Zápis z 3. zasedání Výboru pro kulturu ZHMP, ze dne 2.2. 2011

 

Přítomni: členové -   Bc. O. Pecha (předseda), Bc. F. Adámek (místopředseda), J. Liška (místopředseda), Mgr. P. Bříza, Mgr. J. Kalousek, Mgr. A. Kubišta, Ing. V. Novotný, Mgr. L. Štvánová

        tajemnice – Mgr. Z. Navrátilová

 

Hosté: Mgr. L. Kaucký, radní HMP

     Mgr. F. Cipro, ředitel OZV MHMP

 Ing. J. Cvetlerová, ředitelka OÚP MHMP

 Ing. A. Smolková, OÚP MHMP

Členové Komise RHMP pro udělování  grantů hl. m. Prahy  v oblasti kultury a umění:  J. Peňás, P. Vlasák

 tajemnice komise J. Lapáčková

 + dle prezenční listiny 22 zástupců odborné veřejnosti

 

Omluveni: R. Petrus

 

Nepřítomni:

 

1. Zahájení zasedání

  • Předseda uvítal členy výboru a přítomné hosty.

 

2. Schválení programu zasedání

  • Předseda výboru představil program jednání. Ing. Novotný navrhl doplnit do bodu 11. Různé informaci k návrhu výstav v režimu bezplatného užívání v Křížové chodbě, Rytířském sále a v románsko-gotickém prostoru Staroměstské radnice v Praze pro rok 2011, schváleném Radou hl. m. Prahy usnesením č. 98 ze dne 1. 2. 2011, a informaci o plánované rekonstrukci Clam-Gallasova paláce, Nové radnice a Mariánského náměstí. Ing. Novotný zdůraznil důležitost projednání těchto návrhů nejprve ve výboru, než budou následně projednány Radou hl. m. Prahy. Předseda výboru informoval členy o tom, že materiál o využití Staroměstské radnice prošel řádným schvalovacím procesem, byl projednán ve Výboru pro kulturu a volný čas ještě v předchozím volebním období a po projednání v Radě HMP v prosinci 2010 byl pouze doplněn anotacemi. Bc. Pecha zároveň navrhl do bodu 11. Různé zahrnout sdělení termínu konání semináře k procesu transformace příspěvkových organizací v oblasti kultury.

(Hlasování: 8 pro – 0 proti – 0 se zdržel hlasování). Program 3. zasedání výboru byl s navrženými změnami schválen.

 

3. Volba ověřovatele

  • Členové výboru zvolili ověřovatelem zápisu z tohoto zasedání Mgr. J. Kalouska.     

(Hlasování: 8 pro – 0 proti – 0 se zdržel hlasování)

 

4. Návrh rozpočtu na rok 2011

  • Bc. Pecha představil předkládaný materiál. Návrh rozpočtu na rok 2011 byl příspěvkovým organizacím v působnosti OZV MHMP sestaven na úrovni schváleného rozpočtu roku 2010, zvýšený o 19.622 tis. Kč – prostředky určené na mzdy dle nařízení vlády, které byly v r. 2010 schválené v rozpočtu kapitoly 0647 – rezerva, a které byly usnesením Rady HMP č. 914 ze dne 1. 6. 2010 z rezervy ve prospěch příspěvkových organizací uvolněny a o finanční prostředky na zajištění nových úkolů, snížený diferencovaně o 5 %. Vzhledem k reorganizaci, kdy byl OKP MHMP zrušen a oddělení kultury a oddělení cestovního ruchu byla zařazena do OZV MHMP, došlo i v kapitole 06 k novému rozdělení dle nových kompetencí. Na partnerství v oblasti kultury je navrženo 35 mil. Kč, každoročně se rozpočet na partnerství pohybuje kolem 25 mil. Kč a v průběhu roku je 3x – 4x navýšen v závislosti na finančních možnostech hl. m. Prahy. I navržená částka 35 mil. Kč je nedostatečná, v uplynulých letech byl rozpočet vždy upraven do výše 90 – 100 mil. Kč.

 

  • Ing. Novotný se dotazoval na bližší informace k návrhu rozpočtu památkové péče. Předseda výboru objasnil další členění finančních prostředků na koncepci památkové péče a na granty v oblasti památkové péče. J. Liška oslovil předsedu s dotazem ve věci rozpočtu pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na rok 2011, jakožto významného hudebního tělesa hl. m. Prahy. Bc. Pecha informoval členy výboru o schváleném navýšení rozpočtu pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK o 12 mil. Kč na rok 2011 oproti roku 2010.

