Přístroj na okrádání užívají taxikaří běžně

Mladá fronta Dnes - 19.3.2002
Taxikáři bez zábran okrádají své zákazníky, a dokonce si k tomu pořizují speciální přístroje. Magistrát připouští, že tom ví, ale nic nezmůže. Jsme bezmocní, vnitřek aut prohlížet nesmíme, tvrdí Josef Šídlo z živnostenského odboru magistrátu.
Česká televize přinesla reportáž dokazující, že do vozů taxislužby lze bez problémů namontovat zařízení turbo, které urychluje počítání kilometrů a tím okrádá zákazníky. Toto zařízení do vozů přidali prokazatelně mechanici firem Vladislav Hýbl v Praze 9, Miloš Gottwald v Praze 5 a Tomáš Vopálenský v Praze 8, spekulovat lze i o dalších.
V současné době jezdí v Praze přes čtyři tisíce vozů různých taxislužeb. Na to, aby mohl člověk vozit zákazníky jako taxikář, potřebuje koncesi. Tu uděluje živnostenský odbor. Pokud kontroloři zjistí nějaké porušování podmínek či podvody, může taxikář o koncesi přijít. Od roku 1993 do loňska o ni však přišlo pouze 57 taxikářů. Přitom podle zprávy ČT podvádí pomocí turba šedesát až osmdesát procent pražských taxikářů.
Ředitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasničkaje přesvědčen, že údaj, podle kterých šedesát až osmdesát procent taxikářů používá turbo, je pravdivý. Zároveň tvrdí, že magistrát nebojuje s podvodnými taxikáři dost razantně.
Pokračování na straně D2
Pokračování ze strany D1
"Podle silničního zákona může dát dopravní úřad v Praze, magistrátní odbor dopravy, tomu, kdo manipuluje nezákonně s taxametrem, pokutu až tři čtvrtě milionu korun, ale oni této možnosti vůbec nevyužívají." Policii podle něj i nynější zákony umožňují taxametr vylepšený o turbo zabavit.
"Naši pracovníci podle zákona vůbec nesmějí do auta. Můžeme kontrolovat doklady, ale nesmíme třeba prohlížet taxametr, zda měří správně," uvedl Šídlo. Kontrolovat vybavení vozu včetně taxametru mohou pracovnici Českého metrologického institutu a obchodní inspekce.
Podle primátora Jana Kasla by měly tyto instituce taxikáři, který má ve voze namontované turbo, doživotně odebrat koncesi a podat trestní oznámení. "Také by měly turba okamžitě zabavovat," řekl.
Advokát Daniel Šimánek tvrdí, že taxikář, který má ve svém voze namontované turbo, může být stíhán za přestupek či podvod podle výše částky, o kterou klienta ošidil.
"Jestliže by okradl zákazníky o více než pět tisíc korun, pak už by to byl trestný čin podvodu."
Zřejmě častější podvod než zkreslené měření taxametru je přepnutí na jinou sazbu. Řidič namísto třiceti korun za kilometr přepne a počítá jakoby jel mimo město, kdy si může nasadit jakoukoli cenu. "Při kontrolách jsme už evidovali čtyři sta nebo i tisíc korun za kilometr," řekl Šídlo. Na území hlavního města přitom platí regulované ceny taxislužby: 30 Kč nástupní sazba, 22 Kč za kilometr a 4 Kč za čekání.
Za obdobné přestupky nyní podle něj hrozí podnikateli pokuta do sta tisíc korun.
Pražští taxikáři však mají v záloze škálu dalších triků, které zkoušejí, i když jsou mnohým zákazníkům známé. Potvrdila to včerejší testovací jízda MF DNES: Řidič vozu poznávací značky AET 90-50 hned po vyjetí ze stanoviště vypnul taxametr, což je protizákonné, a za jízdu po čtyřkilometrové trase z Václavského náměstí k Motokovu na Pankrác si nechal zaplatit 250 Kč. Správná cena měla činit zhruba o sto korun méně. Účtenku taxikář vyplnil ručně a uvedl na ní pouze cenu a trasu jízdy. Podle zákona však musí účtenka vyjet z taxametru.
RADEK PLAVECKÝ, JAN ZIEGLER
20. března 2002
20. března 2002