Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP, ze dne 3.3. 2005

Termín konání : 3. března 2005 od 17. 00 hodin

Místo konání: MHMP - Mariánské nám. 2, Praha 1, zasedací místnost č. 349 / 3. patro

 

Program:

1.    Informace o výsledcích grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

2.    Příprava důležitých akcí národnostních menšin v r. 2005.

3.    Příprava 5. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2005.

4.    Revize souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za období uplynulých pěti let  (od r. 1999 do května 2005)

5.    Různé.

   

 

Dr. Balvín, CSc. přivítal členy komise, omluvil nepřítomnost radní Mgr. Hany Halové, která se nemohla zúčastnit jednání komise a zahájil jednání.

 

1.    Informace o výsledcích grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

Mgr. Černá informovala, že Usnesením Rady HMP č. 0208 ze dne 22. 2 .2005  byly schváleny granty pro oblast národnostních menšin pro rok 2005. Výsledky grantového řízení budou oznámeny písemnou formou všem žadatelům o grant, jsou již zveřejněny na úřední desce na a jsou i k dispozici v Informačním centru. Přílohy Usnesení Rady HMP obdrželi členové komise e - mailem. Všichni žadatelé, kterým byl grant přidělen, budou vyzváni k podpisu darovacích smluv. Na každý podpořený projekt bude podepsána zvlášť darovací smlouva.

Uvedla stručný přehled k letošnímu grantovému řízení:

Program

Počet podaných

žádostí

Počet podpořených

žádostí

Počet nepodpořených žádostí

Přidělené

 finanční prostředky

Počet podpořených OS

Počet nepodpořených OS

1. Programy zaměřené na prezentaci

národnostních kultur v hl. m. Praze,

na kulturní a   společenskou činnost národnostních menšin.

56

48

8

1 570 000,-

 

 

2. Programy zaměřené na publikační činnost, související se vztahem národnostních menšin k hlavnímu městu Praze.

30

19

11

975 000,-

 

 

3. Programy zaměřené na propagační a osvětovou činnost související se vztahem národnostních menšin k hlavnímu městu Praze.

18

14

4

455 000,-

 

 

CELKEM

104

81

23

3 000 000,-

44

5

 

Dále upozornila, že v případech, že některé občanské sdružení nebylo podpořeno grantem, se jedná o případ, kdy nebyly splněny i přes opakované výzvy formální požadavky nebo nebyla podpořeno vydávání časopisů a novin občanských sdružení.

Dr. Balvín, CSc. doplnil, že na vydávání časopisů a novin je možné žádat o finanční podporu na Úřadu vlády ČR.

Dr. Oláh upozornil, že některé projekty jsou zaměřeny tak, že by bylo vhodnější žádat např. na odboru školství a nikoliv na  oblast národnostních menšin.

Dr. Balvín, CSc. souhlasil, že žádost je možné podávat na jiných odborech MHMP a v projektu je potřebné dostatečně zdůvodnit, jaký je přínos projektu  pro danou oblast, na které je o grant žádáno.

Ing. Zolotarev, CSc. požádal, zda by bylo možné, aby byly uváděny důvody zamítnutí žádostí o grant, jelikož v několika případech je od odborných posuzovatelů navržena finanční částka na grant, ale komisí naopak nula. Informace o důvodech zamítnutí žádosti je pro žadatele důležitou.

Mgr. Černá přislíbila, že tato informace bude předána radní Mgr. Halové a důvod zamítnutí grantu by měl být součástí následujících grantových řízení.

 

2.    Příprava důležitých akcí národnostních menšin v r. 2005.

Jednotliví zástupci za národnostní menšiny seznámili komisi s aktivitami, které jednotlivá občanská sdružení plánují v roce 2005.

Informaci přednesli:

Romové – Dr. Oláh - vydání knihy básní Žár lásky, výstava fotografií romské děti v pražských školách, volnočasové aktivity pro děti i dospělé - vánoční besídka, prázdninové akce, výlet

paní Gailová - společná výstava tří romských OS, volnočasové aktivity pro romské děti a mládež, romský ples, zaměření na sociální program

Rusové – Ing. Zolotarev - účast na MFF Praha srdce národů 2005, koncert Bravo opera III, koncert k 10. výročí založení Dětského baletního divadla, výstava obrazů Michaila Mikora, vydání sbírky básní Petra Savického

Rusíni – Ing. Matola - vydání publikace Dějiny křesťanství, mezinárodní sjezd Rusínů  5. - 6. 7. 2005

