Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP
ze dne 6.11.2003
Zápis z jednání Komise RHMP pro oblast národnostních menšin na území HMP
ze dne 6. 11. 2003
Místo konání: MHMP – Mariánské nám. 2, Praha 1
místnost č. 349 / 3.patro
Přítomni: dle prezenční listiny
Program:
1. Příprava poslední fáze mezinárodní konference Výchova, vzdělávání a kultura ve vztahu k národnostním menšinám.
2. Závěrečné přípravy stánku národnostních menšin na Schole Pragensis.
3. Informace o úrovni podaných projektů v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.
4. Různé.
Dr. Balvín přivítal na jednání přítomné členy komise, omluvil nepřítomnost radní Mgr. Hany Halové způsobenou zdravotními důvody. Seznámil s programem jednání komise.
1. Příprava poslední fáze mezinárodní konference Výchova, vzdělávání a kultura ve
vztahu k národnostním menšinám.
- Dr. Balvín připomenul ideu 3. setkání národnostních menšin, které vychází z Koncepce politiky HMP ve vztahu k národnostním menšinám, se kterou jsou všichni členové komise seznámeni. Společně s 3. setkáním probíhá i setkání Hnutí spolupracujících škol R, které se zabývá problematikou výchovy a vzdělávání romských žáků.
Na Konferenci výchova, vzdělávání a kultura ve vztahu k národnostním menšinám se přihlásilo cca 310 delegátů a z toho cca 70 se přihlásilo své příspěvky. Seznámil s aktualizovaným programem konference ( obdrželi všichni přítomní spolu s pozvánkou na vernisáž Prolínání spojenou s konferencí ):
Dr. Balvín vznesl dotaz, kteří členové komise vystoupí na závěr bloku úvodních projevů za Komisi RHMP pro oblast národnostních menšin. Přihlásily se tyto členky komise, které v bloku úvodních projevů vystoupí:
paní Marie Gailová
Ing. Anna Kamasová
Mgr. Branka Kubešová, CSc.
- Ing. Trojan, CSc. vyslovil domněnku, že 30 minut, pro které je dle programu vyhrazen čas na blok úvodních projevů nemůže stačit na všechna vystoupení a může způsobit značné časové zpoždění pro další průběh konference. Jeho názor podpořila většina členů komise.
- Mgr. Knapová z vlastní zkušenosti může potvrdit, že referát na jednu stránku formátu A4 je na 5 minut. Pravidelně se na konferencích stává, že dochází k časovému zpoždění.
- Dr. Balvín upřesnil, že se jedná o krátké vstupy, spíše úvodní zdravice. Mimo jiné bylo na instrukcích zasílaných spolu s přihláškou uvedeno, že jednotlivé příspěvky by měly mít rozsah 5 – 8 minut, které je nutné dodržet a vyzval ostatní členy komise, aby podali návrh řešení, který by pomohl pro hladký průběh konference.
- Ing. Trojan, CSc. navrhl, aby některé příspěvky uvedené v bloku úvodních projevů byli přesunuty do jednotlivých sekcí.
- Pan Goral (Úřad vlády ČR) vyslovil pochybnost, zda budou přednášející schopni dodržet stanovený časový limit na přednesení svého příspěvku a mělo by jim tedy být doporučeno, aby se snažili seznámit přítomné v první řadě s hlavními myšlenkami svého příspěvku.
- Ing. Zolotarev, CSc. zdůraznil, že je nutné časový harmonogram dodržet, aby nedošlo k narušení programu v jednotlivých sekcích.
- Dr. Balvín shrnul doporučení členů komise: Moderátor jasně vysvětlí pravidla přednesu. Doporučí, aby byly vyřčeny hlavní teze příspěvků. Vedoucí sekce musí vést delegáty k vyřčení hlavních tezí svých příspěvků a dbát na dodržení časových možností.
Dále připomenul, že si delegáti demokraticky zvolí ze svého středu partnera vedoucího sekce, jak bylo doporučeno na předchozím jednání komise.
- Ing. Zolotarev, CSc. připomenul, že vzhledem k časovým možnostem není příliš vhodné zdržení jednání, které hrozí při volbě partnera k vedoucímu sekce.
- Ing. Trojan, CSc. a Mgr. Knapová však zdůraznili, že vedoucí sekce musí mít pomoc při vedení sekce, jinak se dá vedení jen ztěží zvládnout.
