáváme možnosti externího financování, abychom minimalizovali zátěž městského rozpočtu. Tím šetříme nejen investiční, ale i budoucí provozní náklady, zejména u historických budov. Navíc přispíváme ke zlepšení životního prostředí díky nižší spotřebě energie takto opravených budov.“
„Rekonstrukce Pragerových kostek je klíčovým krokem v modernizaci městských budov a jejich udržitelném provozu. Piráti ji podpořili a hlasovali pro ni, už v minulém volebním období. Jsem nadšený, že se dotaci podařilo získat a můžeme nyní rozsáhlou renovaci tohoto významného komplexu zahájit. Hlavním cílem je snížení energetické náročnosti objektu, což přinese jak úspory, tak ekologičtější provoz. Tento projekt jasně ukazuje, že modernizace veřejných budov může jít ruku v ruce s udržitelností, a to je pro nás důležité téma,” sděluje první náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.
Kromě toho už hlavní město získalo také příslib dotace ve výši přes 71 milionů korun na snížení energetické náročnosti objektu Střední školy gastronomie U Krbu a 33 milionů Kč na stejný účel pro budovu Gymnázia Nad Štolou. Další dva projekty na snížení energetické náročnosti areálů pražských škol s dotací přes 100 milionů korun jsou pak v procesu schvalování.
„Více než 200 milionů korun míří na energetické úspory pražských škol. Například Střední škola gastronomie U Krbu získala dotaci přes 71 milionů korun, Gymnázium Nad Štolou více než 33 milionů a přes 94 milionů korun ještě očekáváme u VOŠ, gymnázia a SPŠ Podskalská a Akademie řemesel Praha. Je to jasný krok k modernizaci školských objektů a efektivnímu hospodaření s městským majetkem,“ doplňuje pražský primátor Bohuslav Svoboda.