Praha bez aut-článek primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, v čísle září 2005
Přesto však vedení města činí klíčová strategická rozhodnutí s jasnou a dlouhodobou vizí, která dopravní problémy v budoucnosti přinejmenším výrazně zlepší.
Praha bez aut |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 1.9.2005 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MUDr. PAVEL BÉM
Denně dostávám dopisy, ve kterých se mě Pražané ptají, kdy už město vyřeší dopravní zácpy, omezí vjezd automobilů do centra, případně kdy bude Praha přátelštější vůči chodcům a cyklistům. Odpověď není snadná. Neexistuje žádné zázračné řešení, navíc je to problém většiny evropských metropolí. Přesto však vedení města činí klíčová strategická rozhodnutí s jasnou a dlouhodobou vizí, která dopravní problémy v budoucnosti přinejmenším výrazně zlepší.
V Praze je registrováno 735 tisíc automobilů (z toho 593 tisíc osobních) a jejich počet stále roste. Stupeň automobilizace (počet obyvatel na jeden automobil) činil v Praze v roce 2004 2,0 a je jeden z nejvyšších v Evropě. Tento fakt samozřejmě negativně ovlivňuje život metropole.
Dlouhodobé řešení spočívá ve třech základních stavebních kamenech. Prvním je urychlená dostavba základního silničního skeletu, tedy obou expresních okruhů - vnitřního „městského“ a vnějšího „pražského“ - včetně vytvoření dostatečné kapacity záchytných parkovišť typu P + R (park and ride) se snadným přístupem k MHD. S jejich dokončením kolem roku 2010 lze předpokládat výrazné zklidnění a snížení dopravního zatížení nejen centra Prahy, ale i rezidenčních čtvrtí. (Zatížení se sníží např. v ulicích Veletržní o 35 %, Chotkově o 20 % či Korunovační o 15 % atd.) Druhým krokem je dokončení projektu regulace dopravy v historickém jádru města s využitím moderních informačních technologií, rozšiřováním pěších zón a pravděpodobným zpoplatněním vjezdu do centra.
Třetím základním stavebním kamenem je podpora a další rozvoj MHD. Téměř 60 % přepravních objemů je v Praze realizováno městskou hromadnou dopravou, což staví naši metropoli na 1. místo v Evropě. (Např. ve Vídni činí podíl MHD na přepravních objemech 46,6 %, v Berlíně 33,6 %, v Paříži 27,5 % a v Římě 26,5 %.) Praha dotuje hromadnou dopravu neuvěřitelnou částkou 12,3 mld. Kč. Za poslední dva roky byla zprovozněna nová tramvajová trať na Barrandov (náklady 2,5 mld. Kč) a trasa metra IVC1 na severní terasu města (náklady 8,66 mld. Kč), byla zahájena výstavba trasy IVC2 do Letňan (náklady přesáhnou13 mld. Kč), nemluvě o obnově vozového parku metra, na kterou město vyčlenilo 800 milionů Kč, a o moderních nízkopodlažních tramvajích, které přijdou na 1,1 mld. Kč. Velká energie i finanční zdroje jsou dnes investovány do rozvoje cyklistických stezek. Jen v letošním roce to bude 28 milionů Kč.
Dne 18. září proběhne v Praze tak jako každý rok Den bez aut. Pro zlepšení dopravní situace a životního prostředí tak mohou udělat, byť jen na zkoušku, hodně i sami Pražané. 18. září použijte MHD a auto nechte doma!