Zápis z 22. zasedání výboru pro infrastrukturu ZHMP, ze dne 23.3. 2005
Přítomni: pánové Habrnál, Froněk, Klega, Lukavský, Langmajer, Mach, Pázler, Šulc, paní Sedláčková
Omluveni: Hurda, Novotný, Horák
Hosté: Mgr. Jan Choděra - radní HMP
RNDr. Miloš Gregar - radní HMP
Ing. Světlana Kubíková - SÚRM MHMP
Ing. Jiří Toman - OMI MHMP
Petr Vlasák - ZHMP
Ing. Aleš Merta - předseda představenstva a gen.ředitel PUDIS, a.s.
Ing. Richard Kuk - PUDIS, a.s.
Ing. Hana Kulanová - PVS, a.s.
Program:
1. Komplexní řešení infrastruktury Rohanského ostrova
2. Územní energetická koncepce hl. m. Prahy
3. Různé
Ověřovatel zápisu: pan Pázler
Trvání: 09:00 - 11:00
Ad. 1
Problematika infrastruktury Rohanského ostrova. Pan Merta zahájil prezentaci společnosti PUDIS, a.s, která zpracovává pro Odbor městského investora MHMP (inženýrské sítě pod komunikací) a pro Technickou správu komunikací hl. m. Prahy (komunikace, ulice Pobřežní III) projekty řešení přípravy území celého Rohanského ostrova, které vycházejí ze změny územního plánu. Tyto projekty mají zajistit základní infrastrukturu tohoto území. Byla předvedena prezentace obecných informací o infrastrukturních sítí.
Ing. Kuk vymezil území ulicemi Pobřežní, Šaldova, Sokolovská až ke Švábkám a Libeňskému mostu a Rohanskému nábřeží. Do části území zasahují protipovodňová opatření, která omezují připravované projekty.
Reálný stav zájmového území - na území se nachází betonárka Metrostavu (částečně dotčená navrhovaným řešením), dále areál “Rustonka”, autobazar, území s navážkami (také nutná likvidace kvůli budovanému protipovodňovému opatření). Hlavní páteřní komunikační síť tvoří komunikace Pobřežní III, 1. etapa (bez problémů, je možno začít stavět) a 2. etapa (podmíněno likvidací areálu “Rustonka”), a Pobřežní VI (prakticky ulice Sokolovská). Infrastruktura tohoto území bude navazovat na Libeňský most, ale zde je problém s nevyřešenou otázkou rekonstrukce mostu.
Jednotlivé sítě - Vodovody: Oblast je připravena pro zásobování vodou dostatečně. V ulici Voctářova jsou vodovodní řady s dostatečnou kapacitou. Žádné další investice do vodovodů nejsou potřeba.
Plynovody: Sokolovskou ulicí vedou plynovody s dostatečnou kapacitou (DN 500, DN 300). Kapacitně dostačující pro zásobování oblasti. Navíc Pražská plynárenská společnost má zájem realizovat rozvod plynu v zájmovém území.
Dotaz RNDr. Habrnála ohledně zájmu Pražské plynárenské.
Odpověď ing. Kuka: Pražská plynárenská neřeší finanční výhodnost zavedení plynovodů do oblasti, ale rovnou se uvažuje kam povedou a jaký objem plynu by měl být dodáván. Měla by to být konkurence horkovodů.
Pan Merta dále představil varianty odvodňovacího systému vytvořené v rámci generelu odvodnění pro PVS, s odůvodněním vybrané varianty.
RNDr. Habrnál: Rohanský ostrov je citlivé území z hlediska povodňové ochrany (zátopové území, plánovány protipovodňové zábrany) a zájmů společnosti Povodí Vltavy. Proto byl vznesen požadavek představení posuzovaných variant 1., 2., 3. s odůvodněním vybrané.
Ing. Kuk: Okomentoval řešení odvodnění (objednávka PVS), řešení splaškové i dešťové kanalizace a řešení problému stávajícího proplachovacího kanálu (přívod vody do Libeňských bazénů). Byly vyprojektovány 3 varianty.
