Primátoři o Blance: vinu nesou politici
Mladá fronta DNES | 19.9.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 18 | Autor: Kateřina Frouzová Adam Váchal | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová
Výjezdy a vjezdy komplexu Blanka
Pavel Bém má jasno v tom, kdo může za prodražení Blanky. Adriana Krnáčová počká na audit
Exprimátor Pavel Bém (ODS) stál na počátku stavby tunelu Blanka, nynější primátorka Adriana Krnáčová (ANO) na jejím konci. Jak oba hodnotí stavbu dnes, když se komplex otevírá pro řidiče?
* Kdo podle vás nese vinu za to, že se tunel prodražil a otevřel s několikaletým zpožděním?
Bém: Vím poměrně přesně, kdo za neuvěřitelná zpoždění nemůže. Bém a jeho rada. Tunelový komplex se začal stavět na konci roku 2006. K 31. prosinci 2010 měla být dokončena podle podepsané smlouvy stavební část, k 31. prosinci 2011 pak část technologická. V září 2010 bylo dokončeno 85 procent stavby, proplaceno 18 miliard korun a podle prohlášení mluvčího Metrostavu se firma zavázala, že dokončí stavbu v termínu. No, a mezitím utekly další čtyři roky. Celková cena stavební části byla 21 miliard, za tu jsem zodpovídal já, respektive moje rada, a celého díla zhruba 26 miliard. Jak se nakonec cena vyšplhala na 36 miliard, je i pro mě dost nepochopitelné. Asi polovinu takzvaných vícenákladů dokážu akceptovat – propady ve Stromovce a změny technologie stavby, nové stavební a bezpečnostní přepisy, které „přistály“ z Bruselu, „vylepšení“, která si vymysleli starostové dotčených městských částí, nový Trojský most – hezčí, lepší, bezpečnější. Ale Hudečkovo prohlášení, že Blanka je „černou stavbou“, a následné bezprecedentní zastavení celé stavby? Neúnosné prodražení díky zpoždění a inflaci ve stavebnictví? Peníze na „kategorizace prací“, když draze platíme stavební dozor Inženýringu dopravních staveb? Peníze na právníky pro připravovanou a nesmyslnou arbitráž? A peníze za arbitráž, kde město nemělo šanci ovlivnit cenu za dodané dílo? To vše je neodpustitelná lidská hloupost, manažerský diletantismus a politická nezodpovědnost. A tady si mohou podat ruku pánové Svoboda s Hudečkem. A nemohou na tom nic změnit ani absurdní prohlášení pana Svobody a dalších, že Bém „mlžil“ před veřejností celkovou cenu díla. Proboha, jak mohl Bém něco „mlžit“, když smlouvy a jejich ceny byly veřejným dokumentem mnohokrát projednávaným v zastupitelstvu a orgánech města?
Krnáčová: Je to vina kumulovaná. Na jedné straně za to mohou zcela jistě dodavatelé a na druhé straně nesou velkou vinu i politici, kteří na radnici seděli. Ti dílem svým nekompetentním rozhodováním, pozastavením stavby či nedostatečnou péčí o to, v jakém stadiu se tunel nachází a jak je třeba postupovat, způsobili, že se tunel zpozdil o čtyři roky. Mohou za to i úředníci na odboru a pak samozřejmě stavební dozor, s nímž jsme v arbitráži. V tomto případě, myslím, nebyla odvedena dobrá práce.
* Je podle Vás Blanka předražená, nebo pouze drahá?
