Zápis z 5. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření ZHMP, ze dne 22.6. 2011

 

Přítomni:

 

Členové výboru:

Ing. Gabriela Kloudová, MBA (předsedkyně)

JUDr. Helena Chudomelová (místopředsedkyně)

Mgr. Jiří Dienstbier (místopředseda)

Ing. Karel Březina

Radek Lohynský

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

JUDr. Lubomír Ledl

Ing. Eva Vorlíčková

Mgr. Bohdan Frajt (tajemník)

 

Omluven:

Josef Nosek

Přizvaní:

Aleksandra Udženija (Rada HMP)

Ing. Martin Trnka (ředitel MHMP)

Ing. Irena Ondráčková (ředitelka OKC MHMP)

Mgr. Patricia Tiso Ferulíková  (ředitelka FEU MHMP)

Mgr. Josef Hubert (LEG MHMP)

Mgr. František Kotalík (LEG MHMP)

Ing. Marie Tobolová (asistentka ředitele MHMP)

  

Hosté:

zástupci společnosti PricewaterhouseCoopers ČR:

Jiří Halouzka

Oldřich Šulák

Jitka Damborská

P r o g r a m :

1)      Analýza plnění úkolů vyplývajících z Protikorupční strategie hl. m. Prahy (prezentace výsledků a návrhů doporučení zástupců PricewaterhouseCoopers ČR)

2)      Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy
po zapracování doporučení Pražské protikorupční rady a členů výboru

3)      Informace o ukončené 8. výzvě OPPK pro oblast podpory 1.1 Podpora ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy

4)      Schválení termínů jednání výboru na 2. pololetí 2011

5)      Různé 

Předsedkyně výboru Ing. Gabriela Kloudová, MBA, přivítala zúčastněné členy výboru, přizvané  a hosty. Na žádost ředitelky odboru fondů Evropské unie MHMP Mgr. Patricie Tiso Ferulíkové předsedkyně výboru navrhla změnu programu tohoto jednání tak, aby bod č. 3 byl projednán před bodem č. 1.  Tuto změnu programu přítomní členové výboru následně odsouhlasili.

Ověřovatelem zápisu byl odsouhlasen RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. Zápis z minulého zasedání byl schválen bez připomínek. Poté bylo přistoupeno k projednávání jednotlivých bodů programu, a to v pozměněném pořadí.

Bod 3.

Informace o ukončené 8. výzvě OPPK pro oblast podpory 1.1 Podpora ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy

 

Ředitelka odboru fondů Evropské unie MHMP Mgr. Patricia Tiso Ferulíková seznámila členy výboru se skutečností, že hl. m. Praha vyhlásilo, dne 3. 5. 2011, osmou výzvu k předkládání projektů v rámci operačního programu Praha – konkurenceschopnost (OPPK). Termín ukončení předkládání projektových žádostí pro oblast podpory 1.1 Podpora ekologicky příznivé povrchové veřejné dopravy, byl stanoven na 3. 6. 2011. V rámci této oblasti podpory byly předloženy celkem 3 projekty, s celkovými způsobilými výdaji ve výši 320,3 mil. Kč. Pro oblast podpory 1.1 byla vyhlášena alokace ve výši 270 mil. Kč. Žadatel Dopravní podnik
hl. m. Prahy, a. s. předložil projekt „RTT Podolské nábřeží“, žadatel hl. m. Praha předložilo projekty „Cyklotrasa Kačerov-Spořilov-Záběhlice“ a „Cyklotrasa M. Chuchle-Barrandovský most“. V současné době probíhají další výzvy.

 

 

 

Bod 1.    

Analýza plnění úkolů vyplývajících z Protikorupční strategie hl. m. Prahy (prezentace výsledků a návrhů doporučení zástupců PricewaterhouseCoopers ČR)

Zástupce společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC) Jiří Halouzka zahájil prezentaci návrhu závěrečné zprávy k analýze plnění úkolů vyplývajících z Protikorupční strategie hl. m. Prahy. Tento materiál byl dne 20. 6. 2011 předložen zadavateli k připomínkování. Připomínky budou po jednání výboru souhrnně zpracovány a předány PwC k vypořádání. Jiří Halouzka v úvodu přítomné seznámil s předmětem zadání, s použitým postupem a se zjištěním z provedené analýzy plnění úkolů. Z analýzy vyplynulo, že 45 stanovených úkolů bylo již splněno, což činí 67 % z celkového počtu úkolů. S ohledem na poměrně krátký čas
pro implementaci úkolů se jedná o významný pokrok. Následně pohovořil o Strategii vlády v boji proti korupci na období let 2011 – 2012. Tato vládní strategie obsahuje celkem 58 opatření, a to v pěti oblastech. Jako vhodná opatření v podmínkách hl. m. Prahy navrhuje PwC implementaci celkem 7 opatření s nutností modifikace pro podmínky v rámci hl. m. Prahy.

