Regionální kulatý stůl v Praze o vstupu České republiky do Evropské unie

V prostorách Grégrova sálu v Obecním domě včera dopoledne proběhla diskuse o vstupu do EU za účasti velvyslance a vedoucího Delegace Evropské komise v České republice Ramira Cibriána s reprezentanty pražského regionu v čele s primátorem Pavlem Bémem. Kulatého stolu se kromě zástupců hlavního města zúčastnili představitelé ministerstev, soukromého sektoru, vysokých škol a další hosté. Jednalo se o poslední regionální diskusi pořádanou Delegací Evropské komise v jednotlivých krajích České republiky. Před zahájením kulatého stolu se velvyslanec Ramiro Cibrián sešel s primátorem Bémem ke krátkému společnému jednání.

Ve svém úvodním vystoupení Ramiro Cibrián shrnul možnosti, které se Praze nabízejí pro čerpání prostředků z fondů EU. Zároveň však zdůraznil, že Praha je nejbohatším regionem v celé ČR a už dnes je její HDP vyšší než průměr zemí Evropské unie, což ji neumožňuje využít zdrojů, které jsou určeny pro méně rozvinuté oblasti. Praha ovšem může usilovat, jak dále uvedl velvyslanec Cibrián, o finanční pomoc pro regeneraci průmyslových zón v některých městských částech, podporu pro malé a střední podniky i pro rekvalifikační programy. Praha by také mohla čerpat prostředky na projekty v oblasti infrastruktury a životního prostředí.

Primátor hlavního města Pavel Bém se věnoval zejména přínosu vstupu do EU, který by se měl projevit hlavně v dokončení městských okruhů a získání finančních prostředků pro zvýšení pocitu bezpečí v metropoli. Magistrát počítá také se snížením kriminality a přílivem zahraničních investic a turistů. Primátor Bém připomněl škody napáchané loňskými povodněmi, i fakt, že by si Praha jako "hnací motor českého hospodářství" příspěvky od Evropské unie zasloužila i v dalších letech. "Je naprosto legitimní, abychom se ucházeli o solidární pomoc ze strany lépe prosperujících států EU, a to už proto, abychom s nimi co nejrychleji srovnali krok, " naznačil primátor snahy pražského magistrátu směrem k Bruselu.

V diskusi promluvili i náměstci primátora. Jiří Paroubek, který se věnuje finanční politice města, vyzdvihl spolupráci s Evropskou investiční bankou a za jednu z priorit města označil udržení tempa současného objemu investic v Praze. Shodně se zástupkyní Karlovy university Lenkou Rovnou z Fakulty sociálních věd náměstek Paroubek zmínil i zanedbanost ve financování vysokého školství. Náměstek primátora Jan Bürgermeister, jenž má v Radě hl.m. Prahy na starost územní rozvoj města, na základě ekonomických ukazatelů znovu podtrhl význam české metropole, zdůraznil i její výhodné dopravní umístění v budoucí rozšířené Evropské unii. Připomněl rovněž obrovský dluh, se kterým se město potýká v oblasti infrastruktury, jež byla po dlouhá léta zanedbávána.

Často zmiňováno bylo i postavení a prestiž Prahy v Evropě. Primátor Bém účastníky nenechal na pochybách, že i ostatní metropole by rády posílily svou roli v EU. Pro Prahu vidí primátor možnost v zesílení spolupráce s Vídní, i když nevyloučil širší středoevropskou spolupráci.
Obecně se kulatý stůl nesl v duchu očekávání, jak se Česká republika dokáže prosadit jako právoplatný člen Evropské unie. Výhrady zazněly směrem k nedostatkům v legislativě, jejichž rychlé odstranění umožní dříve čerpat z unijních fondů. Zásadní námitky ke vstupu do EU nezazněly.

Tiskové oddělení OPR MHMP
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: alena.molikova@cityofprague.cz
15. května 2003
15. května 2003