Poláci – pan Adamiec - MFF Praha srdce národů, běžná setkání zaměřená na osobnosti polské kultury, Klub Polski v Praze se podílí na projektu Setkání kultur - rádi by se snažili zorganizovat i bez podpory grantové

Dr. Miňová připomenula rozpravu z minulého jednání komise nad akcí Setkání kultur, která se bohužel potýká s problémem malého množství finančních prostředků na akci. Navrhla, že by se akce mohla uskutečnit jako etnografická akce s názvem  „Klenotnice“, na které by se měly národnostní menšiny společně prezentovat. Na akci by měly být prezentovány klenoty národnostních menšin - kroje, šperky, malby na skle apod.

Dr. Nosková, CSc. ocenila návrh Dr. Miňové a nápad paní Škrlandové, jelikož  by o takovou akci měla projevit zájem i odborná veřejnost. V Praze se nachází několik špičkových etnografických pracovišť , která by mohla projevit zájem o akci tohoto typu. Doplnila, že vedle krojů by měly být zařazeny takové exponáty z proutí, keramiky apod.

Dále informovala o nabídce umělkyně, která žije ve Vídni a studovala loutkářství na VŠ UMP v Praze. Umělkyně hraje loutková představení v německém jazyce. Pokud by měly školy s výukou německého jazyka zájem o toto představení, tak kontakt je možné si vyzvednout u Dr. Noskové, CSc. Ne všechny hry jsou určeny pro děti, je tedy možné využít i pro dospělé německy hovořící sdružení apod.

Paní Škrlandová uvedla, že i Ukrajinská iniciativa v ČR projednávala projekt Setkání kultur na svém výboru a doplnila, že by letos akce mohla být spojena i s ochutnávkou tradičních jídel jednotlivých národností. Každý den by např. mohla mít službu jedna národnostní menšina

Mgr. Novotný informoval o podobné akci, která se uskutečnila ve Vejprtech také jako setkávání kultur a také zde byla prezentována tradiční jídla, kroje apod. Akce byla velmi zajímavá a sám obdobu doporučil a nabídl možnost konzultace nad možnostmi využít informací z projektu na akci Setkání kultur. Jedná se o podle jeho názoru o nejlepší způsob jak prezentovat jednotlivé kultury veřejnosti a to nepedagogickým způsobem.

Dále informoval, že i Sociologický ústav se pokouší zesílit tuto národnostní problematiku konkrétně ve vztahu k českým Němcům a Romům zejména v severních Čechách. Budou se i podávat nové projekty na Grantovou agenturu se zaměřením na Romy. Toto by mělo být modifikováno i na Prahu.

Paní Škrlandová připomněla začátek projektu Setkání kultur před 13 lety v podobě folklorního večera, který zaznamenal velký úspěch.

Dr. Balvín, CSc. doporučil, aby se utvořila skupina z členů komise, která by se věnovala možné koncepci projektu Setkání kultur.

Dr. Miňová, Dr. Nosková, CSc. a Mgr. Novotný se shodli na  spolupráci k projektu.

Dr. Miňová požádala, aby zástupci za národnostní menšiny podali písemný návrh Mgr. Černé ( poštou, mailem ) k záměru na akci Setkání kultur, konkrétně kolik předmětů a krojů mají zájem vystavit.

Na následujícím jednání komise bude určen termín uzávěrky.

 

 

3.    Náčrt přípravy 5. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2005.

 

Dr. Balvín, CSc. připomenul, že bylo možné vyslovit své názory k přípravám 5. setkání národnostních menšin - na konferenci a výstavu. Jelikož nemá pověření k projednání této záležitosti od radní Mgr. Halové, tak pouze informoval, že své návrhy na konání výstavy předala Ing. Podlahová, Mgr. Zacharieva, OS Hlasy - Mgr. Kubešová, CSc. a ak. mal. Novák doporučený paní Gailovou.

Problémem výstavy je zejména, aby se ustanovil kurátor a určily prostory, kde se výstava bude konat.

Tématem konference bude téma „Identita národnostních menšin“.

Konference by měla být zaměřena více pro národnostní menšiny a tudíž bude důležité, aby se zejména prezentovaly národnostní menšiny  a měly prostor hovořit o svých problémech.

5. setkání národnostních menšin by se mělo konat v polovině listopadu 2005, jelikož delegátům ze Slovenska, ale i z České republiky činí problém prosincový termín z důvodů vyúčtování nákladů.