 

Usnesení: Výbor doporučuje radnímu Kauckému návrh rozpočtu na r. 2011 ke schválení s tím, že částka 35 mil. Kč určená na oblast partnerství v kultuře je vzhledem ke skutečnému plnění rozpočtů minulých let značně podhodnocená. Výbor doporučuje tuto částku navýšit s ohledem na doporučené žádosti o finanční podporu s využitím neúčelové rezervy rozpočtu 2011.

(Hlasování: 7 pro - 0 proti - 1 se zdržel hlasování)

 

 

5. Změna názvu z Výboru pro kulturu ZHMP na Výbor pro kulturu a památkovou péči ZHMP

  • Předseda seznámil členy výboru s předloženým materiálem. Uvedený návrh souvisí s reorganizací Magistrátu hl. m. Prahy. Vzhledem k zániku Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP a ke vzniku samostatného Odboru památkové péče MHMP je nutné tuto kompetenci začlenit do názvu výboru, který se problematikou památkové péče bude i nadále zabývat.

·    Mgr. Kubišta zdůraznil důležitost účasti náměstka primátora pro školství, sport a památkovou péči - Ing. Weinerta, CSc. - na pravidelných zasedáních výboru. Bc. Pecha konstatoval, že účast náměstka Weinerta na zasedáních výboru předpokládá.

Usnesení: Výbor souhlasí se změnou názvu z Výboru pro kulturu ZHMP na Výbor pro kulturu a památkovou péči ZHMP. Výbor doporučuje předsedovi Výboru pro kulturu Bc. Ondřeji Pechovi předložit Radě hl. m. Prahy a Zastupitelstvu hl. m. Prahy návrh na změnu názvu z Výboru pro kulturu ZHMP na Výbor pro kulturu a památkovou péči ZHMP.

(Hlasování: 8 pro - 0 proti - 0 se zdržel hlasování)

 

6. Návrh na udělení víceletých grantů v oblasti kultury a umění pro rok 2012 – 2015

+ 7. Vyjádření nesouhlasu manželů Heřmánkových k neudělení 4letého grantu Divadlu Bez zábradlí

  • Předseda představil členům výboru navržený materiál a stručně členy výboru informoval o principech grantové politiky, o činnosti Grantové komise. Do diskuse se přihlásili: Ing. Novotný, J. Liška, Mgr. Štvánová, Mgr. Kubišta, Mgr. Navrátilová. Téma diskuse se týkalo fungování Grantové komise a postavení jejích členů, včetně hlasovacích práv, kategorizace divadel dle evropských standardů. K diskutujícím se připojil Mgr. Kalousek, který otevřel problematiku metodiky schvalování víceletých grantů.
  • Diskuse k bodu 6. programu jednání plynule přešla v související bod č. 7. Předseda připomněl členům problematiku neuděleného 4letého grantu Divadlu Bez zábradlí (dále jen DBZ), jejíž další projednávání si členové výboru odsouhlasili na minulém zasedání. Mgr. Kalousek se dotázal předsedy na hlavní důvod neudělení 4letého grantu DBZ. Bc. Pecha odpověděl, že Grantová komise ohodnotila uměleckou činnost DBZ pouze 52 body, přičemž k získání 4letého grantu bylo zapotřebí dosáhnout 61 bodů. Bc. Adámek připomněl, že proces přidělování peněz do kultury je podrobně popsán v zásadách kulturní politiky a v Grantovém systému a poukázal na odbornost Grantové komise, která není závislá na aktuálním politickém složení zastupitelů města. Do diskuse se přihlásil p. Heřmánek, ředitel DBZ, s tím, že Grantovou komisi nepovažuje za partnera při řešení neuděleného 4letého grantu, neboť jak uvedl, pravidla nejsou respektovaná právě samotnou Grantovou komisí a žádá si tedy jasné prohlášení hl. m. Prahy, zda chce nadále existenci DBZ či nikoli. V této souvislosti přednesl členům výboru otázku, proč hl. m. Praha prodloužilo s DBZ nájemní smlouvu na prostory až do roku 2018, když současně neudělí divadlu víceletý grant. Dále uvedl, že DBZ je z 80 % soběstačnou organizací s roční návštěvností cca 100 tis. diváků. Během svého diskusního příspěvku p. Heřmánek vyjádřil obavu z korupce a klientelismu Grantové komise a vyslovil přání na výměnu členů Grantové komise. Předseda Pecha se ohradil proti nařčení p. Heřmánka bez konkrétních důkazů.
  • Ing. Novotný požádal předsedu výboru o 5 min. přestávku za účelem krátké porady některých členů výboru. Předseda žádosti vyhověl.
  • Bc. Adámek vyzval členy výboru k uvážení, jaké by mělo být variantní řešení daného problému.
  • Předseda přerušil projednání návrhu na udělení víceletých grantů na příští zasedání výboru s tím, že je třeba prodiskutovat všechny varianty a možnosti.