1. Proplachovací kanál zrušen bez náhrady, obměna vody v bazénech řešena separátně.
2. Proplachování bazénů vltavskou vodou při likvidaci stávajícího proplachovacího kanálu.
3. Zachování proplachovacího kanálu, využití pro proplachování doků. Odvodnění by bylo provedeno separátně. Rekonstrukci kanálu by provedla společnost Povodí Vltavy.
Varianty vycházejí z možností výstavby komunikací a likvidací některých areálů, aby plánovaná zástavba nebyla zdržována řešením odvodnění.
Komentovaná prezentace ing. Kuka k vybrané variantě č. 2 na obrazovém materiálu, která vysvětlovala výhodnost dané varianty. Následoval krátký komentář k variantám č. 1 a č. 3 s odůvodněním jejich vyloučení.
Zásobování území vodou není problém, kapacita je dostačující. Řešení spočívá ve vybudování zásobovacích páteřních řadů v ulici Pobřežní, které by dál sloužily pro zásobování území, stejným způsobem by byla řešena i distribuce zemního plynu do zájmového území.
Centrální zásobování teplem - Horkovody pro zásobování celého Karlína nestačí. Pražská teplárenská, a.s. realizuje horkovody (2 x DN 500) pro Karlín a Rohanský ostrov, které by pak pokračovaly až do Holešovic.
Zásobování elektrickou energií - silnoproud - bude nutné vybudovat novou rozvodnu 110/22 kV pro zajištění zásobování daného uzemí. Dále bude nutné vybudovat po trase nových komunikací 22 kV rozpínací kabely a 3 rozpínací stanice. Není vyřešeno vybudování této sítě. Pravděpodobně by to byl úkol pro PRE, a.s.. Obdobné je to i pro slaboproud. Do daného prostoru sahají kabely z Libně a Těšnova. PUDIS, a.s. navrhuje poze páteřní síť. Nepočítá se, že by konkrétní vedení kabelů bylo součástí základního projektu.
RNDr. Habrnál požádal ing. Kubíkovou o doplnění informací o protipovodňových opatřeních (odpověděl ing. Toman), a ing. Mertu o pokus vyčíslit, kolik by stála infrastruktura Rohanského ostrova.
Ing. Toman: Linie protipovodňové ochrany se buduje, dokončení probíhá po etapách (hotovy jsou 2 části), náklady na protipovodňová opatření Rohanského ostrova jsou cca 400 milionů Kč, které jsou kryty rozpočtem.
Ing. Kulanová (PVS, účastnila se jednání Výboru místo pana Rezka) - Řešení varianty odvodnění č. 2 je optimální, prakticky nenarušuje protipovodňová opatření, finanční náročnost variant je přibližně stejná.
Ing. Toman: Práce na protipovodňových opatření by sice mohly být provedeny dříve, ale díky oponentnímu posouzení návrhu protipovodňových opatření bylo ušetřeno 66 milionů Kč.
RNDr. Habrnála zajímá názor zástupce MČ Praha 8. Požádal o vyjádření p. Lukavského, místostarosty Prahy 8.
Pan Lukavský: Varianta 2 je dlouhodobě projednávaná a nejlepší z pohledu městské části.
Dotaz RNDr. Habrnála na p. Mertu: Co je možno uhradit z Evropských fondů?
Ing. Merta: Interpretace čísel je někdy zavádějící - je vyčísleno odvodnění celého území. Ale projekt se připravuje trochu jinak, území se jen předinvestovává pouze v komunikační síti, tj. ulice Pobřežní a nezbytné sítě, které jsou v ulici uloženy. Dále to už je úkol pro další investory, kteří by měli sítě dobudovávat. Právě toto je předmětem zájmu o fond JPD 2. Je to řešeno v rámci dokumentací Pobřežní III - 1. etapa, cca 150 milionů Kč (pozemní komunikace + inženýrské sítě), Pobřežní III - 2. etapa, cca 280 milionů Kč (pozemní komunikace + inženýrské sítě) + podchod napříč ulicí Pobřežní v ceně 30 milionů Kč. O prostředky na tuto výstavbu se bude žádat v rámci JPD 2.
RNDr. Habrnál vyzval ostatní členy výboru k diskusi.
Ing. Pázler: Otázka k rekonstrukci Libeňského mostu. Jaké jsou vazby mezi rekonstrukcí mostu a vybudování infrastruktury Rohanského ostrova?