Mgr. Novotný doporučil, aby byl snížen počet příspěvků, jelikož v předcházejícím roce docházelo k jakési „honbě za referáty“. Rozdělení do sekcí způsobuje i možnost zmeškání referátů v jiných sekcích.

Dr. Nosková, CSc. souhlasila a navrhla, aby byla konference rozdělena do dvou rovin:

1. rovina - referáty národnostních menšin  a  2. rovina - diskuse odborníků nad problémem.

Referáty by neměly sloužit k propagaci samotného člověka nebo díla někoho, mělo by se jednat o práci nad konkrétním materiálem. Odborníci pak mohou z konkrétního materiálu dále vycházet.

Doc. Trojan, CSc, doporučil zvážit, jakým způsobem strukturalizovat konferenci - cílem je představit aktivity národnostních menšin v hl. m. Praze, umožnit odborníkům účast s prezentací, umožnit účast zájemcům o danou problematiku. Možností je, aby byla vybrána cca 4 významná, odborná vystoupení s prostorem pro větší čas - možné i vedení diskuse. Dále je možné nechat krátké příspěvky a další variantou jsou i posterová vystoupení spojená s diskusními kroužky. Toto je složitější pro organizátory, jelikož je nutná provázanost, ale určitě doporučil zorganizovat konferenci tímto způsobem.

Dr. Balvín, CSc. upozornil, že doposud byla konference organizována pouze 2 lidmi za pracoviště pro oblast národnostních menšin. Navrhl, aby vznikl tým z členů komise,  kteří mají zkušenosti z konferencí a ten by spolupracoval na přípravě. Současně upozornil, že již při pozvání by měl být rozesílán program hlavních referátů.

Dr. Nosková, CSc., Mgr. Novotný přislíbili svou účast v realizačním týmu.

Doc. Trojan, CSc. v případě, že nebude zaneprázdněn pracovními povinnostmi také přislíbil konzultaci.

Ing. Zolotarev, CSc. doplnil, že by bylo vhodné poskytnout realizačnímu týmu požadavky a návrhy, které pak realizační tým může použít.

 

4.    Revize souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za období uplynulých  pěti let  (od r. 1999 do května 2005)

Dr. Balvín, CSc. informoval, že zatím jako jediní odevzdali rozsáhlou souhrnnou zprávu Romové a poděkoval Dr. Oláhovi a paní Gailové za zpracování.

Upozornil členy komise, aby neodkládali vypracování zprávy, jelikož bude nejen informačním materiálem pro národnostní menšiny, ale i informačním materiálem pro Radu hl. m. Prahy, základ pro zpracování zprávy pro vládu ČR.

Prezentace činnosti za uplynulých 5 let je i součástí plenárního zasedání komise v červnu 2005.

Ing. Matola se zajímal o rozsah, jaký má zpráva mít.

Dr. Balvín, CSc. uvedl, že se má jednat o zpracovaný text, ne souhrn materiálů a rozsah záleží i na početnosti národnostní menšiny. Ideální je 5 stránek.

 

5. Různé.

Ing. Popov informoval, že 3. března je datem svátku bulharské republiky. Je 127 let od vzniku bulharského moderního státu. Přiblížil historický význam svátku i tradiční lidový zvyk spojený se svátkem příchodu jara.

Všem členům rozdal tradiční Marteničku.

Dále pozval členy komise, aby se dubnové jednání konalo v prostorách Bulharského klubu - Americká 28, Praha 2.

Požádal, aby členové komise z organizačních důvodů potvrdili svou účast na jednání komise 7. 4. 2005, které se uskuteční v prostorách Bulharského klubu, aby svou účast potvrdili Mgr. Černé, která mu předá tuto informaci.

Mgr. Kubešová, CSc. navrhla komisi výjezdní zasedání, které by mohlo proběhnout v květnu a to v Lipnice nad Sázavou.

Dr. Balvín, CSc. doplnil, že Češi by mohli seznámit národnostní menšiny s osobností Jaroslava Haška.

Informoval, že vnuk Jaroslava Haška projevil zájem o převoz sochy Jaroslava Haška z Národní galerie, s čímž oslovil i HMP. Bylo by zajímavé uvědomit si tímto výjezdním zasedáním i to, že problém identity nemají pouze národnostní menšiny, ale i Češi.

Dr. Miňová požádala, aby případný termín nekolidoval s termínem MFF Praha srdce národů 2005.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 3. března 2005

Zpracovala: Mgr. Jana Černá

 

 

23. března 2005
23. března 2005