Zápis č.2/2006 z 61. jednání Finančního výboru ZHMP, ze dne 13.2. 2006

 

Přítomni :        dle prezenční listiny : přítomno 12 ze 17ti členů výboru a tajemník výboru

Nepřítomni:    M. Gregor, Ing. M. Kousalíková, R. Šteiner, RNDr. J. Witzany, Ph.D., MUDr. M. Hvížďala

    Hosté:        Ing. M. Trnka- ředitel MHMP, Ing. M. Skalický- spol. CWHB,  Ing. L. Svobodová –asistentka předsedy FV ZHMP, Irena Nováková-sekretářka předsedy FV ZHMP

 

Zahájení:    15,00 hodin

Ukončení :    17,00 hodin

 

 

Jednání řídil: Předseda FV ZHMP  Ing. Mgr. M. Poche

 

 

1)  Úvod

 

    Předseda finančního výboru Ing. Mgr. M. Poche přivítal přítomné na pravidelném jednání FV ZHMP.

Na úvod jednání byl přítomným rozdán  materiál „Analýza vyšších daňových příjmů za rok 2005 oproti rozpočtu“ (1 list textu a 3 listy tabulek) zpracovaný finanční sekcí MHMP na základě  požadavku RNDr. J. Witzanyho,Ph.D vzneseného při projednání  Přehledu o plnění příjmů na daních  do konce prosince   2005 na jednání FV ZHMP dne 19. ledna 2006 (bod  5) b) zápisu z 19.1.2005). Ostatní členové  FV ZHMP nepřítomní na dnešním jednání obdrží tento materiál do svých schránek.

 

 

a) Schválení programu:

   

    Předseda finančního výboru Ing. Mgr. M. Poche  zrekapituloval navržený program dle pozvánky na dnešní jednání FV ZHMP a uvedl, že stejně jako ostatní členové FV ZHMP obdržel elektronické sdělení RNDr. J. Witzanyho, Ph.D odeslané v pátek 10.2.2006 ve 23 hod., ve kterém  s odkazem na svoji předchozí omluvu  uvádí, že s ohledem na probíhající   jarní prázdniny bude tento týden mimo Prahu a nebude se moci  zúčastnit dnešního jednání FV ZHMP. Vzhledem k tomu, že byl prvotním iniciátorem projednání problematiky finančních a majetkových aspektů stěhování Magistrátu, rád by se projednání této problematiky zúčastnil a proto poprosil o přesunutí  tohoto bodu na  následné jednání FV ZHMP.  Současně požádal o doplnění dalších konkrétních podkladů k této problematice.

    Předseda finančního výboru Ing. Mgr. M. Poche  informoval přítomné, že k tomuto bodu je na dnešní jednání podle původní dohody pozván  Ing. M. Trnka- ředitel MHMP a přizván i zástupce spol. CWHB Ing. M. Skalický, který již je zde přítomen.

Otevřel diskusi k návrhu na přesun předmětného bodu na další jednání FV ZHMP s tím, že pokud bude většina přítomných souhlasit s přesunem tohoto bodu, telefonicky uvědomí Ing. M. Trnku- ředitele MHMP, že jeho účast na  dnešním jednání již není nutná  a omluví se přítomnému zástupci  spol. CWHB Ing. M. Skalickému. 

Po krátké výměně názorů bylo většinově rozhodnuto ponechat projednání tohoto bodu dle původního programu na dnešním jednání FV ZHMP a navržený program jednání byl bez dalších připomínek schválen.

 

 

b) Schválení zápisu z minulého jednání FV ZHMP konaného dne 19.ledna  2006   

 

    K návrhu zápisu  nebyly uplatněny žádné připomínky a byl jednomyslně schválen všemi 9ti přítomnými členy FV ZHMP.

 

 

c) Ověřovatel zápisu

 

Ověřovatelem zápisu byl jednomyslně  zvolen  JUDr. M. Jančík.

