„S cenami jízdného se dá hýbat“

Mladá fronta DNES | 3.3.2016 | Rubrika: Praha | Strana: 15 | Autor: Jakub Heller | Téma: Volené orgány - Rada - Petr Dolínek

Náměstek primátorky Petr Dolínek nevylučuje, že by některé druhy jízdenek mohly zdražit

Petr Dolínek (ČSSD) je jedním ze sedmi magistrátních radních, kteří po rozpadu koalice zůstali ve svých funkcích. Do jeho působnosti spadají obory jako doprava, školství, evropské fondy či sociální politika. V rozhovoru pro MF DNES přiblížil některá dopravní opatření a novinky, které Prahu tento rok čekají. „Pracujeme na několika frontách najednou. Nejsem přítel toho připravovat jednu akci, která se nakonec nepodaří,“ říká.

* Jak se vám za současné nejisté situace na magistrátu pracuje?

Je daleko obtížnější zvládat problémy města v takto omezeném počtu radních. Ze začátku to všichni brali jako dočasný stav, potom nastoupila nervozita, co bude dál, a teď jsou za námi dva měsíce, kdy se zdá, že už to k něčemu spěje, ale vlastně se neví přesně k čemu. Není to jednoduché a nepřispívají k tomu ani úředníci. Řada z nich má totiž takovou negativní vlastnost, že když se něco mění, jen sedí, dívají se a čekají, jak to dopadne. Nechápu proč. Já mám ale v tomhle ohledu obrovské štěstí. O úřednících pracujících v odborech spadajících do mé kompetence nemůžu říci křivé slovo.

* Ne vše ale probíhá podle vašeho plánu. Zavedení nových parkovacích zón nabírá zpoždění. Původně měly vzniknout v dubnu.

O tom, kde budou parkovací zóny, rozhodují městské části. My v tomto ohledu fungujeme pouze jako servisní zázemí. Udělali jsme pro starosty vše, aby byli oni a potažmo i obyvatelé Prahy spokojení. Na základě další vlny jejich připomínek ale dostanou ještě poslední šanci předložit do 17. března své doplňky, výhrady a popřípadě i návrhy na zrušení části parkovacích zón. My pak následně připravíme nařízení pro radu hlavního města. Po jeho schválení vzniknou nové zóny do 120 dnů. Jejich spuštění odhaduji na konec léta. Již nainstalované parkovací automaty zůstanou na místě. Stejně tak i dopravní značení, které je ale přeškrtnutím zneplatňováno, aby nemátlo řidiče.

* Jak je to s Blankou? Máte v plánu nějaká další opatření spojená s její výstavbou?

Pozitivní je, že si doprava v Praze po otevření Blanky již částečně sedla. Intenzita dopravy rozhodně poklesla na více komunikacích, než na kterých se zvýšila. Když se projedete po Letné, tak si skoro nevzpomenete na to, co se tam před půl rokem dělo. Je to vidět i v Argentinské ulici a řadě dalších míst. Do konce ledna jsme do Blanky dostali deset milionů aut, která tím pádem nejela po povrchu. To považuji za výrazný úspěch.

* Na několika místech se ale kvůli Blance objevily komplikace.

Situace není ideální například na Vítězném náměstí nebo ve Strakonické ulici. V jejím případě se také ukazuje, že na pravém břehu Vltavy neexistuje sjezd z Pražského okruhu a všechny dopravní tlaky jsou svedeny pouze do této komunikace. Přilehlé městské části to tak odnášejí nejvíce. Ve spolupráci s nimi proto průběžně pracujeme na dalších opatřeních. Letos tak bude například v Patočkově ulici položen tichý asfalt. Během prvních jarních měsíců začneme měřit hluk a emise, abychom si srovnali, jaký vliv mělo otevření tunelu na povrchovou dopravu. Naším cílem ale bude také snaha naučit lidi využívat i další možnosti přepravy.

* Platí stále, že po Blance by měla na řadu přijít výstavba Radlické radiály?