 

Závěr: Návrhem na udělení víceletých grantů v oblasti kultury a umění pro rok 2012 – 2015 a vyjádřeným nesouhlasem manželů Heřmánkových k neudělení 4letého grantu Divadlu Bez zábradlí se bude zabývat výbor na svém příštím zasedání.

 

Ve 14.10 hod opustil zasedací místnost člen výboru Bc. Adámek.

 

8. Prováděcí pravidla pro posuzování žádostí o partnerství HMP v oblasti kultury     a volného času

  • Předseda představil členům výboru materiál k partnerství hl. m. Prahy v oblasti kultury a volného času. Partnerství je zaměřeno jak na pravidelně se opakující akce, tak na akce jednorázového charakteru. Do diskuse k projednávanému bodu se přihlásili - p. Liška, Mgr. Navrátilová, Mgr. Bříza, Ing. Novotný. Během diskuse zazněly dotazy, zda jsou akce dostatečně rozlišené a žádosti o poskytnutí finanční podpory v rámci partnerství nejsou duplicitní s žádostmi o grant. Mgr. Navrátilová ujistila přítomné, že duplicita je díky speciální počítačové aplikaci vyloučená. Dále byla zdůrazněna důležitost propagace hl. m. Prahy, kdy držiteli daru automaticky vyplývá povinnost propagovat hl. m. Prahu v rámci realizované akce, kterou město finančně podpořilo. Členové výboru se shodli na nutnosti probírat projekty zařazené do partnerství jednotlivě. Předseda uvedl, že Zásady pro přijímání partnerství HMP byly schváleny Radou hl. m. Prahy v roce 2009, a tak mohou tato pravidla a systém ostatní Výbory ZHMP v rámci své činnosti využít.

 

Usnesení: Výbor souhlasí s prováděcími pravidly pro posuzování žádostí o partnerství hl. m. Prahy v oblasti kultury a volného času.

(Hlasování: 7 pro - 0 proti – 0 se zdržel hlasování)

 

9. Partnerství v oblasti kultury a volného času 2011 – seznam žádostí

  • Předseda výboru zdůraznil důležitou součást partnerství v oblasti kultury a volného času, kterou je povinnost příjemce daru propagovat v rámci svého projektu hlavní město Prahu. Výbor se bude na svých příštích zasedáních žádostmi o partnerství zabývat jednotlivě a s jednoznačným kritériem, kdy bude důsledně a podrobně zkoumáno, zda žadatel o partnerství hl. m. Prahy již neobdržel na uvedený projekt grant HMP.
  • Ing. Novotný, Mgr. Štvánová, J. Liška a Mgr. Kubišta informovali, že řádně prostudovali přehled podaných žádostí o partnerství HMP v oblasti kultury a volného času a v momentě schválení rozpočtu hl. m. Prahy by přivítali jejich jednotlivé projednání na příštím zasedání výboru.

 

Usnesení: Výbor bere na vědomí seznam žádostí o partnerství hl. m. Prahy v oblasti kultury a volného času na rok 2011. Bez hlasování.

 

10. Informace o vyhodnocení veřejného projednání návrhu zadání celoměstsky významných změn územního plánu CVZ III.

·    Ing. Cvetlerová seznámila přítomné členy výboru s výsledky veřejného projednání návrhů zadání Celoměstsky významných změn III ÚP SÚ hl. m. Prahy, které se týkají Pražské památkové rezervace a současně jsou v zájmu výboru. Jedná se o prodloužení silničního tunelu SJM magistrály v úseku od garáží Slovan k Nuselskému mostu a o změnu funkčního využití ostrova Štvanice.   

·    J. Liška se Ing. Cvetlerové dotázal na míru omezení pro občany MČ Praha 2 v případě prodloužení silničního tunelu SJM magistrály v úseku od garáží Slovan k Nuselskému mostu. Ing. Cvetlerová informovala o výsledcích zpracovaných studií k tomuto tématu. Mgr. Bříza se zajímal o zpracovanou studii ke změně funkčního využití ostrova Štvanice a nabídl součinnost při realizaci postupných kroků.

 

Usnesení: Výbor souhlasí s:

  1. předloženou „Informací o vyhodnocení veřejného projednání návrhu zadání celoměstsky významných změn územního plánu CVZ III.“
  2. vyhodnocením veřejného projednání návrhu zadání celoměstsky významných změn územního plánu CVZ III., včetně návrhu zadání změn Z 2751/00 a Z 2752/00 územního plánu hl. m. Prahy.

Výbor doporučuje předložit veřejně projednané návrhy zadání změn CZV III. k projednání Radě hl. m. Prahy a Zastupitelstvu hl. m. Prahy.