 

 

2) Tisk: 0938 k návrhu časového plánu vyúčtování hospodaření hl. m. Prahy za rok 2005 + usnesení Rady hl. m. Prahy číslo 0143 ze dne 31.1. 2006

 

    S problematikou přítomné seznámil  Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP. Jedná se o pravidelný materiál vycházející ze zákonů a Statutu hl. m. Prahy, který stanoví věcný postup a časový harmonogram pro jednotlivé subjekty hl.m. Prahy a MHMP tak, aby „závěrečný účet“ hl. m. Prahy za minulý rok spolu se Zprávou o výsledcích přezkoumání hospodaření hl.l. m. Prahy za rok 2005 mohly být projednány ZHMP v předepsaném termínu do konce června 2006. Regule dané  zákonem  č. 131/2000 Sb. o hl. m. Praze,  zákonem č.  250/2000 o rozpočtových pravidlech územních orgánů, zákonem č. 420/2004 Sb. o přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí a Vyhláškou  č. 551/2004 Sb. k zásadám a termínům finančního vypořádání se státním rozpočtem, státními finančními aktivy a Národním fondem jsou promítnuty v usnesení RHMP a jeho přílohách. Tisk byl již projednán RHMP dne 31.1.2006, která přijala usnesení č. 0143.

Doplňující dotaz JUDr. V. Jaroše,  kde je    řešení problematiky Inventarizace majetku HMP za rok 2005, zodpověděla  Ing. Z. Javornická zástupkyně ředitele MHMP pro finanční oblast pověřená  řízením ROZ MHMP, která informovala, že problematika inventarizace je řešena samostatným materiálem a procesem, který je časově koordinován tak, aby Závěrečná zpráva o inventarizaci majetku a závazků hl. m. Prahy za rok 2005 byla projednávána spolu s předmětným „závěrečným účtem“ na jednání ZHMP 22.6.2006.   

 

Po zodpovězení dotazu přijal FV ZHMP následující usnesení:

 

FV ZHMP bere na vědomí Tisk 0938 k návrhu časového plánu vyúčtování hospodaření hl. m. Prahy za rok 2005 a již přijaté   usnesení Rady hl. m. Prahy číslo 0143 ze dne 31.1. 2006

 

Hlasování: 15,25 hod. (Přítomno 10členů FV ZHMP)  

 

Pro: 10

Proti : 0

Zdržel se:0

 

 

 

3)  Tisk: 1087 k návrhu úpravy schváleného rozpočtu vlastního hl.m. Prahy na rok 2006

 

    S problematikou seznámil přítomné  Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP. Rozpočet vl. hl. m. Prahy na rok 2006 byl schválen již usn. ZHMP č. 32/01 ze dne 24.11.2005. V takto schváleném rozpočtu HMP byla předpokládána dotace ze souhrnného finančního vztahu státního rozpočtu k HMP ve výši 568 510 tis. Kč. Na základě zákona č. 543/2005 Sb. ze dne 2.12.2005, o státním rozpočtu ČR na rok 2006 došlo ke zpřesnění dotace pro vlastní hl. m. Prahu ve výši 435 391 tis. Kč. Proto bude zdrojem pro výdaje hrazené z původní předpokládané výše dotace ze státního rozpočtu navýšení příjmů rozpočtu na položce daně z přidané hodnoty, která je příjmem obce. Z dotace ze souhrnného finančního vztahu ke SR jsou v roce 2006 financovány pouze výdaje pro domovy důchodců, ústavy sociální péče, dávky sociální péče, školství, sbory dobrovolných hasičů a na výkon státní správy. Provedené úpravy se tak promítají v kap. 04- Školství, mládež a samospráva, 05- Zdravotnictví a sociální oblast a 09-Vnitřní správa. Z formálního pohledu vzhledem k uvedeným souvislostem nebude výsledkem změny upravený rozpočet, ale pouze úprava schváleného rozpočtu, která již byla odsouhlasena usn. RHMP č. 0180 ze dne 7.2.2006 a bude předložena ke schválení ZHMP dne 23.2.2006.