- Doporučeno členy komise, aby si vedoucí sekce zvolil svého pomocníka z delegátů sám.
- Ing. Trojan, CSc. připomenul, že ve sborníku, který z konference bude vydán, musí figurovat již jméno vedoucího sekce i jméno jeho pomocníka.
- Dr. Balvín připomenul vedoucím sekcí, aby zdůraznili při jednání v sekcích, že jednotlivé příspěvky od delegátů musí být odevzdány přímo na konferenci nebo zaslány nejpozději do 20.12.2003 ( na adresu: PhDr. Jaroslav Balvín, CSc., MHMP – Mariánské nám. 2, 110 00 Praha 1 ). Současně musí být závěrem vysloveno, zda pokračovat v konání konference i další rok a s jakými tématy.
- Mgr. Černá seznámila členy komise s instrukcemi platnými pro pracovníky, kteří budou nápomocni při prezenci a celkové organizační stránce konference. Tito pracovníci mají určen sraz v 7. 45 h dne 13. 11. 2003 v Národním domě na Smíchově.
- Dr. Balvín doplnil, že na konferenci bude z hlediska občerstvení zajištěna zdarma pouze voda, eventuelně káva. Ostatní si hradí účastníci sami.
2. Závěrečné přípravy stánku národnostních menšin na Schole Pragensis.
- Dr. Balvín informoval, která občanská sdružení z řad národnostních menšin dodala dle určeného termínu materiál, který bude součástí expozice stánku národnostních menšin na Schole Pragensis v Kongresovém centru ve dnech 11. 11. - 13.11. 2003.:
Ukrajinci – Spolek ukrajinských žen
Bulhaři – Vazraždane, paní Motejlová
Židé – Mgr. Vančurová
Maďaři – Ing. Kamasová
Srbové - Mgr. Kubešová, CSc.
Slováci – MUDr. Miňová
- Slečna Fabiánová (stážistka na MHMP ) informovala o předpokládaném využití materiálů v rámci expozice, celkové podobě expozice.
- Dr. Balvín sdělil, že v pondělí 10.11.2003 bude před budovou MHMP zahájeno nakládání materiálů na Scholu Pragensis, jelikož od 17,00 h je organizátory vyhrazen čas v Kongresovém centru na příjezd a možnost instalace výstavy.
Uvedl, že některá občanská sdružení národnostních menšin oznámila, že neobdržela od zástupce své národnostní menšiny informace, které byly sděleny na komisi a nemohla tedy včas vypracovat materiál, ačkoliv měla zájem o prezentaci.
- Mgr. Knapová a paní Škrlandová se ohradily proti této informaci, která se podle jejich názoru týká i jich. Uvedly, že vždy podávají informaci občanským sdružením své národnostní menšiny.
3. Informace o úrovni podaných projektů v rámci Celoměstských programů
podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2004.
- Mgr. Černá informovala o uzávěrce přijímání žádostí o grant v grantovém řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území HMP pro rok 2004. Uzávěrka byla dne 31.10.2003. K datu 6.11.2003 bylo přijato 81 projektů v programu č. 1 a 45 v programu č. 2.
Zdůraznila, že v současnosti probíhá kontrola projektů po formální stránce jejich zpracování a následně budou předány k vypracování odborných posudků. Při kontrole formální stránky byla zjištěna řada nedodržení pravidel uvedených v příloze č.1 Usnesení RHMP č. 1000 ze dne 1.7.2003, kterým bylo grantové řízení vyhlášeno. Jedná se většinou o chybějící doklad ověřené kopie dokladu o právní subjektivitě. Je zajímavé, že občanská sdružení, která nemají v komisi zastoupení, mají žádosti z velké části zcela v pořádku. Velmi dobrou úroveň po formální stránce také vykazují romská občanská sdružení. Pečlivě mají také vypracovány žádosti občanská sdružení, jejímiž předsedkyněmi jsou MUDr. Mária Miňová a Mgr. Branka Kubešová, CSc., které jsou členkami komise. Ve velké míře se vyskytuje formální nedostatek v žádostech o grant u občanských sdružení, která mají svého zástupce v Komisi RHMP pro oblast národnostních menšin na území HMP.
- Dr. Balvín doplnil, že pokud se týká formálních nedostatků, budou občanská sdružení ještě kontaktována, aby měla možnost dodat chybějící doklad. Budou i kontrolovány výstupy předcházejícího grantového řízení, které budou podkladem pro právě probíhající grantové řízení.
