Primátor Bém pokřtil pamětní mince ČNB k výročí sestrojení Staroměstského orloje

17. března 2010
17. března 2010

Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém pokřtil dnes odpoledne nové pamětní mince vydané Českou národní bankou u příležitosti 600. výročí sestrojení Staroměstského orloje podle návrhu Ivana Řeháka. Akce se uskutečnila ve slavnostních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice a kromě primátora Béma, který jí udělil záštitu, se jí za hlavní město zúčastnil také radní pro oblast kultury Ondřej Pecha. Součástí křtu byla oslava 10. výročí Evropské numizmatické asociace (ENA).

  • 3 minuty čtení

„Česká národní banka vždy udržovala tradici vydávání pamětních mincí a medailí k významným výročím naší země. Šestisté výročí sestrojení unikátní pražské památky, Staroměstského orloje, je součástí této tradice. Když pohlédneme na orloj samotný, jeho historii, zjistíme, že on sám je s tématem peněz více než úzce spojen. Orloj je pro celý svět jedním ze tří hlavních symbolů Prahy. Vedle panoramatu Hradčan a Karlova mostu. Všichni, kteří zamíří do Prahy, zamíří k Orloji, přinášejí Praze pochopitelně své peníze, přispívají k rozvoji turistického odvětví, přispívají k pozitivní propagaci Prahy,“  řekl primátor Pavel Bém a dodal: „Tvůrci této neobyčejné technické a umělecké památky neopomněli připomenout fakt, že čas jsou také peníze – a zpodobnili tuto moudrost v postavě lakomce chrastícího váčkem zlatých mincí, nebo možná slavných stříbrných pražských grošů, jež připomínají Prahu jako od středověku významné mincovní město. Je tedy důležité si uvědomit jak význam mincí, kvůli kterým jsme se dnes sešli, tak i Orloje, bez něhož by těchto mincí nebylo.“

Česká národní banka vyhlásila v listopadu 2008 u příležitosti 600. výročí sestrojení významné pražské památky, Staroměstského orloje, celostátní neomezenou anonymní soutěž na vytvoření uměleckého návrhu pamětní mince. Podávat návrhy bylo možno do 16. ledna 2009, kdy byla soutěž oficiálně ukončena. Za tuto  dobu předložilo své návrhy celkem 30 výtvarníků, kteří zaslali 43 návrhů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila v lednu 2009 jako vítězný bez jakéhokoliv zpochybňování obsahových i výtvarných kvalit návrh akademického sochaře Ivana Řeháka získal návrh akademického sochaře Ivana Řeháka. Návrh, který byl oceněn a doporučen k realizaci zejména pro naprostý soulad obou stran, nápadité řešení lícní strany se ztvárněním postav apoštolů a originální pojetí rubové strany se čtvercovou kompozicí v kontrastu se zobrazením ozubených kol, byl nyní využit na ražbu dnes slavnostně pokřtěné  stříbrné pamětní mince v hodnotě 200 Kč.

Bankovní rada souhlasila na svém zasedání v únoru 2009 s rozhodnutím komise a schválila realizaci mince na 17. března 2010. Spolu s ní české veřejnosti představena také sběratelská ražba podle dalšího z oceněných návrhů. Jeho autorem je akademický sochař Vladimír Oppl a líc, jakož i některé další parametry mince, byly upraveny tak, aby nedošlo k záměně s pamětní mincí realizovanou dle návrhu Ivana Řeháka.

Mince byly netradičně pokřtěny bankovkovou drtí z pravých 200 a 1000 Kč bankovek tzv. bankovním prachem.

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.