Po zodpovězení dotazu JUDr. V. Jaroše  k výši příspěvku pro sbory dobrovolných hasičů u MČ ze SR a z rozpočtu HMP   Ing. Z. Javornickou, zástupcem ředitele MHMP pro finanční oblast pověřenou  řízením ROZ MHMP, bylo odhlasováno následující usnesení FV ZHMP:

 

 

FV ZHMP doporučuje ZHMP schválit návrh na úpravy schváleného rozpočtu vl. hl. m. Prahy na rok 2006 (Tisk ZHMP Z-247)       

 

Hlasování: ve 15,35 hod. (Přítomno 12členů FV ZHMP)  

 

Pro: 10

Proti : 0

Zdržel se:2  (oba nově příchozí při zahájení hlasování)

 

4) Informace o požadavcích MČ na rozpuštění rezervy pro MČ

 

Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP v úvodu připomenul, že na minulém jednání FV ZHMP dne 19.1.2006 byl projednán   Tisk- 0965 k návrhu postupu městských částí při uplatňování žádostí o dotaci z rozpočtu hl.m. Prahy a způsobu jejich vyhodnocování na úrovni hl.m. Prahy v roce 2006  vč. přijatého usn. RHMP č. 0006 ze dne 10.1.2006 a stručně zrekapituloval nově schválený postup a jeho dílčí termíny.

Ing. Z. Javornická, zástupce ředitele MHMP pro finanční oblast pověřená  řízením ROZ MHMP, seznámila přítomné s dosavadním stavem uplatnění žádostí od MČ, s jejich celkovou výší  a postupem projednání na MHMP. Uplatněné žádosti byly na úrovni ROZ MHMP  zpracovány a do 15.2.2006 mají věcně příslušní správci kapitol určit za oblast jim svěřenou pořadí naléhavosti žádostí a svá stanoviska a doporučení předají náměstkovi primátora pro oblast finanční politiky. To již učinili radní Mgr. H. Halová a R. Šteiner. Pokud bude tento a další termíny projednání (ve FV ZHMP a v RHMP) dodržen, může být výsledný návrh z tohoto prvního kola projednání žádostí předložen dle původních předpokladů Zastupitelstvu hl.m.Prahy ke schválení na březnovém zasedání.

V rámci diskuse se přítomní shodli, že se sice jedná o první kolo projednání žádostí, ale s ohledem na výši uplatněných žádostí nebude pravděpodobně již vytvořená rezerva dostačující pro  druhé kolo, které mělo být posuzováno (pro blížící se  termín konání komunálních voleb) již  na zářijovém zasedání ZHMP.

 

FV ZHMP vzal bez připomínek jednomyslně na vědomí přednesenou informaci o požadavcích MČ na rozpuštění rezervy pro MČ a stavu jejich projednání dle zásad schválených usn. RHMP  č. 0006 ze dne 10.1.2006.

 

5) Zpráva o činnosti FV ZHMP v období od 1.7. 2005 do 31.1. 2006

 

    FV ZHMP se seznámil se zpracovaným návrhem Zprávy a souhlasil s jejím předložením ZHMP.

 

Hlasování: ve 15,50 hod. (Přítomno 12členů FV ZHMP)  

 

Pro: 12

Proti : 0

Zdržel se:0 

 

 

6)  Informace k alokaci pracovišť MHMP  

 

    Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP připomenul, že projednání této problematiky se uskutečňuje na základě návrhu RNDr. J. Witzanyho,Ph.D předneseného na minulém jednání FV ZHMP dne 19.1.2006. I když se nakonec nemohl dnešního jednání zúčastnit, není vyloučeno, aby se FV ZHMP k projednání této problematiky ještě vrátil. Dále zrekapituloval k jednání FV ZHMP předem předložené materiály (i v elektronické formě), které byly ještě doplněny právě na žádost  RNDr. J. Witzanyho,Ph.D. Jednalo se o usn. RHMP č. 0039 ze dne  10.1.2006, kterým bylo rozhodnuto  o přidělení veřejné zakázky na služby "Alokace pracovišť Magistrátu hlavního města Prahy" vč. RHMP  projednávaného  podkladového tisku 0838 s přílohami  a podrobnou důvodové zprávou (51 stran) obsahující podrobné analytické, zadávací a hodnotící podmínky této veřejné zakázky. Tyto původní podklady byly pro FV ZHMP doplněny o vysvětlující „Alokaci pracovišť“ a 5ti stránkový „Souhrn základních informací ke stěhování MHMP“.  Dále již bylo pro informaci ředitelem MHMP v materiálech k 34. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy distribuováno informační CD s analýzami týkajícími se alokací pracovišť.

Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP dále popsal genezi vzniku a vývoje tohoto záměru od usn. RHMP č. 0206 ze dne 22. února 2005, kde  RHMP vzala na vědomí Analýzu současného stavu a návrh optimální alokace pracovních míst MHMP, kterou zpracovala společnost Cushman & Wakefield Healey & Baker, s.r.o. a zároveň uložila řediteli MHMP zajistit dopracování Analýzy o posouzení dislokace organizací zřízených hlavním městem Prahou a společností založených hlavním městem Prahou. Dále pak bylo tímto usnesením řediteli MHMP uloženo předložit Radě hlavního města Prahy dokumenty potřebné k zajištění realizace postupu navrženého v Analýze.

Dopracovanou Analýzu o  “Relokaci některých pracovních míst Magistrátu hlavního města Prahy a vybraných organizací – analýza vybraných organizací, upřesnění vstupních dat a nastavení parametrů potřebných pro realizaci dislokace“ vzala Rada hlavního města Prahy svým usnesením č. 0913 ze dne 21. června 2005 na vědomí a uložila řediteli MHMP organizačně zajistit zadání veřejné zakázky „Alokace pracovišť Magistrátu hlavního města Prahy“ a předložit Radě hlavního města Prahy návrh na přidělení této veřejné zakázky.

Vzhledem k předpokládané ceně veřejné zakázky vyšší než 300 mil. Kč bez DPH, musela být hodnotící komise v souladu s ustanovením § 57 odst. 3 zákona č. 40/2004 Sb., o veřejných zakázkách, v pl. zn.  ustanovena vládou na návrh věcně příslušného ministra a RHMP svým usn.  č. 1080 ze dne 19. července 2005 navrhla zástupce za hlavní město Prahu jako členy a náhradníky hodnotící komise veřejné zakázky „Alokace pracovišť Magistrátu hlavního města Prahy“ a požádala vládu o ustavení hodnotící komise.

Vláda hodnotící komisi na návrh ministra pro místní rozvoj ustavila dne 9. listopadu 2005. Hodnotící komise byla složena z navrhovaných zástupců hlavního města Prahy, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Veřejná zakázka na služby „Alokace pracovišť Magistrátu hlavního města Prahy“ byla zahájena oznámením otevřeného řízení na centrální adrese dne 22. srpna 2005 pod evidenčním číslem 50012165. První jednání hodnotící komise se uskutečnilo dne 16. listopadu 2005 a na tomto jednání proběhlo otevírání obálek a byl pořízen Protokol o otevírání obálek. Na dalším jednání hodnotící komise, které se konalo dne 7. prosince 2005, byla vyhodnocena kvalifikace uchazeče a posuzována obsahová úplnost nabídky. Následně pak proběhlo samotné hodnocení nabídky, a to podle kritérií uvedených v oznámení zadávacího řízení. Z jednání hodnotící komise byla v souladu s ustanovením § 63 Zákona pořízena Zpráva o posouzení a hodnocení nabídek a protokoly o jednáních hodnotící komise a  na 2. jednání  dne 7.12.2005 byla jediná převzatá nabídka (spol. COPA Retail s.r.o.) zhodnocena jako odpovídající zadávacím podmínkám.

