Změny v trestním řádu a trestním zákoně by měly zlepšit situaci ve výkonu trestů obecně prospěšných prací
Městská rada se dnes seznámila s informací o stavu výkonu trestu obecně prospěšných prací v hl. m. Praze, kterou předložil první náměstek primátora Rudolf Blažek. Jednou z novinek od 1. ledna letošního roku na základě novely trestního řádu je, že podmínky výkonu trestu obecně prospěšných prací se již neprojednávají u jednotlivých úřadů městských částí v Praze, v jejichž obvodu měl být trest vykonán, ale projednává je výlučně Probační a mediační služba ČR.
- 4 minuty čtení
/zpráva z 22. jednání Rady hl. m. Prahy 8. června 2010/
Městská rada se dnes seznámila s informací o stavu výkonu trestu obecně prospěšných prací v hl. m. Praze, kterou předložil první náměstek primátora Rudolf Blažek. Jednou z novinek od 1. ledna letošního roku na základě novely trestního řádu je, že podmínky výkonu trestu obecně prospěšných prací se již neprojednávají u jednotlivých úřadů městských částí v Praze, v jejichž obvodu měl být trest vykonán, ale projednává je výlučně Probační a mediační služba ČR.
„Do konce loňského roku byly všechny městské části povinny projednávat podmínky výkonu trestu obecně prospěšných prací s odsouzenými, sdělovat soudu, že odsouzený nesplnil povinnost dostavit se na úřad městské části ve stanovené lhůtě k projednání podmínek výkonu trestu nebo bez závažných důvodů neprovádí určené práce, a taktéž byly povinny bezodkladně sdělovat soudu, kdy odsouzený vykonal uložený trest obecně prospěšných prací,“ připomněl náměstek primátora Blažek a uvedl, že v roce 2009 došlo ke třetinovému poklesu počtu ukládání těchto trestů oproti minulým letům, procento vykonaných trestů zůstalo jako předešlé roky pod 50 %.
„Nová legislativa administrativně ulehčuje úřadům městských částí, jejich úloha spočívá pouze v možnosti poskytování práce pro výkon trestu a případně v kontrole nad výkonem tohoto trestu podle dohody s Probační a mediační službou ČR. Pokud jde o vhodná místa a činnosti pro výkon trestu, byly již před třemi lety vyzvány organizace zřízené Prahou a společnosti s majetkovou účastí Prahy, aby nabídku rozšířily. Výsledkem bylo vytvoření nových 143 pracovních pozic pro odsouzené k trestu obecně prospěšných prací, čímž se uspokojila poptávka soudů pro uplatnění odsouzených k výkonu trestu,“ konstatoval náměstek Blažek.
Legislativní změny se týkají i rozhodování soudu o druhu a místě výkonu trestu obecně prospěšných prací. Rozhodnutí o výkonu trestu nově vydává ten soud, který také pachatele k tomuto druhu trestu odsoudil, což přispívá k tomu, aby soud ukládal tento alternativní trest jen těm pachatelům, u kterých je předpoklad jejich nápravy splněním uložených povinností. Dosud byl tento druh trestu ukládán takřka všem osobám včetně recidivistů, osobám rozsouzeným u více soudů, závislým na alkoholu či jiných návykových látkách, osobám bez domova, apod., tedy těm, u kterých bylo možno predikovat problémovou realizaci výkonu trestu obecně prospěšných prací, neboť tyto osoby byly bez pracovní morálky.
Další změny souvisejí s novu právní úpravou trestního zákona, který je účinný rovněž od 1. ledna 2010. Nově může být tento trest uložen pouze za spáchání tzv. přečinu (trestný čin, za jehož spáchání trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let) a pachateli, kterému nebyl trest obecně prospěšných prací v době tří let předcházejících uložení tohoto druhu trestu přeměněn na trest odnětí svobody. Soud by také mohl nevykonaný trest obecně prospěšných prací přeměnit na nepodmíněný trest odnětí svobody již v průběhu doby stanovené pro jeho výkon, a to v případě, že by se odsouzený vyhýbal nástupu výkonu trestu, bez závažného důvodu by porušil sjednané podmínky výkonu trestu nebo by jinak mařil výkon tohoto trestu či ho zaviněně nevykonával ve stanovené době. Nově trestní zákon také stanoví soudům, že trest obecně prospěšných prací neuloží pachateli, který je zdravotně nezpůsobilý k soustavnému výkonu práce, což snad vyřeší mnoho současných problémů u pachatelů závislých na alkoholu, drogách apod.
„Na základě přijatých legislativních změn lze předpokládat, že počet odsouzených, kteří vykonají uložený trest, bude narůstat. Také je možno očekávat stále se zlepšující výsledek odvedené práce, neboť samy soudy budou legislativní změnou motivovány k selekci odsouzených, kterým tento trest uloží, což bude přínosem zejména pro obce. Tato predikce však bude ověřitelná až v následujících období, nejdříve začátkem příštího roku, kdy budou k dispozici příslušná statistická data. Jejich shromažďování a vyhodnocování však již přísluší Probační a mediační službě ČR,“ uzavřel první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.
V Praze 8. 6. 2010
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.