- Diskuse nad jednou z podmínek grantového řízení – přiložení ověřené kopie dokladu o právní subjektivitě občanského sdružení. Členové vyjádřili nespokojenost nad touto podmínkou a žádali přesné vymezení, zda se jedná o ověření MVČR nebo notářské ověření.
- Mgr. Černá uvedla, že existovala možnost informovat se na pracovišti národnostních menšin a není to důvodem k nedodržení vyhlášení pravidel, která jiná občanská sdružení dokáží splnit.
- Pan Goral (Úřad vlády ČR) upřesnil, že dané podmínky grantového řízení nejsou výmyslem MHMP. Parlamentem ČR byla schválena jednotná pravidla pro financování aktivit HMP. V ostatních grantových řízeních jsou stejně přísná pravidla a pokud nejsou dodržena, pak dochází k vyřazení projektu, který je nesplňuje.
4. Různé
- Mgr. Knapová informovala o projektu Setkání kultur, který se uskuteční 6.12.2003 na Smíchově. Z řad národnostních menšin se tento rok zapojily tyto: Maďaři, Poláci, Slováci a Ukrajinci.
Termín je záměrně stanoven v průběhu Evropského kongresu Ukrajinců, který se uskuteční ve dnech 5. – 7.12.2003. Delegáti tak budou mít možnost seznámit se s aktivitami občanských sdružení národnostních menšin působících v ČR.
- Pan Chrzastowski vznesl dotaz, zda existují nové konkrétní informace k projektu Domu národnostních menšin.
- Dr. Balvín informoval, že v současnosti je vznesena žaloba na vyklizení objektu vznesená Spolkem elektrotechniků, který sídlil v objektu v 50.letech. Z těchto důvodů je činnost na projektu pozastavena, dokud nebude soudní spor vyjasněn.
- Mgr. Manolová - Motejlová (host - Bulharská kulturně-osvětová organizace) seznámila komisi s návrhem o.s. Bulharská kulturně-osvětová organizace (viz příloha), který má zájem o vytvoření dokumentu o národnostních menšinách, práci občanských sdružení i komise, určenému České televizi a Českému rozhlasu. Mgr. Manolová - Motejlová uvedla, že finanční náklady na výrobu 20 minutového dokumentu by činil cca 200 000,-Kč. Požádala členy komise, aby zvážili, zda by měli zájem o výrobu takovéhoto dokumentu.
- MUDr. Dančev ocenil Koncepci politiky HMP ve vztahu k národnostním menšinám, ale nesouhlasil s uvedeným projektem, který se podle jeho názoru snaží zviditelnit pouze Bulharskou kulturně - osvětovou organizaci.
- Mgr. Manolová - Motejlová zdůraznila, že projekt má sloužit k představení národnostních menšin celkově.
- Pan Načev podpořil názor MUDr. Dančeva.
- Mgr. Kubešová, CSc. požádala za souhlasu ostatních členů komise, zda by nebylo možné pro příští jednání zajistit z důvodů špatné akustiky v zasedací místnosti mikrofon a také zvukový záznam.
- Dr. Balvín přislíbil zajištění technických požadavků. Dále zopakoval návrh Mgr. Manolové - Motejlové.
- Ing. Zolotarev, CSc. uvedl, že Česká televize i Český rozhlas pracuje na zařazování pořadů o národnostních menšinách se speciálními komisemi, ale otázkou zůstává praxe. Vyjádřil názor, že zájem o pořad vztahující se k národnostním menšinám je, ale tato problematika není otázkou Magistrátu HMP, ale České televize.
- Paní Škrlandová upozornila, že by bylo vhodné, aby národnostní menšiny své interní problémy neřešily vzájemným napadáním na komisi. Připomenula, že již v roce 1993 usilovala paní Rajčincová o program o národnostních menšinách.
- Pan Goral informoval, že Rada vlády pro národnostní menšiny se již 3 roky snaží o to, aby Česká televize zařadila do svého vysílání pořad o národnostních menšinách, ale neúspěšně. Existuje dvacetiminutové regionální rozhlasové vysílání Ostrava pro polskou národnostní menšinu.
- Dr. Balvín požádal Mgr. Manolovou - Motejlovou o písemný podklad jejího návrhu, který bude přílohou zápisu z jednání komise a uzavřel jednání komise.
Mgr. Hana Halová
předsedkyně komise
V Praze dne 7.11.2003
Zapsala: Mgr. Jana Černá