 

Po úvodním slově Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP otevřel diskusi:

 

Na otázky položené v diskusi odpovídal Ing. Martin Trnka-ředitel MHMP a Ing. M. Skalický- spol. CWHB (spol.  Cushman & Wakefield Healey & Baker, s.r.o. zpracovávala podkladové analýzy).

Záznam jednotlivých dotazů a příspěvků v rámci diskuse je pro stručnost u konkrétních  účastníků  diskuse sloučen. Projednání tohoto bodu trvalo více než hodinu a nelze proto doslovně zaznamenávat diskusní příspěvky ani odpovědi na ně.V rámci diskuse postupně a opakovaně vystoupili:

Ing. J. Kaňák, který zhodnotil  záměr soustředit MHMP pod „jednu střechu“ jako jistě přínosný. Kriticky se vyjádřil ke způsobu projednání záměru, který představuje velké a dlouhodobé dopady do rozpočtu HMP (a zakládá i startuje rozsáhlé nakládání s majetkem HMP – pronájmy případně i prodeje) a přitom byl projednán pouze RHMP bez účasti výborů ZHMP a ZHMP. Otázkou zůstává přesvědčivost obchodní soutěže u tak objemově významné a dlouhodobé  veřejného zakázky  s jediným uchazečem  a posouzení srovnání podmínek uzavřené smlouvy s jediným a vítězným uchazečem. Položil otázku, zda se při posuzování výhodnosti pronájmu a služeb facility managementu, kdy existovala jediná nabídka pro srovnání,  prověřovalo, zda na trhu existují podobné nabídky respektive zda součástí analýzy byla i poptávka ověřující kolik organizací je zde na trhu schopno učinit podobnou komplexní nabídku (pronájmu vč. služeb facility managementu).

JUDr. Ing. M. Ludvík a MUDr. M. Hošek vystoupili s otázkou, zda se před přijetím tohoto rozhodnutí zvažovala a řešila možnost výstavby vlastního objektu.

MUDr. M. Hošek se dotázal, zda se  zvažovala i možnost  koupě objektu v Jungmannově ulici a zda se porovnávala z dlouhodobého hlediska  varianta koupě proti pronájmu. V porovnávací tabulce „obecné výdaje a výnosy upotřebitelné v nové dislokaci“ je ve výdajích na opouštěné budovy MHMP (které mají být dále pronajmuty) jako úspora uvedena i běžná stavební údržba ve výši  85,795 mil. Kč. MUDr. M. Hošek z tohoto důvodu položil otázku, zda si bude běžnou stavební údržbu hradit nájemce.

Dále položil MUDr. M. Hošek dotaz, zda RHMP přímo odsouhlasila smlouvu se spol. COPA Retail s.r.o, nebo ji pouze uložila podepsat řediteli MHMP, respektive zda se vůbec RHMP seznámila s detailním zněním smlouvy.

Ing. J. Mach se kriticky vyjádřil k záměru, že budova MHMP musí být nutně v centru města. Ve středu města jsou náklady (pořizovací i pronajímací) o 1/3 vyšší než jinde. Umístění v centru města  je „přežitek“ odpovídající tak poměrům a myšlení Rakouska-Uherska, ale dnes v době rozvinutých informačních technologií se řada institucí (např. právě ČEZ, ČSOB a další banky) stěhuje na okraj města za předpokladu dobré dopravní dostupnosti (u stanice metra). Kriticky se vyjádřil k jednotkové ceně za m2 kancelářské plochy a dotázal se, zda existuje přístupný pasport budovy, který by mohl být k dispozici např. na příštím jednání ZHMP. Navrhl současně, aby se dnes na FV ZHMP projednání této problematiky neuzavíralo.