Ing. Merta: Investorem rekonstrukce mostu je Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Problém je památková ochrana mostu. Je nutné počkat na rozhodnutí a pak zkoordinovat umístění retenční nádrže (varianta odvodnění č. 2).
p. Lukavský: Památková ochrana Libeňského mostu je naprosto zbytečná. Je potřeba most s dostatečnou kapacitou.
Ing. Merta. Připravují se rekonstrukce tří mostů. Štefánikův, Libeňský, Hlávkům, což bude samozřejmě řešeno postupně.
Ing. Toman: Problém s nevyřešenou otázkou rekonstrukce Libeňského mostu mají i České přístavy, a.s..
Ad. 2
Ing. Šulc: Komentář k materiálu o Územní energetické koncepci Prahy, navazuje na Územní energetický dokument. Opatření vycházející z této koncepce jsou propojena z opatřeními vycházející ze zákona o hospodaření energií (zákon č. 406/2000 Sb., v platném znění). Tato opatření jsou zejména povinné energetické audity (s ohledem na spotřebu energie). Další povinná opatření - regulace a měření na vytápěcích soustavách. Povinná opatření byla vyčíslena na základě provedených energetických auditů na 1 000 mil. Kč. Orientace je na skutečně ekonomicky návratná, tedy efektivní energeticky úsporná opatření. Zde rada přijala tzv. optimální variantu, představující investice v rozsahu 40 mil. Kč ročně.
Následuje komentář údajů, které dostali účastníci zasedání Výboru v materiálech (tabulka na str. 11 Shrnutí ÚEK pro RHMP) Rada hl. m. Prahy souhlasila s realizací opatření v rozsahu varianty minimální (viz následující tabulka).
Ad. 3
Ing. Mach: Otázka k Ďáblické skládce na radního Gregara. Existuje záložní plán pro případ prohraného sporu než jen platit odškodnění?
Otázka č. 2 k reorganizaci Magistrátu hl. města Prahy. Jaký dopad bude mít reorganizace na statut Odboru infrastruktury města? Patří tento odbor opravdu pod oblast obecních a krajských působností?
odpověď radního Gregara: V případě Ďáblické skládky, vliv soudního sporu na ukládání odpadu není.
doplnění RNDr. Habrnála: Majitel může uvažovat o odvozu již uložených odpadků někam jinam. Prohraje-li město spor, jsou uloženy odpadky bez souhlasu majitele.
radní Gregar: Nechme tento problém výhradně právníkům. Dovětek k reorganizaci - není to zcela dořešeno, ale jinam se to ve struktuře úřadu zařadit nejspíš nedá a daná oblast se jeví jako nejvýhodnější.
Doplnění RNDr. Habrnála: Je důležité obsah, nikoliv jméno. Odbor infrastruktury je správní záležitost, který nemá s výstavbou infrastruktury příliš společného.
ing. Pázler: Dotaz k veřejným WC. Pracuje se na nějaké koncepci městského veřejného WC?
odpověď RNDr. Habrnála: Nikdo se k odpovědnosti za koncepci a rozvoj WC nehlásí.
ing. Pázler: Veřejné toalety chybí nejen v centru Prahy, ale i např. na konečných tramvajových stanic.
radní Gregar: Je zpracován koncept rozvoje veřejných WC na území Prahy. Ovšem neexistuje žádná odezva od městských částí.
RNDr. Habrnál: Na dubnovém zasedání Výboru bude možné navýšit rozpočet, přednostně do technické vybavenosti. Podněty by měly být dodány do 10. dubna. Bude sestaven seznam priorit, v kterém můžou být zařazeny i příspěvky městských částí.
Varování p. Lukavského před přílišnými změnami v rozpočtu během roku. Měl by se přednostně připravovat rozpočet na rok 2006.
ing. Pázler: Požadavek ke schválení zápisu z minulého jednání.
RNDr. Habrnál: Nebyla vznesena žádná připomínka k zápisu z 21. zasedání VI ZHMP, konaného dne 16.2.2005. Zápis je platný.
RNDr. Lubomír Habrnál
Předseda výboru infrastruktury ZHMP
Ing. Petr Šulc Ing. Viktor Pázler
Tajemník Výboru infrastruktury ZHMP ověřovatel zápisu