 (Hlasování: 6 pro - 0 proti - 1 se zdržel)

 

 

11. Různé

Informace – podkladové materiály k příspěvkovým organizacím a záměru jejich transformace

  1. Bc. Pecha informoval členy výboru o plánovaném semináři na téma transformace příspěvkových organizací. Seminář se uskuteční dne 16. 2. 2011 od 13:00 hod v zasedací místnosti č. 349 na Mariánském nám. 2, Praha 1. Členové výboru obdrželi dostupné podkladové materiály zahrnující výsledky auditů příjemců navýšených grantů HMP a vybraných příspěvkových organizací HMP, souhrnné tabulky ukazatelů příspěvkových organizací za roky 2008, 2009, charakteristiku jednotlivých příspěvkových organizací v působnosti OZV MHMP – oddělení kultury, transformační proces příspěvkových organizací hl. m. Prahy v oblasti kultury - vypořádání připomínek k 15. 2. 2010. Návrh na transformaci příspěvkových organizací v působnosti OKP MHMP – II. Etapa – TISK R -1963 – obdrželi členové výboru již na 1. zasedání dne 15. 12. 2010.

 

  1. Předseda výboru předal slovo radnímu Mgr. Kauckému, aby pan radní informoval členy výboru o rekultivaci a regeneraci Clam-Gallasova paláce, Nové radnice    a Mariánského náměstí.
  • Mgr. Kaucký představil zmíněný projekt, uvedl, že tato zakázka je již v závěrečné fázi procesu schvalování. Pan radní si vyžádal právní stanovisko od ředitele Magistrátu HMP, kde budou popsány možnosti rekonstrukčních prací.
  • Do diskuse se přihlásil Ing. Novotný s dotazem na výši finanční částky potřebné na rekonstrukci Clam-Gallasova paláce, Mariánského náměstí a budovy Nové radnice, s dalším dotazem co konkrétně se bude rekonstruovat a zda je možné prohlédnout si projektovou dokumentaci. Radní Kaucký uvedl svůj záměr celý projekt rozfázovat, nicméně zakázka byla vysoutěžena jako celek, z čehož plynou hl. m. Praze finanční úspory. Ing. Novotný se obrátil na Mgr. Kauckého s dotazem na přesnou částku. Pan radní zmínil, že v 1. fázi je v rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2011 uvolněno na rekonstrukci Clam-Gallasova paláce 200 mil. Kč. Na celou zakázku je počítáno s částkou 788.950 tis. Kč. K dotazu Ing. Novotného, zda je možné nahlédnout v kanceláři pana radního do dokumentace, Mgr. Kaucký odpověděl kladně.

 

  1. V dalším bodu byli členové výboru informováni o schváleném usnesení Rady hl. m. Prahy č. 98 ze dne 1. 2. 2011 k návrhu výstav v režimu bezplatného užívání v Křížové chodbě, Rytířském sále a v románsko-gotickém prostoru Staroměstské radnice v Praze pro rok 2011.
  • Do diskuse se přihlásil Ing. Novotný a Mgr. Kalousek. Ing. Novotný dal podnět předsedovi a dalším členům výboru, aby na jednom z příštích zasedání byla řešena problematika Staroměstské radnice jako takové, neboť dle jeho mínění působí Staroměstská radnice zmatečným chodem a je třeba vést tuto historickou budovu koncepčnějším způsobem. Mgr. Kalousek se souhlasně vyslovil s příspěvkem Ing. Novotného a zmínil, že je třeba začít řešit nejprve Staroměstskou radnici a následně celé historické jádro města, Královskou cestu, grafiku a typologii města.
  • Bc. Pecha požádal Odbor zahraničních vztahů MHMP a Odbor památkové péče MHMP o předložení materiálů k dostavbě Staroměstské radnice, o návrhy postupů na zlepšení provozu a návrhy na další rozvoj a vývoj Staroměstské radnice. Mgr. Kalousek připojil nutnost respektovat architektonické soutěže, grafiku a typologii města. Zdůraznil důležitost architektury pro cestovní ruch v hl. m. Praze. Předseda výboru informoval o letité existenci návrhů na rozvoj Staroměstské radnice.

 

Závěr: Výbor vzal předloženou informaci na vědomí.

 

Předseda výboru ukončil zasedání v 15:10 hod.

 

 

 

 

 

Příští řádné zasedání se bude konat dne 2. 3. 2011 ve 13:00 hod. v zasedací místnosti č. 349 – 3. patro, Mariánské nám. 2, Praha 1

 

 

 

 

 

 

 

Zapsala: Ladislava Šimková

 

 

Tajemnice: Mgr. Zuzana Navrátilová

 

 

Ověřil: Mgr. Jan Kalousek

 

 

Schválil: Bc. Ondřej Pecha

8. února 2011
8. února 2011