Praha opět ocení zručné studenty stříbrnou medailí
Již podeváté, ve středu 22. května ve 12:30 hodin, budou v Brožíkově sále Staroměstské radnice jako vítězové soutěže Sollertia Praha oceněni nejzručnější studenti pražských středních odborných škol. Z rukou radního Víta Šimrala převezmou originální stříbrné medaile vyražené k této příležitosti Českou mincovnou. Účast médií a veřejnosti na ceremoniálu je vítána.
- 1 minuta čtení
![Ilustrační obrázek: Stříbrné medaile udělované hl. m. Prahou za nejlepší výkony v dovednostních soutěžích SOLLERTIA.](/documents/42305/68148/Ilustra%C4%8Dn%C3%AD+obr%C3%A1zek_+St%C5%99%C3%ADbrn%C3%A9+medaile+ud%C4%9Blovan%C3%A9+hl.+m.+Prahou+za+nejlep%C5%A1%C3%AD+v%C3%BDkony+v+dovednostn%C3%ADch+sout%C4%9B%C5%BE%C3%ADch+SOLLERTIA..jpg/9ba23252-6f29-3342-84d1-bb58492b1180?t=1704398916262)
Hlavním principem dovednostních soutěží Sollertia je přímé porovnání výkonu žáků a odborníka z praxe, takzvaného vyzyvatele. V závěrečném kole obdrží studenti stejný úkol jako vyzyvatel. Nejlepší soutěžící, který dosáhne alespoň 66 % výsledku vyzyvatele, je oceněn čestným titulem Sollers (z lat. zručný) a medailí zhotovenou ze 42 gramů ryzího stříbra. V letošním ročníku se soutěžilo v deseti oborech vzdělání – Truhlář, Mechanik opravář motorových vozidel, Kadeřník, Elektrikář, Strojírenství, Cukrář, Stavebnictví, Kuchař, Malíř – Lakýrník a Podlahář. Soutěž v posledně jmenovaném oboru se pilotně konala za účasti zahraničních škol.
„Sollertia ukazuje, že v pražských školách se stále ještě najde spousta schopných a motivovaných žáků, kteří se nebojí vyzvat mistry svých oborů. A takoví, co se výzev nezaleknou už na škole, nebudou mít problém prosadit se i později, na pracovním trhu,“ uvedl radní pro oblast školství Vít Šimral.
Dovednostní soutěže Sollertia mají za cíl rozšířit přímou účast podniků jako budoucích zaměstnavatelů na obsahu výuky a na hodnocení výsledků žáka, a to zejména v praktickém vyučování. Zapojení odborníků z praxe obohacuje a rozšiřuje praktickou výuku odborných předmětů, posiluje vazby mezi podniky a školami a je možné díky nim objektivně zjistit úroveň získaných vědomostí a dovedností žáka v porovnání s profesionálem v oboru.