Mgr. O. Sedláčková, M.B.A. vystoupila s dotazy ohledně vlastníka pronajímané budovy v Jungmannově ul. a zda je pravda, že tato společnost budovu koupila od ČEZ, a.s. za cca 900 mil. Kč. Dále vyslovila otázky, proč v této době nekoupil  budovu MHMP, zda jsou v rámci smlouvy pro MHMP zohledněny výhody pro pronajimatele „z rozsahu“, kdy nemusí budovu pronajímat více nájemcům a jak je ve smlouvě zohledněno, že se v přízemí musí provádět  velké dispoziční úpravy a o jaký rozsah úprav se v bodově jedná. 

Ing. J. Kaňák položil doplňující dotazy k sazbě DPH ve smlouvě a k sankčním podmínkám a k možnostem odstoupení od smlouvy u smluvních stran a k předkupnímu právu HMP na objekt Jungmannova. 

JUDr. V. Jaroš vystoupil v době, kdy již na některé otázky odezněly vysvětlující odpovědi a proto uvedl, že již nepokládá další konkrétní otázky.  Zdůraznil ale, že u  podobných případů, kdy jde o nezanedbatelné a dlouhodobé výdaje z městského rozpočtu a kdy může následně dojít nejen k pronájmům, ale i prodeji uvolňovaných městských objektů, by měl být předem do zvažování záměru zapojen i FV ZHMP, případně podle příslušnosti i další výbory (hospodářské politiky).

 

 

V odpovědích Ing. Martina Trnky-ředitele MHMP a Ing. M. Skalického-spol. CWHB na položené otázky odeznělo:

 

V rámci definovaných podmínek veřejné zakázky byla  místem plnění stanovena dobře dostupná centrální část hlavního města Prahy, a tedy nabízený Objekt se musel nacházet v takto geograficky vymezené části hlavního města Prahy, která tvoří uzavřený obrazec. Takovéto situování objektu v centrální části města (dobře dostupné MHD)  tak  přináší relativně rovnocenné podmínky pro dostupnost pro všechny občany Prahy. Tato centrální dispozice nacházející se v 10ti minutové docházkové vzdálenosti od budovy Nové radnice je současně  nezbytná i  pro kontakt se stávajícími prostorami ve kterých nadále zůstanou působit   umístěny volené orgány RHMP, ZHMP , Výbory a Komise( a některé „servisní“ odbory MHMP s úzkou vazbou na tyto orgány).

V rámci původního záměru byly zvažovány i některé další možnosti pořízení objektu, avšak ani jedna z těchto možností se nejevila jako zcela reálná. Jednou ze zvažovaných možností byla vlastní výstavba, což je však poměrně finančně a odborně náročná záležitost, která především předpokládá pořízení vhodného volného pozemku. V centrální části Prahy se však takovéto vhodné pozemky již nenalézají. Obdobné je to i s nabídkou vhodných objektů k demolici a nové výstavbě či přestavbě. Další zvažovanou variantou byla forma leasingu. Jako provozně a finančně nejlepší byl vyhodnocen pronájem celého objektu vč. služeb facility managementu v jedné zakázce. 

    K výši nabídkové ceny   včetně DPH  4.783.800.000,- Kč si je třeba uvědomit, že tato nabídnutá „soutěžní cena“ je definována jako prostý 20ti násobek ročního příjmu z pronájmu. Při hodnocení vztahu celkové hodnoty budoucích výdajů na nájemné a tržní hodnoty adekvátního objektu je nezbytné provést diskontaci – odúročení.  Modelový příklad (yield = 10%) – Nabídková cena jako prostý 20ti násobek jednoročního nájemného (včetně DPH) = 4.783.800.000,- Kč. Roční nájemné =  239 190 000,- Kč. Pak činí současná hodnota (diskontovaná hodnota) budoucího nájemného pravidelně hrazeného po 20ti leté období  2 .036.359.306,- Kč.  Navíc tím získá hl.m. Praha volné zdroje, které mohou být zhodnocovány mírou zvolené cílové návratnosti kapitálu a umožní každoroční čerpání částky odpovídající sjednanému nájemnému po dané období.

