Stihlo se Česko připravit na 2. vlnu?
Datum vydání: 08.09.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 20:00 90' ČT24 | Téma: Zdeněk Hřib
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Podrobněji situace v Praze. Připomínám že, zde přibylo rekordních 220 nakažených koronavirem. Metropole aktuálně zvažuje kvůli rekordním nárůstům další zpřísnění opatření. Nabízím ale rekapitulaci toho co bude v Praze od dnešní půlnoci platit. Kromě už teď povinného nošení roušek ve veřejné dopravě, na nádražích nebo na letišti je Pražané budou muset nasadit také třeba v obchodech nebo nákupních centrech. Omezí se i provoz restaurací a barů, zavírat se bude o půlnoci. Také Česká pošta bude na všech pražských pobočkách vyžadovat roušky.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Jednání primátora s vedení městských částí kvůli koronaviru formou videokonference řešili třeba nápor na odběrová místa, kde lidé mnohdy čekají i několik hodin. Starostové teď mají vytipovat, kde by mohla vzniknout nová.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
My se pokusíme ve spolupráci s těmi poskytovateli zdravotních služeb s těmi laboratořemi jim tam to místo zřídit.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Už teď je jasné, že by měla být brzy na Vítězném náměstí nebo u areálu Džbán. Podle ředitelky pražské hygieny totiž Praha zaznamenala další rekord přes 2 stovky nových případů. Rychlý nárůst pak komplikuje trasování.
Zdeňka JÁGROVÁ, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy
Dvě stě dvacet dneska určitě nestihneme. Samozřejmě to se ani stihnout nedá, nemůžete volat lidem o půlnoci a sdělovat jim, že jsou pozitivní to také nelze. Takže určitě během zítřejšího dne se všemi těmi pomocníky, které máme.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Pražská hygiena tvrdí, že pozitivně testované v optimálním případě kontaktuje do 48 hodin. Někteří nakažení ale zmiňují delší dobu, například jednoho z testovaných v sobotu hygiena kontaktovala dnes. Minulý týden - máte už to kompletně vytrasováno?
Zdeňka JÁGROVÁ, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy
No určitě, minulý týden už je kompletně vytrasován, kam možná jsou jednotky nějakých případů, které neměly správně zadanou adresu.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Případnou změnu trasování teď Ministerstvo zdravotnictví řeší s dalšími odborníky a šéf rezortu by výsledek měl předložit radě vlády pro zdravotní rizika.
Roman PRYMULA, vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví
Pokud ten systém je na hraně své výkonnosti tak je logické, že musí hledat cíle, které jsou samozřejmě důležitější, a proto to je určitě důležitější trasovat jedince, kteří mají příznakový průběh.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Zatím ale není příliš jasné, jak konkrétně by změna trasování měla vypadat.
Andrej BABIŠ, premiér, předseda strany /ANO/, 7.9.2020
Uvažuje hygiena o trasování jenom těch vážných případů.To znamená, že nebude, a to je úvaha.
Andrej BABIŠ, premiér, předseda strany /ANO/, 7.9.2020
Mám informace, že by se nestíhalo, že bysme trasovali jenom nějaké vybrané vlastně ty případy není pravdivá je to lživá záležitost.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Kontaktoval mě ministr školství s tím, že nabízí pro Prahu roušky, respektive respirátory pro učitele.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Těch je podle primátora v Praze 44 000. Pomůcky by ale měli dostat i nepedagogičtí pracovníci.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Určitě by to mělo zahrnovat i kuchařky třeba, to jsou nepedagogičtí pracovníci ve školství, protože když ty půjdou do karantény, tak tu školu tak můžete zavřít.
Martin ŠNAJDR, redaktor
Jedná se ale ještě o tom, kolik respirátorů na osobu poskytnout. Primárně má jít o zásoby ze státních hmotných rezerv. Dorazit by mohli v řádu dnů. Karolína Jelínková a Martin Šnajdr, Česká televize.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Petr Hlubuček náměstek primátora hlavního města Prahy, dobrý večer.
Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /STAN/
Dobrý večer.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Když ještě jednou, pane náměstku, zopakuji to číslo 211 potvrzených nových případů za posledních 24 hodin v hlavním městě. Aktuálně celkový počet pozitivních případů 6208. V tomto světle jsou podle vás dostatečná ta opatření, která začnou v Praze platit úderem půlnoci?
Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /STAN/
Tak je potřeba říci to, co všeobecně víme, že každá opatření, která se zavádějí tak jsou vlastně na základě teda nějakých údajů, ale vždycky jsme zatím koronavirem prostě ve zpoždění 10-14 dnů. To znamená opatření, která nyní zavedeme, tak se nám projeví prostě až za dalších 10 - 14 dnů. Samozřejmě jedna věc jsou nařízení hygieny. Na druhé straně jsou to doporučení, která dáváme nejenom na nějakou osobní odpovědnost každého z nás, ale také prostě přirozeně na základě zdravého rozumu. Prostě vstupují do jakékoliv veřejné budovy, ale i do hotelu do restaurace a podobně mám na sobě prostě roušku a sundávám si ji až ve chvíli, kdy prostě trošku nepotřebují. To znamená v té restauraci kupříkladu, když začínám teda požívat nějaký jídlo, nápoj nebo začnu sportovat, ale v těch uzavřených prostorách to doporučení prostě je. Ty počty se nám zvyšují. Nebereme to na lehkou váhu. S hygienou tu situaci stále sledujeme a vyhodnocujeme a samozřejmě bychom byli neradi, abychom ta opatření museli zavádět nová každý den nebo každý týden. Proto apelujeme prostě na Pražany, návštěvníky Prahy, aby ta opatření, která jsou zavedena důsledně dodržovala a vlastně s nějakou osobní odpovědností k tomu přistupovali.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Dobrá, na druhou stranu opravdu není pozdě zavádět roušky ve společných prostorách škol až opět o několik dnů později až od příštího pondělí? Za situace, kdy víme, že počet škol, které omezují výuku v Praze nebo jsou úplně zavřené přibývá. Zmiňme, například Základní školu Antonína Čermáka na Praze 6, to je další aktuální případ ke kterému došlo během tohoto dne. Není to pozdě?
Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /STAN/
Takhle já bych velmi nerad, aby politici se stavěli do role nějakých pro odborníků na epidemiologii. Od toho tady máme odborníky hygienickou stanici, Ministerstvo zdravotního.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Ptám se vás jako politika, který je odpovědný za bezpečnost v hlavním městě a ptám se vás, zda z tohoto titulu se vám nezdá, že ta opatření měla přijít rychleji.
Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy /STAN/
Tak rozhodně ta opatření měla přijít jednotná. A nic nepomáhá teda tomu, že ta opatření byla chaotická. Vlastně mnoho Pražanů nevědělo, co se děje. Ředitelé škol byli postaveni před situaci, že si to mají udělat podle svého. To znamená na ředitele škol a na pedagogy jsme navalili tím pádem nebo ministerstvo a vláda uvalila nové úkoly, na které oni nebyli připraveni. Oni prostě nejsou žádnými epidemiology, oni nevědí, jakým způsobem mají v té škole ta opatření zavádět. To znamená ta situace z tohoto pohledu spíše je nepřehledná a není tím pádem jednotná, a to je špatně. Takže mě samozřejmě těší, že se to sjednotilo a ředitelé škol to vítají. To že, zda opatření byla zavedena teďka poté, co se vyhodnotil ten první týden, já si myslím, že to je velmi vhodné. A kupříkladu, když se podíváme, jak vypadá zavádění těchto preventivních opatření, hovořím o preventivních, to znamená jsou to roušky, jsou to hygienizace prostor, hygienizace rukou při vstupu do budov, tak jak vypadají v západní Evropě, to znamená, tam, kde ten covid měli problematický, my jsme v březnu si roušky nasadili, díky tomu jsme poměrně dobře přežili celý ten covid ty jarní měsíce, a teď prostě úplně děláme, jako že ten covid tady není, takže západní Evropa si celá ty roušky nasadila, a my jsme rozvolnili ta pravidla, proto nám rostou ty počty nakažených.