Praha odmítá nařčení MFD, že se nechala připravit o pozemky za miliarduPozemky Praha nevlastnila, nemohla se o ně tedy nechat připravit

Pozemky, které měl podle dnešního vydání MFD Odbor správy majetku Magistrátu hlavního města Prahy převést na a. s. Xaverov, a připravit tak město o zhruba miliardu Kč, nebyly již od padesátých let minulého století v majetku města. Ředitel odboru Radek Svoboda je tedy na nikoho převést ani nemohl. V rámci standardního administrativního postupu pouze souhlasil s vymazáním duplicitního zápisu města v katastru nemovitostí

  • 3 minuty čtení

Pozemky, které měl podle dnešního vydání Mladé Fronty DNES (dále MFD) Odbor správy majetku Magistrátu hlavního města Prahy převést na a. s. Xaverov, a připravit tak město o zhruba miliardu Kč, nebyly již od padesátých let minulého století v majetku města. Ředitel odboru Radek Svoboda je tedy na nikoho převést ani nemohl. V rámci standardního administrativního postupu pouze souhlasil s vymazáním duplicitního zápisu města v katastru nemovitostí.

V roce 1999 v rámci rozsáhlé revize pozemků, na které by Praha mohla dne zákona č. 172/1991 Sb. uplatnit nárok, zjistil Odbor správy majetku MHMP, že dotyčný pozemek v minulosti byl v majetku HMP. V dané době byl zapsán na již zaniklý subjekt Drůbežářský průmysl s. p. Město, proto preventivně uplatnilo stejně jako ve stovkách obdobných případů své případné nároky a nechalo se zapsat do katastru nemovitostí jako vlastník.

V roce 2003 se na HMP obrátila a. s. Xaverov se žádostí o uznání svého vlastnického práva z titulu privatizace. Svou žádost odůvodnila tím, že a. s. vznikla už k  31. 3. 1991 z rozhodnutí ministra zemědělství jako státní akciová společnost, kdy stát vložil do a. s. veškerý majetek, se kterým hospodařil státní podnik. Z tohoto důvodu nemohlo hl. m. Praha nabýt vlastnictví předmětného majetku k 24. 5. 1991. Nutnou podmínkou pro splnění podmínek zákona č. 172/1991 Sb. je totiž vlastnictví ČR, což nebylo splněno, protože ČR byla vlastníkem akcií, nikoli majetku vloženého do a.s. Proto bylo po prověření výše uvedených skutečností přistoupeno k uznání, že zápis hlavního města Prahy v katastru nemovitostí je chybný. Nejednalo se o žádný převod majetku, ani v rámci tohoto administrativního úkonu nebyly posuzovány ceny předmětného majetku.

Záležitost byla v letošním roce  znovu prověřena a v již září tohoto roku bylo vypracováno právní stanovisko, které výše uvedený právní názor potvrdilo. Přesto je  v  z á j m u  p r á v n í  o p a t r n o s t i  podávána žaloba na určení vlastnictví.

Zároveň je třeba zdůraznit, že hl. město Praha vedlo v podobných případech soudní spory, ovšem neúspěšně právě z výše uvedených důvodů, tj., že majetek nebyl ke dni účinnosti ve vlastnictví ČR, ale a. s. „Podotýkám, že se jedná o standardní postup, který hlavní město Praha uplatňuje při prověřování majetku, který přešel na město ze zákona č. 172/1991 Sb. a forma notářských zápisů je používána pro prohlášení majetku za majetek hl. m. Prahy, tak i pro uznání, že hl. m. Praha vlastníkem není,“ vysvětluje Svoboda.

 

V Praze 14. 11. 2005

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

14. listopadu 2005
14. listopadu 2005