Praha zavedla pro tělesně postižené dopravu ode dveří ke dveřím
Tělesně postižení Pražané s průkazy ZTP a ZTP-P mohou ode dneška využívat unikátní typ přepravy, kterou po předchozím objednání zabezpečuje osm mikrobusů.
- 3 minuty čtení
Tělesně postižení Pražané s průkazy ZTP a ZTP-P mohou ode dneška využívat unikátní typ přepravy, kterou po předchozím objednání zabezpečuje osm mikrobusů.
„Systém je hodně podobný taxislužbě, jen s tím rozdílem, že přeprava se objednává minimálně tři dny dopředu a že za cesty k lékaři, na úřady, do denních stacionářů a chráněných dílen klienti nic neplatí,“ popisoval nově zavedenou službu její iniciátor, radní pro sociální oblast Jiří Janeček, s tím, že fakticky jde o dopravu ode dveří ke dveřím.
Nově zavedený systém přepravy je založen na objednání, a to prostřednictvím dispečinku, který má nepřetržitou službu. „Je to daleko operativnější systém než speciálně upravené autobusové linky v rámci integrované dopravy,“ uvedl zástupce ředitele příspěvkové organizace ROPID, která přepravu společně se Societou zajišťuje, Jiří Prokel. Klient si objedná přepravu na přesné datum a čas a uvede, jestli potřebuje přepravu vozíčku, případně odkud a kam. „Vozíček je možné si u nás zapůjčit. V případě, že má klient problémy zvládnout schody, máme k dispozici schodolez. Přepravujeme i vodící a asistenční psy a po dohodě i další drobná zvířata,“ nastiňuje rozsáhlou nabídku služeb ředitelka Krejčí.
Pokud se klient nedostaví na sjednané místo do 15 minut, řidič volá dispečink, který se pokusí ještě kontaktovat zákazníka. V případě neúspěchu auto odjíždí. „Snažili jsme se systém nastavit tak, abychom uspokojili co nejvíce klientů a eliminovali případy, kdy si z nějakých důvodů zákazníci přepravu na poslední chvíli rozmyslí nebo se k vozu nedostaví,“ dodala Krejčí.
Přepravu zajišťují také proškolené posádky, které absolvovaly kurzy zdravotní pomoci. „Pro přepravu lidí s rizikovějšími zdravotními problémy můžeme nasadit i posádku tvořenou dvojicí řidičů s bohatou praxí ze záchranné zdravotní služby,“ upřesňuje Krejčí.
Doprava bude zajišťována v pracovních dnech vždy od 7.00 do 19.00 hodin. „Dva mikrobusy budou jezdit nepřetržitě, a to i o víkendu. Nová služba totiž klientům nabízí i možnost objednat si přepravu za nákupy, do divadla, kina nebo na výlet. A to nejen mimo Prahu, ale i do zahraničí,“ vysvětluje zástupce ředitele ROPID Prokel. Podle něj je tato služba už zpoplatněna a pohybuje se od 5 do 20 korun za kilometr.
Nejde jenom o novou službu, ale i o vytvoření pracovních míst pro tělesně postižené spoluobčany. Zajišťovat přepravu bude celkem 56 lidí, z toho téměř 90 % tvoří také tělesně postižení. „Přizpůsobili jsme jim podle typu postižení pracoviště. Třeba pro nevidomé v dispečinku jsme nechali nainstalovat do počítačů speciální programy,“ líčila Krejčí.
„Podařilo se vytvořit službu pro tělesně postižené ode dveří ke dveřím, aby lidé nemuseli řešit přestupy a návaznosti přepravy nebo docházkové vzdálenosti od zastávek. Domnívám se, že se tím podařilo pro tyto lidi zvýšit komfort cestování po Praze,“ konstatoval radní Janeček.
Podobné systémy fungují v západní Evropě, kde dokonce v některých oblastech nahrazují kvůli ekonomičnosti klasickou autobusovou dopravu. „Roční rozpočet na nově zavedenou službu je plánován na přibližně osm milionů korun,“ doplnil Janeček s tím, že zkušební provoz bude po třech měsících vyhodnocen a podle toho způsob přepravy ještě uzpůsoben.
Objednat přepravu lze na www.societa.cz, dispečink@societa.cz, bezplatné telefonické lince 800 141 756 nebo 722 166 799.
V Praze 2. 3. 2009
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.