Bém: Blanka je především krásná a nesmírně užitečná. Je výsostně ekologickou stavbou, která se dotýká v pozitivním slova smyslu života přibližně 300 tisíc obyvatel naší metropole. Bude šetřit čas řidičům a bez nadsázky prodlouží život Pražanům. Ekoteroristé, kteří dnes kritizují její cenu, jsou stejní lidé, kteří před deseti lety bojkotovali její stavbu s odkazem, že se tunel musí razit, a nikoliv z povrchu hloubit, aby se nezničila Stromovka. Logicky, stavba kvůli tomu byla o několik miliard dražší. A také tato technologie vyústila v mimořádné situace a propady půdy. Jenom zázrakem nikdo nepřišel o život. Pro mě Blanka drahá není, či přesněji řečeno, peníze za to stojí. Bude sloužit Pražanům další desítky či stovky let. Jedinou výjimku z tohoto konstatování představují „vícenáklady“, za které může pan Hudeček a ti, kteří stavbě nepomáhali, naopak ji zdržovali. Není podstatné, zda úmyslně, nebo neúmyslně. Naprostou výjimkou je Adriana Krnáčová, která správně pochopila, že jediné, co má nějaký smysl, je tunelový komplex urychleně dokončit a zprovoznit. Gratuluji ke zdravému rozumu!
Krnáčová: To je otázka, na niž budu chtít odpověď. Jakmile Blanku otevřeme, budu žádat forenzní audit na průběh i financování a čerpání peněz. Bude mne zajímat, jak je možné, že se Trojský most podpisem úředníka najednou z původně plánovaných šesti set milionů vyšplhal na 1,3 miliardy.
* Co je podle vás Blanka bez Městského okruhu? Jeho dokončení se hned tak nedočkáme.
Bém: Blanka je významnou součástí Městského okruhu a po jejím zprovoznění bude dokončeno přibližně 75 procent celého systému. Není to sto procent, ale lepší něco než nic. I Strahovský tunel a tunel Mrázovka plní svoji neoddiskutovatelnou roli v pražské dopravě a pouze díky nim jsou dnes relativně chráněny obrovské rezidenční čtvrti města, jako je Praha 5 a Smíchov. Podobně „zázračnou“ funkci bude mít Blanka v Holešovicích či na Letné. Samozřejmě, celý nadřazený dopravní systém Prahy začne fungovat až po dokončení nejenom Městského okruhu, ale také tranzitního, velkého Pražského okruhu. To, co považuji za vůbec největší hřích mých nástupců, je skutečnost, že za celých pět let neudělali ani jeden krok, ani jedno rozhodnutí, nenakreslili ani jednu čárku pro přípravu navazujících staveb Městského a Pražského okruhu včetně oba okruhy spojujících radiál. To je vlastně zločin na zdravém rozumu i našem zdraví.
Krnáčová: O tom se stále dohadujeme – veřejnost i odborná veřejnost má různé názory, podobně jako lidé z magistrátu. Ale i kdyby to bylo tak nebo tak, je důležité, aby už byl tunel otevřený. Zda bude brzdit, nebo pomáhat dopravě, a já doufám, že spíše pomáhat, ukáže reálný provoz. Dle mého názoru je chybou, že nenavazuje na Městský okruh, který není dokončený. I pan kolega náměstek Petr Dolínek připustil, že mohou nastat komplikace způsobené neprovázáním tunelu s okruhem. Já nyní očekávám od stolu, že od otevření Blanky bude přispívat na infrastrukturní stavby v Praze.
* Kdy se tunelem projedete?
Bém: V sobotu, v neděli, v pondělí a pak každý druhý den až do omrzení. Je to podobné jako s každým těžkým porodem, na který se těšíte. Pak se dítě narodí a vy máte radost a nemůžete se té radosti nabažit. Ovšem pouze za předpokladu, že v Blance nebudou zácpy. To budu radši jezdit na kole…
Krnáčová: Byla jsem tam již několikrát, naposledy ve středu. Předávala jsem hlavnímu raziči tunelu svatou Barboru, patronku tunelářů. Myslím těch, kteří razí tunely, ne těch, kteří tunelují. Barbora pak byla osazena do výklenku, který je v Troji na začátku vstupu do tunelu. A kdy tam pojedu sama? Možná až budu někdy spěchat ze sedmičky nahoru na šestku. Ale určitě se jím projedu.