Oldřich Šulák z PwC popsal vyhodnocení adekvátnosti dalšího plnění uložených úkolů. V této oblasti PwC navrhuje pokračovat v plnění 28 úkolů, vypustit z Protikorupční strategie HMP navrhuje 7 úkolů. Dále zhodnotil doporučení Pražské protikorupční rady a z celkového počtu 11 doporučení, které se týkají oblasti veřejných zakázek a zadávacího řízení, PwC navrhuje
ve 3 případech implementovat doporučení v rámci pravidel hl. m. Prahy, v 5 případech navrhuje vést další diskuzi za účelem obsahové definice doporučení, jejího protikorupčního efektu a způsobu implementace v praxi. Ve 3 případech navrhuje doporučení nerozpracovávat, neboť jsou již implementována. V souvislosti se strategií vlády v boji proti korupci dodal, že řada úkolů bude řešena na národní úrovni, což povede k přijetí příslušné legislativy. Zástupci PwC dále prezentovali návrhy na opatření pro oblast veřejných zakázek
a návrhy opatření pro zamezení vzniku korupčního prostředí. Po ukončení prezentace byl dán prostor pro dotazy členů výboru.

Oldřich Šulák zodpověděl dotazy JUDr. Lubomíra Ledla ohledně použitého postupu
a provedených rozhovorů ve věci shromažďování informací k předmětné analýze, včetně problematiky Whistleblowingu, kdy by měl stanovit systém způsobu komunikace, se zachováním určitého stupeně anonymity oznamovatele.

Členka Rady hl. m. Prahy Aleksandra Udženija upřesnila, že připomínky členů výboru z tohoto jednání budou předloženy k zapracování do konečné verze zprávy. Stávající Protikorupční strategie hl. m. Prahy může být pro občany značně nesrozumitelná, v rámci její aktualizace bude brán zřetel na větší srozumitelnost. Aktualizovaná Protikorupční strategie HMP bude v září předložena k projednání Zastupitelstvu HMP. Před jejím předložením však bude řádně projednána v tomto výboru.

Místopředseda výboru Mgr. Jiří Dienstbier nadále spatřuje zásadní problémy v tom, jakým způsobem se zakázky v rámci hl. m. Prahy zadávají. Předsedkyně výboru Ing. Gabriela Kloudová, MBA nastínila potřebu rozpracovat problematiku ekonomického hodnocení zakázek (více uvedeno v rámci projednání jednacího bodu č. 2).

Bod 2.

Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy
po zapracování doporučení Pražské protikorupční rady (PRAPOR) a členů výboru 

 

Předsedkyně výboru udělila slovo právníkovi odboru legislativního a právního  MHMP
Mgr. Josefu Hubertovi, který odprezentoval zapracované návrhy členů výboru a PRAPORu. Následná diskuze mezi členy výboru se týkala zejména bodu č. 3 předloženého materiálu (vznik arbitrážního orgánu pro odborné posouzení oprávněnosti vícenákladů).

Mezi členy výboru byla nalezena shoda ve variantním řešení problému. Jako vhodné řešení byl vybrán postup rozpracovaný ve variantě č. 1, kdy by vícepráce byly z věcného (technického) hlediska posouzeny externě, formou odborného posudku a následně na základě tohoto posudku schváleny Radou HMP. Tato varianta řešení by vyžadovala mnohem méně nákladů a méně by organizačně zasáhla magistrát. Varianta č. 2 by předpokládala vytvoření arbitrážního orgánu složeného z externích odborníků pro různé oblasti.

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. otevřel problematiku zavedení tohoto postupu do praxe, s ohledem na jeho požadovaný přínos. Jako vhodnější řešení považuje variantu č. 1. Připomněl zde také působnost stavebního dozoru, který musí zodpovídat za průběh stavby.

 

Místopředsedkyně výboru JUDr. Helena Chudomelová se zmínila, že by se zde mělo jednat
pouze o odborníky,  kteří všechny skutečnosti řádně evidují v pracovních denících.

Dále proběhla diskuze k opodstatněnosti vícenákladů a jejich častému výskytu.

Radní Aleksandra Udženija upozornila na nutnost posuzování vícenákladů u všech větších zakázek.

Místopředseda výboru Mgr. Jiří Dienstbier připomněl, že vícenáklady přísluší k posouzení pouze odborníkům, tak aby byla zaručena objektivnost. Není v silách jednotlivých odborů Magistrátu hl. m. Prahy, aby prováděly tato posouzení v rámci svého personálního obsazení, neboť zpravidla nedisponují dostatečným počtem odborníků.

Následně proběhla diskuse k  bodu č. 6 doporučení - návrhu na možný způsob implementace doporučení PRAPORu, který pojednává o zavedení jednoduchého ekonomického zdůvodnění záměru výběrového řízení.

Radní Udženija zde popsala svoji představu, kdy by se v rámci tohoto zdůvodnění veřejné zakázky nemělo jednat  pouze o její ekonomický popis, ale i o potřebnost zakázky.