Zprůjezdnění hlavního města a jeho okolí je pro uvolnění dopravy v Praze nezbytné. Radlická radiála je tak jednou z mých priorit a příprava její výstavby pokračuje poměrně svižným tempem. Vedle toho projednáváme s Prahou 12 možnost výstavby komořanského napojení na Pražský okruh a pracujeme také na obchvatu městských částí jako Písnice nebo Libuš. Mým cílem je příprava všech potřebných kroků jednotlivých staveb. Pokud se dostaneme až ke stavebnímu povolení a zjistíme, že na zahájení prací nejsou finance, tak se nic neděje. Povolení se dají prodlužovat a projekty budou připraveny na dobu, kdy na ně budou prostředky.

* Několik let se také mluví o omezení provozu na magistrále.

Zakončení diskusí o humanizaci magistrály bude jednou z největších výzev tohoto roku. Je tam potřeba nějak konečně rozhodnout a jednotlivé městské části mají odlišné názory, jak k tomu přistoupit. Do diskuse se navíc přidali i starostové Prahy 7 a 8, kteří poukazují i na to, že magistrála neprochází jen Prahou 1, 2 a 4, ale v podstatě pokračuje i na jejich území. Je proto třeba se o ní bavit jako o celém tahu od sjezdu v Holešovičkách až po odbočení na Jižní spojku. Jednání s městskými částmi nás teprve čekají a myslím, že budou velmi složitá.

* Jaké další projekty Prahu čekají?

Zásadní investicí bude zcela jistě záchrana Libeňského mostu. Je ale potřeba připravit opravy i celé řady dalších mostů, abychom předešli tomu, že se dostanou do podobně katastrofického stavu jako ten Libeňský.

* Budete letos hýbat s cenami jízdenek?

Zadal jsem našemu operátoru dopravy Ropidu, aby se podíval, co je možné v tomhle ohledu udělat. Cena roční jízdenky ale rozhodně zůstane neměnná. Což ostatně platí i pro tu nejlevnější, protože potřebuji mít dostupnou jízdenku pro krátké přejezdy. S cenou těch ostatních je možné hýbat. Prvotním cílem této analýzy ale není zdražení a větší výnos, ale hlavně posouzení stávající tarifní politiky. Musíme si uvědomit, že Praha dlouho, kromě zlevnění roční jízdenky, na cenu jízdného nesáhla. Zároveň jsme ale za poslední rok výrazně posílili tramvajovou i železniční dopravu, zavedli nový přívoz a prodloužili metro A. Zlepšili jsme tak služby bez navýšení ceny jízdného.

* Vloni v Praze přibylo černých pasažérů. Co s tím budete dělat?

Množství nalezených černých pasažérů se zvýšilo proto, že jsme navýšili počty revizorů. Není to tak, že by lidí, kteří jezdili načerno, skutečně přibylo. Obecně se o mně ví, že nemám k černým pasažérům takový ten razantní přístup ve smyslu, že černý pasažér je největší zlo. Spíš se snažím udělat všechno pro to, aby si mohl jízdu v pražské hromadné dopravě dovolit každý. Proto jsme zlevnili roční jízdenku. Zároveň ale nechci černé jízdy tolerovat. Většina lidí si cestování v Praze platí, tak jak má, a není možné, aby ho někdo zneužíval zdarma.

* Rada schválila vypsání soutěže na pražský veřejný systém sdílení kol, tedy bikesharing. Bude fungovat již letos?

Nejdříve musí proběhnout dialog s firmami a stanovit jeho cena. Přece jenom to není úplně obvyklý produkt. Je to trochu složitější, než když se soutěží třeba nákup nového vozu. Také se musíme s městskými částmi domluvit, kde budou stát pro kola stojany a o dalších podrobnostech. Pokud se nám podaří letos vše připravit, tak se městský bikesharing pro obyvatele i návštěvníky hlavního města spustí již příští sezonu. Připravujeme pro Pražany také lepší možnost uschování kol u vstupů do metra. Chceme, aby na nich mohli ke stanicím dojet z širšího okolí a měli možnost je tam bezpečně zaparkovat. Umožnilo by jim to vyřídit si ve městě své záležitost a vpodvečer si kola zase vzít a odjet domů.

 

3. března 2016
3. března 2016