Pražský ani městský okruh se nesmí podcenit
Zdroj: Lidové noviny - Praha +3 další | Deník | Strana: 4 Kategorie: Zprávy / Politika Vydavatel: MAFRA, a.s. Autor: Eliška Nová 22. listopadu 2018
Důležité dopravní stavby má mít na starosti koordinátor. Úředníci nestačí, říká radní pražského magistrátu pro dopravu Adam Scheinherr
Co kromě mostů považujete za priority?
Okruhy. Chceme vytvořit jasnou pozici koordinátora pro Pražský okruh. Sice je to vládní investice, ale zásadní pro Prahu. Dopravě může značně ulehčit, protože auta nepojedou přes ni, ale po okruhu. Koordinátor z magistrátu, který by chodil na všechny schůzky nebo je i svolával, by byl jasným signálem pro vládu i ministerstvo dopravy, že o to Praha stojí, je silným partnerem a je připravená s čímkoli pomoci.
Koordinátorů máte v programu hned několik. Vážně je to něco, co zásadně pomůže?
U státních investic, ať už u těch, které má na starosti Ředitelství silnic a dálnic, nebo Správa železniční dopravní cesty, je potřeba, aby na schůzkách nebyl jen úředník, který má úřednickou pozici, ale i někdo, kdo má zodpovědnost a hlas. Když tam půjde někdo, kdo bude zodpovědný přímo náměstkovi pro dopravu nebo kdo bude zodpovědný radě, bude mít při jednáních úplně jiný hlas.
Například k debatám nad železnicí na letiště docházela v minulém období sama primátorka. Máte dojem, že to pomohlo?
Nevím, jestli se zúčastňovala těch důležitých jednání, nebo pouze těch, kde byly prezentovány nějaké výstupy. Nevím, jak do hloubky rozumí této tematice.
Myslím, že by na jednání měl být někdo, kdo problematice rozumí, expert v dané oblasti.
Jak budete koordinátory vybírat?
Už mám vytipovaná jména, ale musíme to ještě vyladit v koalici.
Když se vrátíme k okruhům. Co ten městský?
Jenom dokumentace pro územní řízení zabere čtyři roky. A to i v případě, že to bude mít naprostou důležitost. Městský okruh se nedá podcenit. Pokud se totiž něco podcení už v dokumentaci, víme, jak to může dopadnout. Už jsme to jednou zažili. Cena bude ve výsledku jiná nebo se bude propadat zem – vzpomeňme na krátery u Blanky. Příprava je důležitá.
O trase už rada rozhodla, budete ji nějak měnit?
Trasa se v podstatě měnit nedá, je jednoznačná. Musí se postupovat po etapách a postupně se dobírat k finální verzi. Uděláme všechno pro to, aby to bylo co nejdřív. Ty etapy jsou ale důležité proto, abychom nerozkopali jednu část Prahy a neucpali ji. Dnes navíc není zcela jasný plán, jak zakomponovat ulici V Holešovičkách. U té jsme se shodli, že je potřeba ji přesně zakomponovat do stavby, aby okruh nezpůsobil obrovské komplikace v celé jedné části města. Bohužel tenhle podklad dnes není.
Jak to?
Se zahloubením Holešoviček minulá garnitura nepočítala, my přicházíme s tím, že to je nutná radiála a je nutné o ní uvažovat jako o součásti městského okruhu.
Chcete zároveň posílit kapacitu stávajících křižovatek. Mělo by to suplovat okruh, než bude, aspoň v nějaké míře?
Ano. Jsou to stavby, které jsou připraveny, je na nich shoda a jsou jasně efektivní. Jde například o posílení Jižní spojky, kde v jedné části vznikne jízdní pruh, pak jedna mimoúrovňová křižovatka na Štěrboholské radiále, kde budou posilněny rampy. Posílena bude i Kbelská a Průmyslová. To vše může Pražanům v následujících pěti letech pomoci.
A harmonogram?
V největším stadiu připravenosti je rozšíření Jižní spojky a mimoúrovňová křižovatka na Štěrboholské. Mělo by být hotovo do tří čtyř let.
Jak moc to Praze uleví?
Ta místa jsou vybraná, protože tam dochází k zácpám, takže by to pomoci mělo.