    Při uskutečnění celé veřejné zakázky a zároveň při  pronájmu „opuštěných“ budov HMP dojde k roční úspoře provozních nákladů  vyčíslené  na cca    284 831 000,- Kč. V této částce jsou jednak zahrnuty náklady na „opouštěné“ objekty (např. nájemné za objekty, které si hl.m. Praha pronajímala, pojistné budov, služby, opravy, provozní náklady a mzdové náklady), dále předpokládané nájemné za „opuštěné“ budovy a investiční náklady (např. telefonní ústředna, kopírovací technika, docházkový systém, nákup nových vozidel). Nabídková cena v rámci veřejné zakázky činní ročně za nájem a facility management  239 190 000,- Kč. V celkovém důsledku znamená přijetí nabídky v rámci veřejné zakázky předpokládanou roční čistou úsporu  ve výši 45 641 000,- Kč.

V rámci vypočítávání úspory nebyla zvažována úspora energií, a to vzhledem ke skutečnosti, že celková nabídková cena (nájem a facility management) soutěžené budovy tyto předpokládané náklady neobsahuje. Jelikož plocha doposud  využívaných prostor, které budou uvolněny, je větší než prostory soutěžené budovy, předpokládají se další úspory v energiích a službách, které v současné době nelze vyčíslit. Další úspory, a to jak časové, tak i materiální vzniknou v důsledku podstatného omezení přesunu zaměstnanců různých odborů MHMP mezi dosud decentralizovanými pracovišti.

Vzhledem k tomu, že se v soutěženém objektu nachází rezerva administrativních prostor, lze předpokládat, že v případě využití těchto prostor pro některé příspěvkové organizace hlavního města Prahy dojde též k dalším úsporám na nájemném a správě v prostorech, které jsou dosud využívány pro tyto příspěvkové organizace, které také v současné době nelze přesně vyčíslit.

Ing. Martin Trnka-ředitel MHMP v závěrečném shrnutí ještě  v reakci  na dotazy proč si namísto spol. COPA Retail s.r.o. nekoupil v minulosti tuto budovu od ČEZu  MHMP(HMP) přímo, uvedl, že na toto nemůže přesně odpovědět, protože  v roce 2001-2002 nebyl ve funkci  ředitele MHMP. Upozornil ale na fakt, že MHMP (HMP) má jako případný kupec nemovitosti velmi ztíženou pozici vzhledem k tomu, že jako obec projednává předem záměr koupě a vlastní  nabídkovou cenu v ZHMP a zveřejňuje ji. Nemůže tak licitovat či spekulovat jako jiní privátní zájemci a naopak se vzhledem k této své zákonné otevřenosti, která je oproti jiným zájemcům slabinou, může stát terčem čistě účelových spekulativním dodatečných nabídek. Tak  jako tomu bylo např. v uvedeném období při zvažovaném  (a v ZHMP předem projednaném) záměru nákupu budovy „Merkurie“, kdy se po zveřejnění nabídkové ceny  HMP najednou objevili dva noví zájemci s vyšší cenou.

Ani případný nákup budovy v Jungmannově ul. již od spol. COPA Retail s.r.o. nevidí tak jednoduchý. I kdyby byla možnost její koupě, nebude již samozřejmě na prodej za 1 mld. Kč, ale současný vlastník (při zvážení svých úvěrových nákladů, nákladů na údržbu a opravy  a ostrahu budovy kterou vlastní již několik let a samozřejmě i určitého výnosového zhodnocení své investice) by mohl požadovat kolem 1,5 mld. Kč. Ani tato investice by nebyla konečná a pro možnost využití ze strany MHMP by bylo nutné investovat do přestavby v řádu několika set mil. Kč, což jsou náklady které musí nyní v průběhu 9ti měsíců vynaložit podle smlouvy uzavřené s MHMP pronajimatel spol. COPA Retail s.r.o (údajně 800 mil. Kč). Konečná cena takovéto investice ze strany HMP pro koupi objektu a jeho uzpůsobení pro potřeby MHMP by se pohybovala mezi 2-2,5 mld. Kč.  Ing. Martin Trnka konstatoval, že nevěří tomu, že ZHMP by bylo ochotno podobný výdaj z napjatého městského rozpočtu uvolnit.  Samozřejmě by město neslo další pravidelné nezanedbatelné provozní každoroční náklady spojené  využitím a správou a údržbou objektu v řádu desítek mil. ročně.