Mgr. Dienstbier uvedl, že je u zakázky potřeba posoudit varianty jejího provedení, varianty technologií, to co je skutečně potřebné, například i životnost (stavby). Tato úvaha by měla předcházet vlastnímu zadání zakázky. Korupce se nemusí týkat přímo vysoutěžení veřejné zakázky, ale již jejího zadání. Ovlivňování může nastat již ve fázi, kdy se předmět zakázky objednává, stanoví se parametry pro výběr zakázky. Z uvedených důvodů navrhuje ekonomické zhodnocení zakázek.

Ředitel Magistrátu HMP Ing. Trnka zmínil, že se tato problematika netýká pouze
pořizovacích nákladů, neboť stavba může být nákladnější, ale vlastní provoz může být levnější, což by v důsledku znamenalo návratnost nákladů. Provozními náklady by se měly zabývat veškeré investice.

RNDr. Hudeček, Ph.D. dodal, že by ve věci velkých zakázek neměla být prováděna nejprve analýza, ale z důvodu úspory finančních prostředků by měl být nejprve vypsán záměr, následně by proběhla diskuze, a teprve poté by byl vybrán zpracovatel analýzy.

 

JUDr. Chudomelová doporučila, že by bylo vhodné mít seznam investičních záměrů
na několik let dopředu. Následně by se záměry postupně analyzovaly a zpracovávaly. Hlavní město Praha by mělo mít  představu svého rozvoje a mělo by být schopno s předstihem vypracovat strategické materiály.

Podle JUDr. Ledla je potřebná úvaha o zadání veřejné zakázky a následné ekonomické zdůvodnění přijatého rozhodnutí. Je přitom zapotřebí kvalifikovaně rozhodovat strategické záměry.

Ing. Kloudová, MBA souhlasí s rozpracováním ekonomického zdůvodnění veřejné zakázky, tak jak bylo popsáno členy výboru. Je zapotřebí vyloučit případné ovlivňování zakázky již v prvotní fázi, kdy jsou připravovány parametry pro výběr zakázky.

K problematice zakázek z oblasti informačních technologií hovořila radní Udženija. Rozvoj informačních technologií neustále pokračuje a je zapotřebí mít přehledný plán podle finančních možností města, a proto je třeba zvážit dlouhodobější výhled. V této souvislosti předsedkyně výboru zmínila činnost Finančního výboru Zastupitelstva HMP, který by měl plánované výdaje na tyto prostředky analyzovat s výhledem na jejich využití v příštích letech.

Členové výboru se dále zabývali otázkou kontrasignace zadání veřejné zakázky a případného využití tohoto prvku také v procesu zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Radní Udženija popsala současný stav v oblasti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, který je v platných Pravidlech pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy upraven mnohem podrobněji než v zákoně o veřejných zakázkách. U zakázek malého rozsahu tak
ve vybraných případech zbytečně dochází k nadměrné ekonomické a administrativní zátěži.

JUDr. Chudomelová zde otevřela otázku výpočtu předpokládané hodnoty veřejné zakázky, která je dle jejího názoru často zneužívána tak, že zadavatel úmyslně zakázku rozdělí nebo zmenší tak, aby nepřesáhnul zákonnou hranici 2 miliónů Kč (na služby), čímž se dostane

do režimu veřejné zakázky malého rozsahu.

Ing. Kloudová, MBA shrnula obsáhlou diskuzi a požádala přítomné zaměstnance odboru legislativního a právního Magistrátu HMP o zapracování varianty č. 1 a úpravu bodu č. 6 předloženého návrhu (dle textu shora).

Bod 4.

Schválení termínů jednání výboru na 2. pololetí 2011

Ing. Gabriela Kloudová, MBA seznámila členy výboru s navrhovanými termíny jednání výboru na druhé pololetí tohoto roku. Členové výboru navržené termíny vzali na vědomí
a neměli k nim přípomínek. Harmonogram jednání výboru na druhé pololetí 2011 je součástí přílohy č. 1 zápisu a bude zveřejněn na internetových stránkách hl. m. Prahy.

Bod 5.

Různé

 

Bez příspěvku.  

Předsedkyně výboru všem přítomným poděkovala za účast a jednání výboru ukončila v 15:05 hodin.

Ing. Gabriela Kloudová, MBA

předsedkyně výboru

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

ověřovatel zápisu

zapsal:  Mgr. Bohdan Frajt

Příloha č. 1 zápisu z 5. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP

Měsíc Termín
Září 8. 9.
Říjen 13. 10.
Listopad 15. 11.
Prosinec 8. 12.

 

 

Termínový kalendář jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření ZHMP na 2. pololetí roku 2011

 

 

 

Jednání výboru začínají vždy od 14:00 hodin v budově Magistrátu hl. m. Prahy, Praha 1, Mariánské nám. 2 (konkrétní místo bude uvedeno v pozvánce s ohledem na aktuální obsazenost zasedacích místností)

8. července 2011
8. července 2011