Postavit pro potřeby MHMP nový objekt znamená nejen najít vhodný pozemek a finanční prostředky k případnému zakoupení pozemku a k přípravě  a vlastní výstavbě objektu, znamená to samozřejmě kromě pořizovacích nákladů i  časovou náročnost na celý proces přípravy a realizace včetně každoročních provozních nákladů.

 

V závěru diskuse byly postupně formulovány návrhy usnesení FV ZHMP o kterých bylo hlasováno:

 

Návrhy Ing. J. Kaňáka:

 

1) Ukládá FV ZHMP zpracovat pro ZHMP hodnotící materiál o podmínkách a průběhu veřejné soutěže  se zhodnocením skutečnosti, že nebyla  problematika předem projednána ve FV ZHMP a dalších výborech ZHMP.

 

Hlasování: ve 16,50hod. (Přítomno 11členů FV ZHMP)   /návrh nebyl přijat/

 

Pro: 7

Proti : 4

Zdržel se:0 

 

 

2) Žádá Ing. Martina Trnku - ředitele MHMP o zpracování podkladového materiálu pro FV ZHMP zahrnující parametry pronajímané stavby a porovnání očekávaných (poptávaných ) parametrů v soutěži a předložených parametrů nabídky v soutěži

 

 

Hlasování: ve 16,50hod. (Přítomno 11členů FV ZHMP)   /návrh nebyl přijat/

 

Pro: 4

Proti : 3

Zdržel se:4 

 

 

Návrh Bc. O. Pechy:

 

FV ZHMP žádá informaci o navrženém stavu objektu  Jungmannova v rámci dislokace pracovišť.

Hlasování: ve 16,55 hod. (Přítomno 10členů FV ZHMP)   Tento návrh byl přijat

 

Pro: 10

Proti : 0

Zdržel se:0 

 

 

 

 

 

7) Různé

 

 

a) Informace o uložených volných finančních rozpočtových prostředcích hl. m. Prahy  k 31. lednu  2006

 

    FV ZHMP se bez připomínek seznámil s tímto pravidelným informačním materiálem ROZ MHMP a vzal ho  na vědomí.

 

 

b)  JUDr. V. Jaroš připomenul svůj dotaz přednesený mimo pořad jednání při projednání návrhu rozpočtu na rok 2006 dne 10.11.2005 ke stavu pohledávek hl m. Prahy, který se v zápise neobjevil. 

Ing. Z. Javornická zástupkyně ředitele MHMP pro finanční oblast pověřená  řízením ROZ MHMP dotaz zodpověděla ústně a informovala o vypsané OVS na správu (převzetí)  pohledávek  s tím, že po vyjasnění bude FV ZHMP poskytnuta souhrnná písemná informace.

 

 

 

    Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. M. Poche, předseda FV ZHMP poděkoval přítomným za účast a  zasedání FV ZHMP ukončil.

 

 

Příští pravidelné zasedání FV ZHMP se koná :

 

   ve pondělí  6. března  2006 od 15,00  hodin na MHMP

   Zasedací místnost bude upřesněna pozvánkou.

 

 

 

 

 

Ing. Mgr. M. Poche

Předseda Finančního výboru  ZHMP 

 

 

 

 

Ing. Zdena Javornická

tajemnice výboru

 

 

 

 

JUDr. M. Jančík

ověřovatel zápisu

 

V Praze dne 13.2. 2006

27. února 2006
27. února 2006